Концерт виолончелисте Немање Станковића и пијанисткиње Маје Михић

28.09.2018., 20:00

На програму концерта су дела Бетовена и Стравинског, као и премијерно извођење дела домаће композиторке Драгане Јовановић.
„Немања Станковић поседује сасвим специфичан приступ разумевању музике који резултира највишим нивоом интерпретације.“ (Наталија Гутман, виолончелисткиња)

Програм:
Лудвиг ван Бетовен
Соната у Еф–дуру, оп. 5/1
Adagio sostenuto
Allegro
Allegro vivace

Драгана С. Јовановић
Соната Dragonese (премијера)
Energico
Arioso
Allegro con brio

Игор Стравински
Италијанска свита (транскрипција: Григориј Пјатигорски)
Introduzione
Serenata
Aria
Tarantella
Minuetto e finale

Биографије:
Немања Станковић (Крагујевац) је први виолончелиста Београдске филхармоније од 2011. године, а од фебруара 2017. ради као доцент на Факултету уметности у Нишу. Завршио је средњу музичку школу у класи Боже Сарамандића. Дипломирао је на ФМУ у Београду, у класи Сандре Белић, као студент године. На Бечком конзерваторијуму је студирао у класи Наталије Гутман и 2013. године је, са највишим похвалама, стекао диплому мастер уметности. Постдипломске студије је похађао на Универзитету Моцартеум у Салцбургу код Енрика Бронција, као и у Фиренци (Scuola di Musica di Fiesole) у класи Наталије Гутман и Елизабет Вилсон. Године 2015. је одбранио своју докторску дисертацију на ФМУ у Београду као најмлађи српски носилац титуле доктора у области уметности.
Имао је солистичке наступе са Београдском филхармонијом, Симфонијским оркестром РТС-а, оркестром Camerata Serbicа, Италијанским омладинским оркестром (OGI), Чешким виртуозима, Гудачима св. Ђорђа, Нишким симфонијским оркестром, БГО Душан Сковран, Битољским камерним оркестром, Симфонијским оркестром ФМУ у Београду, Kristianstad symfoniker, Norbal и другим. Као солиста је сарађивао са диригентима Рафаелом Пајареом, Фабрисом Болоном, Бојаном Суђићем, Ноамом Зуром, Денисом Шаповаловим, Миленом Ињац, Ле Фи Фијем, Николом Пашковским, Биљаном Радовановић и другим.
Од 2017. године наступа као члан клавирског трија Immersio са којим бележи наступе широм света. Као камерни извођач је сарађивао са Јуријем Ревичем, Јаном Фоглером, Немањом Радуловићем, Сандром Белић, Естер Хафнер, Тијаном Милошевић, Станком Мадићем, са гудачким квартетима Epoque и Noûs, као и са тријом Покрет. Наступао је и као члан Балканског гудачког квартета, гудачког квартета Strings Attached, клавирског трија АртЛинк и Гудачког секстета Београдске филхармоније. Такође је свирао као члан многих угледних оркестара.
Награђиван је као финалиста бројних такмичења и конкурса, попут Интернационалног такмичења виолончелиста у Лицену, Међународног такмичења музичке омладине (Србија), Јоханес Брамс (Аустрија), Фиделио специјал (Аустрија), Антонио Јанигро (Хрватска), Петар Коњовић (Србија) и Интернационалног такмичења студената у Сарајеву (БиХ). Од стране уметничке асоцијације АртЛинк проглашен је за најперспективнијег младог уметника Србије (2007). У оквиру овог признања, остварио је и први компакт диск. Ове године је проглашен за Младог уметника године од стране ревије Музика класика. Имао је запажене солистичке наступе на међународним фестивалима: БЕМУС, Alpen Classica, Note di Primavera (Италија), Чело фест и БУНТ. Наступао је широм Европе. Остварио је трајне аудио снимке за РТС, ORF, RAI.
Тренутно свира на инструменту Карлоса Робертса из Кремоне (2012).

Немања Станковић поседује сасвим специфичан приступ разумевању музике који резултира највишим нивоом интерпретације. (Наталија Гутман, виолончелисткиња)
Интензивно, суптилно, надахнуто… (Новосадски Дневник)
Може се рећи да је Станковић показао и да је могуће приближити се идеалној интерпретацији…
(Културни кругови, Радио Београд 2)
Немања Радуловић и Немања Станковић фасцинирали су публику виртуозношћу која ће се дуго памтити. (Блиц)

Маја Михић се школовала код проф. Благородне Радак и проф. Нинослава Живковића, у чијој је класи дипломирала и магистрирала на ФМУ у Београду. Године 2016. одбранила је докторски уметнички пројекат.
Добитник је више награда на такмичењима пијаниста, од којих су најзначајније на пољу камерне музике. Као члан клавирског дуа, освојила је прве награде на Међународном такмичењу Петар Коњовић у Београду (1996), на 6.  пијанистичком конкурсу у Остунију у Италији, као и на Међународном такмичењу пијаниста у Риму.
Маја Михић је одржала бројне солистичке концерте, наступала је у различитим камерним ансамблима од дуа до квинтета и сарађивала је са бројним музичарима. Наступала је са ансамблом дувача Београдске филхармоније, а као солиста и са Уметничким ансамблом Војске Србије Станислав Бинички и са Гудачима св. Ђорђа.
Активно сарађује са виолинисткињом Мадлен Стокић Васиљевић и кларинетистом Милошем Николићем у оквиру трија Покрет који негује посебно интересовање за савремено српско стваралаштво и иницира и обогаћује литературу путем наручивања нових дела. Трио је, од 2011. године уз подршку СОКОЈ-а, одржао низ тематских концерата атрактивног садржаја. Премијерни целовечерњи концерт одржан у Коларчевој задужбини 2012. године, добио је престижну награду Концерт године од жирија магазина Музика класика. Уследила су бројна снимања и гостовања у радио и телевизијским емисијама. Трио је имао и два концерта на Међународним трибинама композитора. Наступали су на фестивалима НИМУС и Тисин цвет. Одржали су концерт српске музике у Риму, у сали Балдини, а 2017. године имали су турнеју по градовима бивших југословенских република, са најзначајнијим наступима у Скопљу, Загребу и Љубљани. У дуу са виолинисткињом Мадлен Стокић Васиљевић, Маја Михић је остварила низ запажених концерата у Београду, Новом Саду, Аранђеловцу, Сарајеву, а гостовале су и на два концерта у Прагу.
Паралелно са извођачком каријером, Маја Михић се бави и педагошким радом. Од 2000. године предаје упоредни клавир на Катедри за клавир Факултета музичке уметности у Београду.

Loading...