Čembalistkinja Smiljka Isaković sa gostima sopranom Natašom Tasić Knežević, perkusionistom Andrijom Sagićem i gitaristom Dragomirom Milenkovićem izvešće koncert pod naszivom Osu se nebo zvezdama posvećen stogodišnjici smrti St. St. Mokranjca i početka Velikog rata.
Program:
Petar Krstić
Varijacije na temu Osu se nebo zvezdama S. S. Mokranjca
Stevan S. Mokranjac
Dunavka I i II
Vasilije Mokranjac
Igre
Jovan Paču
Brankovo kolo
Jovan Frajt
Ponoć tavna
Pred Senkinom kućom
Davorin Jenko
Zujte strune
Petar Konjović
Živkova Taša
Branislav Milosavljević
Kreće se lađa Francuska
Genčo Genčev
Svita Pored reke
Vladimir Maričić
Bolero Negotino
Dragomir Milenković
Izgubljeni prsten cara Konstantina
Dimitrije Golemović
T’n za čembalo (Uz dvije, Kolo okolo)
Nikola Starčević
Azijana II i III
Dimitris Temelis
Mali preludijum i Hasapiko za čembalo, op. 17
Mikis Teodorakis
Majski dan iz ciklusa pesama Epitafi
Stavros Ksarhakos
Ipomoni
Biografije:
dr Smiljka LJ. Isaković, pijanistkinja, čembalistkinja, pedagog, publicistkinja, koju inostrana kritika naziva Kraljicom čembala i Prvom Damom čembala, magistrirala je dva instrumenta – klavir na Konzervatorijumu Čajkovski u Moskvi i čembalo na Kraljevskom Konzervatorijumu u Madridu. Specijalizovala je čembalo u Veneciji, Bilbaou, Santjagu de Komposteli i Granadi. Doktorirala je u oblasti menadžmenta u umetnosti. Nastupala je širom Evrope, u SAD-u, Južnoj Americi, na Islandu, kao i na Kubi, uvek sa odličnim kritikama. U bivšoj Jugoslaviji je redovno svirala na velikim festivalima, a sada i širom Srbije, noseći svoje čembalo. Smiljka Isaković je zvanični ekspert Izvršne agencije Evropske unije (EACEA) za oblasti kulture, edukacije i audiovizuelnih medija. Njen predani rad prepoznat je i nagrađen brojnim priznanjima u zemlji i inostranstvu. Smiljka Isaković je predsednik odbora BEMUS-a.
Nataša Tasić Knežević (Beograd), sopran, osvajala je nagrade u zemlji i inostranstvu. Koncertirala je u Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Makedoniji, Sloveniji, Italiji i Francuskoj. Održala je niz humanitarnih koncerata čiji je cilj bio obnova i izgradnja hramova u Beogradu i na Kosovu. Nataša je krajem 2007. godine u Firenci pohađala majstorski kurs Zubina Mehte, 2011. u operi u Rimu radila sa maestrom Karlom Donadijom, i bila aktivni učesnik majstorskog seminara Mirele Freni u Modeni. Danas i sama radi kao pedagog, a usavršava se kod primadone Višnje Pavlović.
Andrija Sagić je multiinstrumentalista i kompozitor. Studirao je filozofiju u Beogradu, specijalizirajući estetiku i filozofiju srednjeg veka. Istražuje različite tehnike sviranja srednjovekovnih i orijentalnih perkusija (tombak, rik, bendir…). Posebnu pažnju posvećuje vokalnoj praksi srednjeg veka u Pitagorinom muzičkom sistemu. Ovo interesovanje proširuje na istraživanje mikrotonalne muzike od antike do savremene muzike. Sarađivao je sa Ateljeom 212, Narodnim pozorištem i Pozorištem na Terazijama. Osnivač je i umetnički rukovodilac srednjovekovnog ansambla Ludus Musicus i ansambla za eksperimentalnu muziku Roj Trešanja. Sa čembalistkinjom Smiljkom Isaković, kroz brojne nastupe, obnavlja izvođačku praksu starih kamernih sastava. Član je UMUS-a.
Kompozitor i samostalni umetnik Dragomir Milenković (1954, Trogir), živi u Beogradu i radi na projektu nove balkanske muzike. Član je Udruženja kompozitora Srbije, World Asocijacije muzičara Srbije i SOKOJ-a. Njegovi radovi se nalaze na osam CD izdanja. Autor je muzike za pozorište i TV emisije. Kao vođa sastava Hazari nastupao je na brojnim međunarodnim festivalima u zemlji i inostranstvu. Sarađivao je sa Francuskim kulturnim centrom u Beogradu, Iranskim kulturnim centrom u Beogradu, Ministarstvom kulture RS i Međunarodnim Crvenim krstom.