11. међународни фестивал „Чембало, жива уметност“ – „ОСУ СЕ НЕБО ЗВЕЗДАМА“

14.11.2014, 20:00.
blank-image

Чембалисткиња Смиљка Исаковић са гостима сопраном Наташом Тасић Кнежевић, перкусионистом Андријом Сагићем и гитаристом Драгомиром Миленковићем извешће концерт под насзивом Осу се небо звездама посвећен стогодишњици смрти Ст. Ст. Мокрањца и почетка Великог рата.

Програм:
Петар Крстић
Варијације на тему Осу се небо звездама С. С. Мокрањца

Стеван С. Мокрањац
Дунавка I и II

Василије Мокрањац
Игре

Јован Пачу
Бранково коло

Јован Фрајт
Поноћ тавна

Пред Сенкином кућом

Даворин Јенко
Зујте струне

Петар Коњовић
Живкова Таша

Бранислав Милосављевић
Креће се лађа Француска

Генчо Генчев
Свита Поред реке

Владимир Маричић
Болеро Неготино

Драгомир Миленковић
Изгубљени прстен цара Константина

Димитрије Големовић
Т’н за чембало (Уз двије, Коло около)

Никола Старчевић
Азијана II и III

Димитрис Темелис
Мали прелудијум и Хасапико за чембало, оп. 17

Микис Теодоракис
Мајски дан из циклуса песама Епитафи

Ставрос Ксархакос
Ипомони

Биографије:
др Смиљка Љ. Исаковић, пијанисткиња, чембалисткиња, педагог, публицисткиња, коју инострана критика назива Краљицом чембала и Првом Дамом чембала, магистрирала је два инструмента – клавир на Конзерваторијуму Чајковски у Москви и чембало на Краљевском Конзерваторијуму у Мадриду. Специјализовала је чембало у Венецији, Билбаоу, Сантјагу де Компостели и Гранади. Докторирала је у области менаџмента у уметности. Наступала је широм Европе, у САД-у, Јужној Америци, на Исланду, као и на Куби, увек са одличним критикама. У бившој Југославији је редовно свирала на великим фестивалима, а сада и широм Србије, носећи своје чембало. Смиљка Исаковић је званични експерт Извршне агенције Европске уније (ЕАЦЕА) за области културе, едукације и аудиовизуелних медија. Њен предани рад препознат је и награђен бројним признањима у земљи и иностранству. Смиљка Исаковић је председник одбора БЕМУС-а.

Наташа Тасић Кнежевић (Београд), сопран, освајала је награде у землји и иностранству. Концертирала је у Србији, Црној Гори, Хрватској, Македонији, Словенији, Италији и Француској. Одржала је низ хуманитарних концерата чији је цилј био обнова и изградња храмова у Београду и на Косову. Наташа је крајем 2007. године у Фиренци похађала мајсторски курс Зубина Мехте, 2011. у опери у Риму радила са маестром Карлом Донадијом, и била активни учесник мајсторског семинара Миреле Френи у Модени. Данас и сама ради као педагог, а усавршава се код примадоне Вишње Павловић.

Андрија Сагић је мултиинструменталиста и композитор. Студирао је филозофију у Београду, специјализирајући естетику и филозофију средњег века. Истражује различите технике свирања средњовековних и оријенталних перкусија (томбак, рик, бендир…). Посебну пажњу посвећује вокалној пракси средњег века у Питагорином музичком систему. Ово интересовање проширује на истраживање микротоналне музике од антике до савремене музике. Сарађивао је са Ателјеом 212, Народним позориштем и Позориштем на Теразијама. Оснивач је и уметнички руководилац средњовековног ансамбла Лудус Мусицус и ансамбла за експерименталну музику Рој Трешања. Са чембалисткињом Смилјком Исаковић, кроз бројне наступе, обнавлја извођачку праксу старих камерних састава. Члан је УМУС-а.

Композитор и самостални уметник Драгомир Миленковић (1954, Трогир), живи у Београду и ради на пројекту нове балканске музике. Члан је Удружења композитора Србије, Wорлд Асоцијације музичара Србије и СОКОЈ-а. Нјегови радови се налазе на осам ЦД издања. Аутор је музике за позориште и ТВ емисије. Као вођа састава Хазари наступао је на бројним међународним фестивалима у землји и иностранству. Сарађивао је са Француским културним центром у Београду, Иранским културним центром у Београду, Министарством културе РС и Међународним Црвеним крстом.

Loading...