13. Međunarodni festival „Čembalo, živa umetnost“ – „Con Spirito!“

05.11.2016, 12:00.
blank-image

Ansambl „Beogradski barok“ ostvariće jedan koncert u Foajeu Kolarčeve zadužbine, iz ciklusa „Barok u podne“ u okviru Festivala čembala i predstaviti ovaj instrument u svojim različitim ulogama. Koncert realizujemo u saradnji sa Kolarčevom zadužbinom.

Program:
Johan Sebastijan Bah        
Koncert za čembalo u De–duru, BWV 972 (prema Koncertu br. 9, op. 3, RV 230, za violinu, gudače i baso kontinuo, Antonija Vivaldija)
Allegro – Larghetto – Allegro

Sonata br. 1 u Ge–duru, BWV 1027 za viola da gambu i čembalo
Adagio – Allegro ma non tanto – Andante – Allegro moderato

Gotlib Mufat                     
Čakona sa 38 varijacija iz zbirke Componimenti musicali per il cembalo

Koncert za čembalo, dve violine i bas u Ce–duru
Spiritoso – Adagio – Tempo moderato ed arioso – Finale

Beogradski barok
Jovana Topalov, čembalo
Katarina Aleksić, barokna violina
Katarina Popović, barokna violina
Srđan Stanić, viola da gamba

Biografije:
Jovana Topalov je afinitet prema baroknoj muzici razvila još tokom srednje škole, kada je započela sa časovima čembala kod Svetlane Stojanović Kutlače u Muzičkoj školi Josip Slavenski. Na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu je diplomirala klavir u klasi prof. Tijane Humo-Rajevac i čembalo u klasi prof. Zorice Ćetković. Master diplomu u okviru programa za Interpretaciju i literaturu – instrument čembalo, stekla je u Školi za muziku Univerziteta Urbana-Šampejn (Ilinois, SAD) u klasi prof. Šarlote Mataks-Merš. Trenutno je na završnoj godini Doktorskih akademskih studija na FMU, Beograd. Paralelno sa formalnim obrazovanjem, u periodu od 2004. do 2012. godine, učestvovala je na brojnim specijalizovanim kursevima, zahvaljujući kojima je imala priliku da uči i stiče umetnička iskustva kroz saradnju sa nekim od vodećih imena barokne muzičke scene. Od 2012. godine je stalni član ansambla Beogradski barok, sa kojim je odsvirala veliki broj koncerata u zemlji i inostranstvu.
Solističkim nastupima nastoji da sa publikom podeli ličnu fascinaciju zvukom čembala i predstavi širinu i lepotu repertoara za ovaj instrument. Posvećeno istražuje čembalističku tehniku u svrhu postizanja što većih izražajnih mogućnosti instrumenta i razbijanja mita o čembalu kao nedinamičkom instrumentu. Drugo važno polje njenih interesovanja predstavljaju područja improvizacije i basso continuo ralizacije, budući da tek ovladavanjem ovim veštinama čembalista dobija mogućnost da dotakne suštinu muzike nastale u vreme kada je čembalo predstavljalo zvučni ideal. Nastupa na franko-flamanskom dvomanualnom čembalu graditelja Remi Guga, izrađeno u Strazburu 1983. godine, po uzoru na istorijske instrumente graditelja Antoana Rukersa iz ca. 1700. godine eksperimentišući sa raznim istorijskim temperacijama u potrazi za odgovarajućim zvučnim sistemima za svaki pojedinačni program.

Beogradski barok (Belgrade baroque) je muzički ansambl osnovan 2003. godine na inicijativu violiniste Predraga Novovića (Švedska/Srbija) i grupe studenata koji su aktivno učestvovali u radu Novovićeve barokne radionice u Muzičkoj školi Josip Slavenski i na FMU u Beogradu. Beogradski barok čine muzičari koji se bave istorijski informisanom izvođačkom praksom muzike 17. i 18. veka svirajući na kopijama instrumenata iz tog perioda, i jedan je od prvih ansambala te vrste u Srbiji. Ansambl je radio sa mnogim renomiranim muzičarima iz oblasti rane muzike i uspešno nastupao na koncertima u zamlji i inostranstvu (pozorište Confidancen Urliksdal, Štokholm, Festival rane muzike u Temišvaru, Međunarodni festival Čembalo, živa umetnost, Festival rane muzike Studija za ranu muziku, Salzkammergut Festwochen, BELEF…).
Od 2010. do 2013. godine Austria Barock Akademie pruža podršku ansamblu stipendirajući pohađanje majstorskih kurseva u Gmundenu (Austrija), omogućivši članovima ansambla omogućava usavršavanje kod vodećih umetnika iz oblasti istorijski informisane izvođačke prakse. Kao dobitnik nagrade Austria Barock Akademie Prize 2011 ansambl Beogradski barok je nastupio po prvi put u Beču u ORF Radiokulturhaus – Großer Sendesaal u novembru 2012. godine uz direktan prenos na nacionalnom radiju. U 2014. godini ansambl je nastupio u okviru koncertne sezone Studija 6 Radio Beograda, uz direktan prenos na Trećem programu Radio Beograda i televizijskom kanalu RTS Digital.
Ansambl aktivno nastupa u zemlji kroz projekte koje podržavaju Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Sekretarijat za kulturu grada Beograda, SOKOJ, i u saradnji s drugim važnim institucijama kulture nastoji da doprinese boljem razumevanju istorijski informisane izvođačke prakse muzike, edukaciji dece i nove publike, kao i širenju interesovanja za muzičku umetnost uopšte.

Koncert realizujemo u saradnji sa Kolarčevom zadužbinom
Karte su u prodaji na blagajni Kolarca

Loading...