Orguljaš, čembalista i dirigent iz Nemačke, Jorg Halubek izvešće za beogradsku publiku odabrana orguljska dela Johana Sebastijana Baha. Koncert realizujemo u saradnji sa Gete institutom u Beogradu.
Program:
Johan Sebastijan Bah (1685-1750)
Preludijum i fuga u Es-duru, BWV 552 (Clavier-Übung III/26)
Tri koralna preludijuma na Nun komm, der Heiden Heiland, BWV 659, 660, 661
Fantazija i fuga u ge-molu, BWV 542
Koncert za solo orgulje br. 5 u de-molu, BWV 596 (po Antoniju Vivaldiju)
[Allegro] – Grave – Fuga – Largo e spiccato – [Allegro]
Pasakalja u ce-molu, BWV 582
Biografija:
Jorg Halubek (1977, Nemačka) je studirao orgulje, čembalo, dirigovanje i muzikologiju na fakultetima u Štutgartu, Frajburgu i Bazelu kod profesora Jana Laukvika, Roberta Hila, Jespera Kristensena i Andrea Markona.
Nakon što je 2004. godine osvojio prvu nagradu na čuvenom Međunarodnom tamkičenju Johan Sebastijan Bah u Lajpcigu, u kategoriji orgulje, usledili su brojni pozivi za nastup na najprestižnijim međunarodnim festivalima kao što su festivali posvećeni Bahu u Lajpcigu, Salcburgu, Ansbahu i Jekaterinburgu. Izveo je kompletna Bahova dela za orgulje tokom 14 sedmica, svake nedelje, 2007. godine u Štutgartu. Nastupao je kao solista sa Venecijanskim baroknim orkestrom, Sanktpeterburškom filharmonijom i Državni orkestar Štutgarta. Na turneji sa Kamernim orkestrom Štutgarta, u Japanu i Koreji u junu 2007. godine, pred prepunom koncertnom salom Seul art centra izveo je Bahov Koncert za cembalo u d-molu. Od 2012. godine je kao orguljaš održao tri turneje u koncertnim dvoranama i crkvama u gradovima Rusije, kao što su Perm, Ufa, Habarovsk i Moskva.
Osnivač je i vođa ansamlba Il Gusto Barocco. U fokusu ansambla je muzički teatar, nova tumačenja poznatih dela, kao i otkrivanje zaboravljenih kompozicija. Jorg Halubek je 2009. godine prihvatio angažman muzičkog asistenta u koprodukciji štutgartske Štacopere i Salcburg Festivala oratorijuma Juditha triumphans Antonija Vivaldija (režija: Sebastijan Nibling, dirigent: Lutz Rademacher). Nakon toga, dirigovao je 11 izvođenja ove produkcije na sceni Schauspielhaus u Štutgartu. Radio je kao barokni dirigent u Državnom teatru u Kazelu, u Državnom teatru u Oldenburgu, kao i za Wuppertaler Bühnen.
Nakon kompakt diska sa Bahovim delima za orgulje, koje je 2006. godine snimio na orugljama graditelja Gotfrida Zilbermana u mestu Rota , Halbuek je za SWR (Jugozapadna radio-televizija) snimio kompletan opus za čembalo i orgulje italijanskog kompozitora Bernarda Storačea na originalnim italijanskim instrumentima 17. veka (CD je objavljen za izdavačku kuću CPO 2008. godine). Njegov poslednji CD sa delima za čembalo obligato i violinu K. F. E. Baha, poneo je prestižno priznanje francuskog magazina Diapason d’Or (PAN, April 2014).
Od 2010. godine, Jorg Halubek je profesor orgulja i čembala i istorijske izvođačke prakse na Privatnom univerzitetu za muziku, dramu i igru Anton Brukner u Lincu i na Visokoj školi za muziku i izvođačke umetnosti u Štutgartu.
http://joerghalubek.de/
http://www.goethe.de/ins/cs/sr/bel.html?wt_sc=belgrad.