51. Октобарски салон: „Ноћ нам прија…“

08.10.2010-21.11, 16:26.
blank-image

Кустоси: Јуан Пусет (Јохан Поусетте), Шведска и Селиа Прадо (Целиа Прадо), Шпанија/Шведска

Назив овогодишњег Салона Ноћ нам прија…, потиче из есеја аргентинског писца Борхеса који сугерише како нам ноћ помаже да потиснемо/обришемо неважне детаље. Та нит води до концепта 51.октобарског салона који се бави сећањем /индивидуалним и колективним/, реконструкцијом и перцепцијом стварности, односно начином како сами, намерно или подсвесно, бирамо шта ћемо памтити, а шта заборавити. Из такве селекције стварности формира се платформа са које се сагледава и представља живот, што је и уметничко полазиште шведског кустоског пара Јуана Пусета и Селие Прадо. Они желе да укажу колико је индивидуално и колективно сећање укључено у процес бележења и преправљања историје и да подстакну питања о томе ко има право да филтрира приче и одредјује правила.

Ове одреднице су заједнички именитељ уметничких дела 51. Октобарског салона. Радови 20 реномираних уметника, али и оних који тек долазе, баве се историјским, политичким и актуелним друштвеним проблемима, као што су сукоби у Индији, патње жена на јужном подконтиненту, сећањима на концентрационе логоре, апартхејд, колонизацију, личним сећањима из детињства итд. Иако је реч о веома осетљивим политичким и егзистенционалним питањима, уметници их сагледавају на веома суптилан начин. За публику отвореног духа, то може деловати као катализатор који проширује перцепцију стварности, односно доприноси њеном бољем разумевању. На сензибилан, документаристички и филозофски начин, изложба ће се усредсредити и на скорашње глобалне историјске наративе паралелне новијој историји у региону Балкана, што ће послужити као добра подлога за расправу о томе колико су догађања у историји ретко изолована и колико се често понављају.

Земље порекла уметника указују да је избор кустоса укључио цео свет. У таквом контексту ће се сагледати и Београд, не као изоловани град, већ као део тог истог света, што изложби даје додатни смисао у ширењу платформе за будућу размену искустава.

Да би уметничка дела допрла до најшире публике којој је савремена уметност често непозната и неразумљива, кустоси 51. Октобарског салона определили су се за видео/филмске и просторне инсталације. Поред чињенице да сви уметници 51. Салона деле заједничко интересовање за овај медијум, он је публици веома близак јер је деценијама навикла на телевизију, филмове или видео снимке за кућну употребу.

Овогодишњи Салон имаће и богат пратећи програм. Организатор, Културни центар Београда позвао је невладине организације, алтернативне уметничке групе и појединце да предложе едукативни програм, како би Октобарски салон постао место размене искустава рада и грађења односа са публиком кроз повезивање сва три сектора друштва: јавног, цивилног и приватног. У програм ће се својим радовима укључити: Анонyмоус саид, ТКХ (Теорија која хода), Киоск, Ана Недељковић и Маја Узелац. Програм је намење посебним циљним групама: средњошколцима, породици, стручној публици, старијим суградјанима…..

Културни центар Београда биће такодје домаћин двеју пратећих изложби – Сигалит Ландау, израелске уметнице награђене у оквиру 49. Октобарског салона и представнице Израелског павиљона на Бијеналу у Венецији 2011. и изложбе мапе графика под називом Лове ит ор Леаве ит – из серије Четири Бијенала у огледалу графичких листова, аутора Рене Блока (Немачка), кустоса 47. Октобарског салона.

Излажу:
Ана Адамовић (Србија), Маја Бајевић (Босна и Херцеговина), Роза Барба (Италија), Тереза Хабард и Александер Бирхлер (САД / Швајцарска), Јунас Далберј (Шведска), Душица Дражић (Србија), Тим Ечелс (Велика Британија), Амар Канвар (Индија), Виљам Кентриџ (Јужна Африка), Ева Кок (Данска) и Ерик Крикорц (Шведска), Давид Маљковић (Хрватска), Арнаут Мик (Холандија), Стив Меквин (Велика Британија/Холандија), Зоран Насковски (Србија), Харун Фароцки (Немачка), Омер Фаст (Израел), Карл Микаел фон Хаусволт и Тумас Норданстад (Шведска).

ПРОМОТИВНИ СПОТ 51. ОКТОБАРСКОГ САЛОНА

Награда Културног центра Београда на 51. Октобарском салону

Додељене награде на 51. Октобарском салону

Програм 51. Октобарског салона:

уторак, 5. октобар
Палата Албаније
19.00 Емотивни градови, светлосна инсталација и интернет пројекат Ерика Крикорца (Шведска)
Како се осећаш данас? www.емотионалцитиес.цом
Рад Емотивни градови ствара вишеслојну рефлексију емотивног пулса Београда. Овај пројекат представља спој сајта на интернету и светлосне инсталације у јавном простору. Од житеља Београда се тражи да своје емоционално стање оцене на скали од седам нивоа означених бојама, садржаној на интернет сајту www.емотионалцитиес.цом. Посредством статистичке анализе, емоције свих становника Београда који учествују у овоме ће се стопити у једну целину. Стално се израчунава средња вредност и колективне емоције Београда пројектују се на палати Албанија. Отуда ћете знати емоционалну температуру овог града док ходате његовим улицама, или чак када му се приближавате из ваздуха. Све вредности приказане су на интернет сајту, и то не само за Београд већ и за стотине других градова широм света.
Пројекат Емотивни градови претходно је реализован у Стокхолму и Сеулу.

четвртак, 7. октобар
11,00 – ПРЕСС ПРЕВИЕW – Ресавска 40б, зграда бивше Војне Академије, а будућег Музеја града Београда
Културни центар Београда – отварање пратећих изложби:
19,00 – Сигалит Ландау (Израел), награда КЦБ-а на 49. Октобарском салону, Ликовна галерија, Кнез Михаилова 6
19,30 – Рене Блок (Немачка), Лове ит ор Леаве ит, галерија Артгет, Трг Републике 5/И

петак, 8. октобар
19.00 Свечано отварање 51. Октобарског салона
Ресавска 40б, зграда бивше Војне Академије

субота, 9. октобар
Ресавска 40б
13.00 Кроз изложбу воде кустоси Јуан Пусет и Селиа Прадо

Разговори са уметницима:
12 00 – Роза Барба (Италија)
14 00 – Ева Кок (Данска)

среда, 20. октобар
18.00 Разговор са уметником – Амар Канвар (Индија)
Амар Канвар је један од водећих индијских режисера. Његови радови представљају мешавине документарног филма, поетиком набијених путописа и визуелних или илустрованих есеја на тему људских права и савремене историје. Осмоканална видео-инсталација Тхе Лигхтнинг Тестимониес истражује сексуално насиље у политичким сукобима на индијском потконтиненту.

четвртак, 21. октобар
22.25 – Други програм РТС-а – ГУЖВА, Маје Узелац и Тијане Тодоровић

субота, 23 октобар
13.00 Јавно вођење кроз изложбу – кроз изложбу води Зорана Ђаковић, координаторка пројекта 51. ОС

Паралелни програми
* сви програми ће бити реализовани у изложбеном простору у Ресавској 40б

НА ИЗЛОЖБИ СА …
Овај је пројекат направљен у намери да покаже да постоји много углова из којих савремена уметност може да се посматра и да су сви они релевантни. Петком увече јавне личности из различитих области покушаће да пренесу свој доживљај и виђење 51. Октобарског салона. Са нама ће бити Јован Ћирилов, Стефан Арсенијевић, Маја Узелац, Тијана Тодоровић, Бранимир Стојановић…

НА ИЗЛОЖБИ СА …
Овај је пројекат направљен у намери да покаже да постоји много углова из којих савремена уметност може да се посматра и да су сви они релевантни. Петком увече јавне личности из различитих области покушаће да пренесу свој доживљај и виђење 51. Октобарског салона. Са нама ће бити Јован Ћирилов, Стефан Арсенијевић, Маја Узелац, Тијана Тодоровић, Бранимир Стојановић…
У петак, 22. октобра у 19.00 На изложби са… Тијаном Т., ДЈ и ТВ лицем…

среда, 13. октобар
18.00 Хулиета Аранда (Јулиета Аранда)
Целокупно сећање света (Памтимо уместо вас)
Пројекција филма и разговор са уметницом, ауторком пројекта Музеј као средиште дешавања: у контексту и ван њега-РЕДУКС

уторак, 19. октобар
17.00 УМЕТНИК О УМЕТНИКУ – Саша Ракезић, алиас Александар Зограф о Харуну Фароцком

петак, 22. октобар
18.00 Фаст Форwард – Арт & Демоцрацy
Јавни интервју између уметница Милице Томић (Србија) и Саские Холмквист (Шведска) и позив публици да учествује у овом разговору и проналажењу кључних речи и дефиниција демократије, грађанства, друштвене одговорности и улоге уметности.

среда, 27. октобар
18.00 УМЕТНИК О УМЕТНИКУ – Дарко Лунгулов о Зорану Насковском

субота, 13. новембар
13.00 јавно водење кроз изложбу – Зорана Ђаковић, координаторка пројекта 51.октобарског салона
18.00 Презентација радова са Креативне радионице за мењање сећања – Ана Недељковић

недеља, 14. новембар
12.00 Дечији клуб МСУБ
14.00 Омладински клуб МСУБ

уторак, 16. новембар
18.00 – Јавно вођење кроз изложбу – Драгана Русалић, уредница електронских издања 51.Салона октобарског салона

среда, 17. новембар
18.00 предавање: Кад ставови постану форме: увод у савремене излагачке праксе, Бранислав Димитријевић ((Иницијатива за архитектуру излагања/ИАИ/- група Полигон)

четвртак, 18. новембар
18.00 УМЕТНИК О УМЕТНИКУ – Бобан Савић Гето о Стиву Меквину

петак, 19. новембар
18.00 предавање: Ноћ у музеју или о излагању уметности покретних слика, Дејан Сретеновић (Иницијатива за архитектуру излагања/ИАИ/- група Полигон)
19.00 На изложби са…Мајом и Иваном Лалићем

субота, 20. новембар
13.00 јавно вођење кроз изложбу – Зорана Ђаковић, координаторка 51. ОС

18.00 На изложби са…Борком Павићевић и Владимиром Тупањцем

19.00 презентација и разговор о пројекту Рашколована видео учионица – ТкХ
Ресавска 406/И/ходник лево

Рад се састоји од серије видео интервјуа које смо током трајања Октобарског салона водили са уметницима и гостима изложбе, као и актерима локалне културно-уметничке сцене. Међутим, интервјуисани овог пута не говоре о свом раду, већ смо их позвали да као истакнути актери савремене интернационалне културно-уметничке сцене говоре о тој сцени и својим позицијама и улозима у њу. Тематски оквир интервјуа су проблематике културне политике и независне сцене, као и праксе аРтивизма (које спајају уметност и активизам, покрећу питања друштвене критике, интелектуалног власништва, доступности видео уметности итд). Рашколована видео учионица је истовремено део процеса нашег истраживања сцене и колективног самообразовања, али и рад који покушава да скрене пажњу јавности на кључне тачке структурације савремене независне сцене.

 

Моћи ћете да погледате следеће интервјуе:

Роза Барба, визуелна уметница
Тим Ечелс, позоришни и визуелни уметник, уметнички директор групе Форцед Ентертаинмент
Хулиета Аранда, визуелна уметница и оснивачица интернационалне платформе е-флуx
Јелена Весић, фрееланце кустоскиња, уредница часописа Прелом
Миа Давид, в.д. директорка КЦБ-а, уредница магазина Кварт
Владимир Палибрк, уредник и арт-менаџер галерије Електрика, Панчево

недеља, 21. новембар
17.00 Разговор о уметничком делу: Ана Адамовић: Канцона, видеоинсталација, 2010
Иницијатор разговора: Бранимир Стојановић
Рад Ане Адамовић Канцона добитник је главне награде 51. Октобарског салона. Разговор о уметничком делу покренуће дискусију о раду Канцона, политици сећања која стоји иза овог рада као И концепцији овогодишњег 51.ОС.
Разговор о уметничком делу је дискусиона платформа савремене уметности коју је покренула уметница Милица Томић 2002 године. Разговор о уметничком делу покреће дискусије о актуалној продукцији савремене уметности у Београду, Србији и региону и до сада је одржано преко четрдесет разговора. Основни став платформе Разговора о уметничком делу је да је публика коаутор рада, односно да је конзумација уметности и разговор о њој ауторски акт.

 

АНОНYМОУС САИД – група ће реализовати три различита програма намењена различитим врстама публике:

● Породична зона (суботом од 12 до 14 сати)
(16, 23. и 30. октобар и 6. новембар)

● Међугенерацијски дијалог (уторком од 18 до 20 сати)
(19. октобар и 2. новембар)

● Уметник о уметнику (средом од 18 до 20 сати)
(13, 20, 27. октобар и 3. новембар)

ТКХ – ТЕОРИЈА КОЈА ХОДА
Рашколована видео учионица

КИОСК
Радионица ће се реализовати у првој недељи Октобарског салона од 12. до 22. октобра у делу изложбеног простора који ће бити посебно маркиран за паралелене програме.

АНА НЕДЕЉКОВИЋ
Креативна лабораторија за мењање сецања / Како снимити слике сећања?

субота, 16. октобар
12.00 – 15.00 Лична и породична сећања и њихова прерада

субота, 23. октобар
12.00 – 15.00 Званична и незванична историјска сећања: Да ли и како променити схватање историје?

субота, 30. октобар
12.00 – 15.00 Лична сећања, колективна сећања и невидљиви цртежи

субота, 6. новембар
12.00 – 15.00 Како покренути слике сећања?

четвртак, 11. новембар
12.00 – 14.00 Завршавање радова и припрема презентације

петак, 12. новембар
12.00 – 14.00 Завршавање радова и припрема презентације

субота, 13. новембар. 2010.
Презентација радова полазника

ЕДУКАТИВНИ ПРОГРАМИ Музеја савремене уметности на 51.Октобарском салону

● Музејске збирке и изложбе као ресурси окружења у настави (субота 30. октобар од 12 до 18 сати)
Семинар за наставнике основних и средњих школа
Аутори: Весна Милић, кустос МСУБ и Јелица Радовановић, уметница и ликовни педагог

● Дечији клуб МСУБ
Аутори: Весна Милић, кустос МСУБ и Јелица Радовановић, уметница и ликовни педагог
Едукативни програм за децу предшколског и основношколског узраста (Дечији клуб МСУБ) одржаће две радионице на 51. Октобарском салону (недељом од 12 до 13.30 сати)

● Омладински клуб МСУБ
Аутори: Весна Милић, кустос МСУБ и Оливера Ножиниц, историчар уметности и професор ликовне културе у Десетој београдској гимназији
Две радионице, недељом од 14 до 16 сати

ИАИ – Иницијатива за архитектуру излагања
Серијом предавања и презентација, које су одржане 2008. и 2009. године под заједничким називом Архитектура изложби – комуникација посматрача и уметничког објекта званично је започела јавна делетатност Иницијативе за архитектуру излагања (ИАИ), која има за циљ да укаже на неопходност увођења академске дисциплине у настајању, која се изучава у оквиру студија дизајна излагања.
Током 51. Октобарског салона кроз недељна предавања и презентације пројеката уметника, теоретичара архитектуре, теоретичара пракси излагања и кустоса, ИАИ ће и овог пута упознати ширу и стручну јавност са савременим појмом излагања. На предавањима ће бити речи о сложеном процесу излагања, кључним појмовима новоформиране дисциплине и полемикама теорија које је формирају.
Иницијативу за Архитектуру излагања покренула је и осмислила архитектонска група Полигон.

КОНФЕРЕНЦИЈА О КУЛТУРНИМ ПОЛИТИКАМА
Конференција О културним политикама има за циљ да повеже различите учеснике културне сцене. Разговор ће се водити о томе како формирати стратегије који ће приближити нво и институционалну сцену у моделе и програме који могу да буду одрживи. Конференција је део програма Београд Културна престоница 2020.

Loading...