8. Београдска интернационална недеља архитектуре – БИНА 2013

18.04.2013-30.04, 17:54.
blank-image

8. Београдска интернационална недеља архитектуре у организацији Културног центра Београда и Друштва архитеката Београда и суорганизацији Архитектонског факултета Универзитета у Београду и Центра за промоцију науке са темом Разоткривање архитектуре, биће одржана од 18. до 30. априла 2013. у Културном центру Београда, на Архитектонском факултету Универзитета у Београду, у Дечјем културном центру, Француском институту у Србији, Музеју савремене уметности и НИТЕА изложбеном салону у Београду.
Београдска интернационална недеља архитектуре – БИНА покренута је са идејом да вредности које ствара и промовише архитектура воде остварењу бољег животног окружења и културном уздизању друштва, као таква она даје прилику архитектама одавде и издалека да покажу своје радове и да говоре о различитим друштвеним приликама, напредним пројектантским размишљањима, квалитетном грађењу и одрживом развоју. Као и код других послова, дугорочна посвећеност високим циљевима, без резултата који из рада произлазе, доводи неминовно до сумњи и самопреиспитивања, који лако могу да прерасту у разочарање и потиштеност, али исто тако, уколико се усмере ка разоткривању грешака у пређашњим уверењима и поступцима, могу да унапреде однос према увек неугодној стварности. Чини нам се да је разоткривање архитектуре једино што у овом тешком часу преостаје архитектима. Због тога желимо да са вама поделимо наду да ће преиспитивање поступака производње архитектуре – од првих наговештаја у свести до последњег завртња на градилиштима – помоћи свима да пронађу она места у архитектури која су данас важна другима, а не само архитектима, и да прокрче оне путеве који ће их повезати са окружењем које намеравају да мењају. БИНА са оваквим циљем организује различите изложбе, предавања, трибине, радионице, шетње кроз град – покушавајући да искуство манифестације за посетиоца постане нови доживљај и нова перцепција архитектонског стваралаштва.
Програм је конципиран тако да обухвата гостујуће изложбе и предавања домаћих и иностраних стручњака. Изложба Ре–архитектура Павиљона Арсенал у Француском институту у Србији, представља изложбу пројеката петнаест европских агенција које утичу на развој европских метропола. Тридесет представљених пројеката, приказаних у различитим фазама концепције, описују све фазе пројекта, од наруџбе, преко истраживања, до реализације. Поред паноа са пројектима, на изложби ће бити представљени видео-радови који илуструју поменуте процесе.
У Културном центру Београда биће представљено шест изложби са разноврсним темама. У Галерији Подроом биће приказана мултимедијална инсталација аутора Елке Красни и Давида Бержеа под називом Ле Корбизјеово реОРИЈЕНТисано путовање, 1911–2011. Визуелни уметник Давид Берже и кустоскиња Елке Красни одабрали су пет градова: Атину, Београд, Истанбул, Рим и Беч, који су били део првобитне Корбизјеове туре, као почетне тачке урбанистичког истраживачког процеса. Видео-инсталација која има за циљ да низом кратких документарних филмова покаже пресек архитектонске праксе у Словенији, Нова словеначка архитектура, аутора Дамира Ковачића биће изложена у Ликовној галерији. Изложба фотографија ОкО града, аутора Драгана Кујунџића и Жељка Шафара из Асоцијације фотографских аутора, биће одржана у Галерији Артгет. Инсталације Невидљиви градови студената докторских студија Департмана за архитектуру Факултета техничких наука у Новом Саду, под менторством Јелене Тодоровић, биће постављене у ПОП-УП простору. Инспирисана делом Невидљиви градови чувеног италијанског књижевника Итала Калвина, ова изложба макета градова представља просторно и креативно истраживање поимања граничног простора у књижевности.
У фоајеу Дворане Културног центра биће приказана Пратећа изложба Балканске конференције архитеката. Инсталација БИНА#13 аутора Бориса Јаковљевића и Милице Јевтовић у организацији Факултета за уметност и дизајн, Универзитет Мегатренд, биће постављена на Платоу испред Културног центра Београда.
На Архитектонском факултету Универзитета у Београду, две изложбе ће приказати многа значајна остварења и ауторе модерне архитектуре у Србији: Педесет објеката модерне Ниша, од 1930. до 1970, аутора Александра Кековића, и изложба у организацији До.цо.мо.мо. Србија – Савремена архитектура: Модернизам у Србији, студената прве године дипломских академских студија мастер 2010/11. Архитектонског факултета Универзитета у Београду, у оквиру изборног предмета Савремена архитектура: Модернизам у Србији којим је руководила проф. др Љиљана Благојевић.
У изложбеном салону НИТЕА, на Изложби минијатура столица музеја Витра десигн, 100 класика: Столице које имају своје место у историји, биће приказана једна од најзначајнијих и најзанимљивијих колекција тог јединственог музеја. Колекција минијатура столица садржи 100 класика – стотину столица које су обележиле производњу намештаја у два века, од 1850. до 1990. године.
Програм изложби пратиће серије предавања које разматрају тематику разоткривања архитектуре. Посебни гости из иностранства – Шоеј Шигемацу из студија ОМА (САД) и Волф Прикс из бироа КООП ХИМЕЛБ(Л)АУ из Аустрије – одржаће предавања на Архитектонском факултету.
Трибину посвећену будућем третману комплекса Генералштаба, на којој ће се осветлити искуства реконструкције објеката модерног доба у Европи и САД с циљем да се сагледају могућности обнове најимпозантнијег дела Николе Добровића, водиће модератор Тања Дамљановић.
БИНА, као и сваке године, организује изложбу на којој се приказују награђени радови, као и изложбу на којој се приказују радови са архитектонских и урбанистичких конкурса из претходне године Годишње награде за архитектуру и Архитектонски и урбанистички конкурси у ПОП-УП простору. Након Свечане доделе награда Друштва архитеката Београда у суботу, 20. априла 2013, у Галерији Артгет, Миленија и Дарко Марушић ће одржати предавање о свом архитектонском опусу. Тема предавања је промишљање архитектуре у процесу настајања.
Специјални догађај ове године представља УИА Регион 2 – Балканска конференција архитеката, у организацији Удружења архитеката Србије и Архитектонског факултета Универзитета у Београду. Балканска конференција архитеката је међународна платформа за повезивање архитекта и архитектонских организација из балканских земаља под руководством организације УИА Регион 2. Тема Балканске конференције архитеката 2013 је значај архитектуре.
Посебни програм посвећен је представљању пројекта Урбани инкубатор Београд – Савамала: Препород градске четврти, у организацији Гете института у Београду, и представљању Летње школе архитектуре у Петници Приручник за приручник и интернет платформе Полигон Ротор.
БИНА шетње кроз архитектуру један су од најпосећенијих догађаја Недеље архитектуре и представљају стручна тематска вођења заинтересованих посетилаца кроз једно ново искуство перцепције града. Неке од шетњи ове године су: Архитектура и Војска, Савске обале и оно што их спаја, Тајне Београда, Сецесија у Београду, Ја сам Београђанин, Нови поглед на Нови Београд.
Програми које организује БИНА имају и едукативни, и забавни карактер. Тако ће студенти и они најмлађи моћи више да сазнају о архитектури на стручно вођеним радионицама: Земљана архитектура, Сценографија града, Шест урбаних шешира, Анимирана архитектура, Пет километара за 2 минута, КЦБ радионица и Буди и ти архитекта. Сањај и пробај.

БИНА не би била могућа без сталних покровитеља и многобројних партнера, Скупштине града Београда, Инжењерске коморе Србије, Министарства културе, информисања и информационог друштва Републике Србије, Секретаријата за спорт и омладину града Београда, Туристичке организације Београда, Универзитета Мегатренд – Факултета за уметност и дизајн, Дечјег културног центра, Општине Савски венац, Француског института у Србији, Аустријског културног форума, као и многих других. Велики број програма осмишљен је у сарадњи са колегама из удружења Дистрикт 6, До.цо.мо.мо. Србија, Процес едукативна архитектура.

Loading...