Фестивал се одржава у периоду од 28. јуна до 14. јула 2008. на оргуљама градитеља Франческа Занина које се налазе у Катедрали Блaжене Дјевице Марије, Хаџи Милентијева 75.
КОНЦЕРТИ:
Субота, 28. јун 2008. у 20.30
Свечано отварање фестивала
Дејвид Сангер (Велика Британија)
Уторак, 1. јул 2008. у 20.30
Кристофер Стембриџ (Велика Британија)
Петак, 4. jул 2008. у 20.30
Музика за оргуље и камерни оркестар
учествују: Краљевски гудачи Св. Ђорђа, Драгана Нешић, оргуље
Недеља, 6. јул 2008. у 20.30
Павел Кохоут (Чешка)
Среда, 9. јул 2008. у 20.30
Андрес Сеа Галан (Шпанија)
Субота, 12. jул 2008. у 20.30
Едоардо Белоти (Италија)
Понедељак, 14. jул 2008. у 20.30
Концерт полазника летње школе оргуља
Улаз на концерте је слободан.
ЛЕТЊА ШКОЛА ОРГУЉА
od 27. јуна до 14. јула
предавачи:
Дејвид Сангер (Велика Британија)
Кристофер Стембриџ (Велика Британија)
Павел Кохоут (Чешка)
Андрес Сеа Галан (Шпанија)
Едоардо Белоти (Италија)
Далибор Миклавчич (Словенија)
Селектор фестивала: Далибор Миклавчич (Словенија)
Реч селектора, г-дина Далибора Миклавчича
О Фестивалу Дани оргуља – Dies organorum
(Далибор Миклавчич, професор извођачке праксе на Музичкој академији у Љубљани и професор оргуља на Универзитету за музику у Грацу /Аустрија)
Све је започело 2000. године са новим, дивним оргуљама у Катедрали Блажене Дјевице Марије, које су најбољи овакав инструменат далеко наоколо. Сјајна прилика, коју је Културни центар Београда одмах знао оплеменитити иницијативом да се организује Летња школа оргуља за студенте Факултета Музичке уметности и да се ангажују познати уметници, оргуљаши из иностранства. Била су то, зна се, тешка времена за Србију, па је са стране КЦБ-а, жупника Јожа Хауптмана и Бискупије, па и са моје стране, било потребно доста сналажљивости. А било је уједно и фантастично у смислу међусобних односа: често смо били дирнути, како су се велика имена светске оргуљашке сцене беневолентно и са симпатијама одазивала на наш позив…било је то као неко савезништво… Ако споменем само нека велика имена тих година: Јирген Есл (Немачка), Јан Лауквик (Норвешка), Лоренцо Гијелми (Италија), Магнус Кјелсон (Шведска), Кристоф Босерт (Немачка), Мартин Зандер (Немачка) Лиуве Таминга (Холандија)….невероватно!! Пуно је тих концерата документарисала национална телевизија или радио, а мислим и да ће издање ЦД-а постати свакогодишња навика.
Ове године очекује нас разнолик програм са оргуљашима из Енглеске, Италије, Шпањолске, Чешке и, наравно, као увек, домаћи таленти.
Дejвид Сангер и Кристофер Стембриџ: тешко је у свету најпознатијих оргуљаша замислити два међусобно више различита – Сангер елегантан у академском смислу, са љубављу до енглеске и француске музике, пре свега оне из раздобља романтицизма, а Стембридге генијалац у истрживању ренесансног и барокног репертоара од италијанских мајстора до Баха!
Едоардо Белоти је водећи импровизатор у различитим стиловима од ренесансe до модерне, а уједно брилијантан интерпретaтор барокне музике. Пошто су оргуље у београдској католичкој катедрали један од најзначајнијих пројеката признатог италијанског израђивача оргуља, фирме Занин, више него »савршено« (и некако природно) је да Италијански центар за културу и ове године, као и већ досад, сарађује са Фестивалом.
Млади виртуозни оргуљаш Павел Кохоут из Прага, победник неколико међународних такмичења, већ је посетио Београд једном и обрадовао нас својим интерпратацијама, тако је и ове године КЦБ одлучио позвати га.
Шпанац Андерс Цеа Галан најубедљивији је уметник свог инструмента у шпањолској млађој генерацији, а и његов допринос нашем летњем »мастеркласу« ће бити изванредан; младе српске музичаре Галан ће увести у тајне интерпретације богате музике Иберијског полуострва – наиме: Шпањолска је од ренесанса па до 18. века била један од великих еуропских »генератора« музичке културе! Захвални смо Институту Сервантес за сарадњу!
Драгана Нешић је млада београдска оргуљашица која последњих година интензивно наступа као солиста у земљи и иностранству. Своја знања обогаћивала је и ширила током свих година постојања Фестивала Дани оргуља у оквиру Летње школе оргуља, али и на специјалистичким студијама у Шведској код професора Матијаса Вагера. Наступиће са камерним оркестром Краљевски гудачи Св. Ђорђа који се управо вратио са успешне турнеје по Немачкој, Француској, Словенији и Републици Српској. Део програма овог концерта биће и светска премијера Концертне етиде за оргуље и камерни гудачки оркестар у ге-молу, српског композитора Светозара Саше Ковачевића.
Катедрала Блажене Дјевице Марије у Београду успешно живи јединство сакралног живота и уједно културног гостопримства, пријатељства. И још нешто: досад је помоћу оргуљашког фестивала у овој цркви већ пуно београдских студената музике добило и искористило прилику студијског допуњавања у иностранству: у Луxембургу, Шведској, Немачкој, Аустрији… На »Данима оргуља« у БГ можете чути и предавања, интерсантна за диригенте, композиторе, музикологе, чембалисте…
Јапанци кажу: сваки нови дан живота значи још већу част, коју исказује Бог човеку. Можда и за фестивале то важи, али се броји у годинама…идућег лета очекује нас већ девето, а 2010. године јубиларно, десето издање нашег Фестивала који је у међувремену стекао изврстан реноме међу оргуљашима широм Еуропе све од Скандинавије, па до југа Апенинског полуострва! Радујем се изазовима и уједно задовољству да ћу у сарадњи са КЦБ-ом и његовом кадкад дословно невероватно ентузијастичном, сналажљивом, агилном уредницом госпођом Неном Михајловић те поузданом и перфектном сарадницом Љубицом Бабец, још надаље припремати ове празнике уметничког квалитета и оргуљских звукова!