A.C.T. Democ[k]racy

01.09.2012-13.03, 12:00.
blank-image

Projekat je podržala Evropska komisija

Od 1. septembra 2012. Kulturni centar Beograda je partner u okviru evropskog projekta pod nazivom A.C.T. Democ[k]racy, koji se realizuje uz podršku Evropskog programa Kultura 2007-2013.

Budući da povlačenje u separatističke identitete do koga dolazi u mnogim evropskim zemljama predstavlja alarmantne simptome krize demokratije u Evropi, partneri u okviru projekta A.C.T. Democ[k]racy odabrali su da promovišu umetnost kao kritički prostor u debati o budućnosti demokratije. Time se priznaje značaj slobode stvaralaštva, dok se istovremeno dovode u pitanje procesi obuke i registrovanja ostvarenja umetnika u društvenom prostoru.

Među partnere projekta A.C.T. Democ[k]racy spadaju:
La Criée, centar za savremenu umetnost, Ren, Francuska (koordinator),
Kulturni centar Beograda, Beograd, Srbija (suorganizator),
Univerzitet za umetnost i dizajn u Klužu, Rumunija (suorganizator),
Evropska umetnička škola Bretanje, Ren, Francuska (suorganizator),
Onomatopea, Ajndhoven, Holandija (suorganizator),
Fondacija Altart, Kluž-Napoka, Rumunija (suorganizator),
Fabrica de Pensule, Kluž-Napoka, Rumunija (pridruženi partner),
Umetnička škola u Glazgovu, Velika Britanija (pridruženi partner).

Projekat A.C.T. Democ[k]racy promoviše savremenu umetnost i njene sposobnosti da promišlja, smišlja i predstavlja demokratske promene u Evropi u eri globalizacije. Namera je da se stvori neka vrsta “laboratorije” i prostora za zajednička istraživanja kada je reč o budućnosti demokratije. Biće korišćena tri komplementarna “radna prostora” koji će se sve vreme preplitati: prostor za istraživanje i kritičku analizu (seminari); stvaranje demokratskog imaginarnog (izložbe) i kreativni i pedagoški prostor (boravci profesora i studenata).

ISTRAŽIVANJE / EMANCIPACIJA – 3 seminara + 1 simpozijum

Prvi prostor je neka vrsta multidisciplinarne“laboraatorije”koja pored svih partnera u projektu, ima za cilj da poveže i druge profesionalce koji se bave pitanjima vezanim za demokratiju i umetnosti, kao što su antropolozi, arhitekte, dizajneri, profesori, filozofi, sociolozi, urbanisti, kustosi. U okviru ovog dela projekta biće održana tri seminara i to prvi u Renu, potom u Kluž-Napoki i Ajndhovenu, kao i završni simpozijum u Beogradu 2014. godine. Tokom sva četiri susreta biće razmatrana neka pitanja koja se tiču umetnosti i kulturne emancipacije u demokratiji: a to su pitanja obrazovanja, slobode, urbanizma i poetike.

UMETNIČKO EKSPERIMENTISANJE / IMAGINARNO – izložbe

Drugi nivo projekta posvećen je umetničkoj produkciji, eksperimentisanju i imaginarnom.Sastoji se od “laboratorije” za stvaranje i podršku proizvodnji dela koja pružaju različita, čak i kontradiktorna viđenja demokratije, koja se pojavljuju u raznim evropskim kontekstima. U okviru ovog dela biće održane četiri izložbe u sledećim gradovima: Ren (januar-mart 2013.), Ajndhoven (oktobar-decembar 2013.), Kluž (februar-mart 2014.), Beograd (jun-avgust 2014.), a prirediće ih četiri različita kustosa, radeći nezavisno jedan od drugog.

ISTRAŽIVANJE U OBLASTI OBRAZOVANJA / INVENTIVNOST – boravci profesora i studenata

Cilj je da kroz ovaj takozvani treći deo projekta dođemo do nekih novih procesa učenja, koji su namenjeni studentima umetnosti ali i da uspostavimo kreativna partnerstva između umetničkih škola i struktura produkcije i distribucije. Ova će se oblast sastojati od “laboratorije” za kreativne i obrazovne projekte. Po 10 studenata i jedan profesor boraviće u Renu (april 2013.), Ajndhovenu (novembar 2013.), Klužu (februar 2014.) i Beogradu (maj 2014.).

Loading...