АРТУР ЖМИЈЕВСКИ (Пољска), Демократије, вишеканална инсталација

25.09.2013-12.09, 11:36.
blank-image

Изложба добитника Награде КЦБ на 52. Октобарском салону
Пре две године на 52. Октобарском салону Артур Жмијевски је добио Награду Културног центра Београда – организовање самосталне изложбе у једној од галерија Центра.
Овим поводом у Ликовној галерији КЦБ биће представљен пројекат Демократије (2009-2013), вишеканална инсталација за коју је Жмијевски снимио 30 краћих филмова који документују различите манифестације јавног мњења, различитих друштвених порука у којима се учесници боре за различите циљеве односно политичку превласт. Филмови приказују снимке маса на политичким митинзима, фудбалским утакмицама, сахранама, верским процесијама, реконструкцијама историјских битака, герилским акцијама, војним парадама… у Израелу, Wест Банк-у, Пољској и другим европским градовима. У савременим демократским друштвима је овај облик колективног исказивања незадовољства уважени облик комуникације и једно од основних грађанских права који због своје искључивости понекад дозвољава и видљивост екстремистичких оријентисаних снага И њиховог обележја.
Демократије Змијевског чине интригантну преплетену причу о политичком активизму, слободи говора, психологији маса, начинима представљања и деловању, улози визуелног језика и симбола.
У изложбеном простору на 12 монитора живи звуци из филмова чине какофонију, а посетиоцима је омогућено да коришћењем слушалица прате сваки филм посебно.

Артур Жмијевски (1966) је један од најпознатијих и најконтроверзнији пољски уметник своје генерације. На светској уметничкој сцени познат је по свом изазовном експериметалном раду са често (маргиналним) друштвеним групама, којим радикално преиспитује уобичајено схватање “нормалности и “абнормалности” или “девијације” друштва у целини. Приступ Жмијевског је подупрт суштински демократским разумевањем живота у друштву заснованом на једнаким правима за све. Уметнички је директор часописа “Политичка критика”, повезаног са Фондацијом Фоксал галерије. Један је од главних представника тренда критичке уметности.
Од 1990. до 1995, студирао је на Одсеку за скулптуру на Академији лепих уметности у Варшави, где му је ментор био проф. Грзегорз Ковалски. После студија, почео је да се бави фотографијом и филмом, сматрајући их најприкладнијим медијима за приступ изазовима савременог света. Његова дела се крећу у оквиру непријатних тема које залазе на територију табуа, а посветио се и проблемима људског тела и Другог. Овај период је закључен манифестом “Примењена социјална уметност” у ком је Змијевски исковао нову формулу за друштвени ангажман који је оживљен пројектима које је спровео протеклих неколико година. Године 2007, објавио је серију интервјуа са уметницима насловљеним “Тела која дрхте”. Године 2012, био је кустос на 7. берлинском бијеналу за савремену уметност. Радове овог угледног уметника београдска публика је имали прилике да види на изложби ауторке Бојане Пејић, приређеној 2002. године у Културном центру Београда, као и на Октобарским салонима где су представљена његова значајна остварења, радови Понављања и Они премијерно приказана на Венецијанском бијеналу (2005) и изложби документа у Каселу (2007).

У галерији Артгет у уторак 24. септембра у 18 сати Артур Жмијевски представља 7. берлинско бијенале.

Loading...