Барокни концерти за оргуље – „Die Kölner Akademie“ и оргуљаш Иван Божичевић

16.06.2015, 20:00.
blank-image

Уводни концерт 15. фестивала „Дани оргуља“ се реализује у сарадњи са 10. Фестивалом ране музике, а уз подршку Гете института у Београду. На концерту ће наступити ансамбл Die Kölner Akademie из Немачке и оргуљаш Иван Божичевић из Хрватске.
Овај концерт је резултат сарадње два београдска фестивала, Дани оргуља / Dies organorum и Фестивал ране музике, и представља тачку пресека њихових програмских концепција.

Јубиларни 10. Фестивал ране музике одржаће се у периоду од 13. до 26. јуна на неколико локација у Београду. На фестивалу ће наступити неки од најбољих европских ансамбала који негују историјску праксу извођења дела на оригиналним инструментима (или копијама инструмената) из доба настанка композиција. Осим домаћих ансамбала, публика ће моћи да чује извођаче из Италије (ансамбли Il Rossignolo и I Bassifondi), Немачке (Die Kölner Akademie), Хрватске (ансамбл Антифонус), Холандије (ансамбл Block6 The Hague), Луксембурга (ансамбл Artemandoline), као и из Сједињених Америчких држава (виолончелиста Андре Л. Онил).
Детаљан програм Фестивала ране музике можете погледати на сајту:
http://www.festivalranemuzike.com/

Програм:
Мишел Корет (1707–1795) 
Концерт за оргуље у Гe–дуру, оп. 26, бр. 1
Allegro
Aria 1 – Aria 2
Allegro

Франтишек Ксавер Брикси (1732–1771) 
Концерт за оргуље бр. 5 у Еф–дуру
Allegro moderato
Adagio
Allegro assai

Луј–Никола Клерамбо (1676–1749)
Suite du premier Ton
Grand Plein Jeu
Fugue
Duo
Trio
Basse et Dessus de Trompette
Récits de Cromorne et de Cornet separé
Dialogue sur les Grands Jeux

Георг Фридрих Хендл (1685–1759)
Концерт за оргуље и гудаче у Еф–дуру, оп. 4, бр. 4
Allegro
Andante
Adagio
Allegro

Биографије:
Die Kölner Akademie је јединствени ансамбл са седиштем у Келну. Они изводе музику из периода од 17. до 21. века на историјским инструментима са светски реномираним гостујућим солистима.
Ансамбл настоји да прикаже оригиналне замисли композитора користећи историјске планове седења чланова оркестра, критичка издања и правилну инструментацију за свако дело. Келнска академија је примила највећа признања критике за своје наступе на великим фестивалима и концертним салама у Европи, Јужној Америци, Северној Америци, Азији и Блиском Истоку. Многа од ових извођења су преношена уживо, а нека су снимљена за телевизију.
Премијерно су снимили више албума са делима мање познатих композитора као што су: Крусел, Данци, Пихл, Ванхал, Вилмс, Ромберг, Фишер, Кунц и Д’Алвимаре. Њихов комакт диск са симфонијама Бернарда Ромберга добио је Суперсониц награду.
Дие Кöлнер Академие већ неколико година ради на снимању Моцартових клавирских концерата са пијанистом Роналдом Браутиганом за издавачку кућу БИС. Ови албуми су добили велико интернационално признање.

Композитор, оргуљаш, пијаниста, аранжер и џез музичар Иван Божичевић је магистрирао композицију на ФМУ у Београду (А. Обрадовић) а оргуље на Хоцхсцхуле фüр Мусик у Франкфурту (Е. Крапп). Рану музику је усавршавао на Универзитету у Саламанки (Г. Бовет, М. Торрент). Аутор је четири симфонијске композиције, као и бројних камерних, солистичких, хорских и електронских дела. Интересују га различити жанрови (барокна, електронска, јазз и wорлд музика) и могућности њихових међусобних прожимања. његова дела су извођена и снимана широм Европе и САД-а, објављена су на 15 носача звука и штампана код неколико америчких издавача (Wалтон Мусиц, ЕЦ Сцхирмер, Абундант Силенце). Неколико пројеката је тренутно у завршној фази, међу којима се истиче штампање композиције Yуку хару yа за осмогласни хор у издању немачке куће Сцхотт.
Осим домаћих признања (Христићева награда, Сребрна медаља Универзитета уметности у Београду), Божичевић је добитник бројних иностраних композиторских награда – АртсЛинк Феллоwсхип Аwард, Гартх Неwел Цомпоситион Аwард, Тхирд Миллениум Енсембле Аwард, Алиенор Харпсицхорд Цомпоситион Аwард, Асyлум Саxопхоне Qуартет Призе (САД), Јохн Цларе Социетy Аwард, Инвитатион то Цомпосерс Пројецт (Велика Британија), награда на конкурсу Хора Прашке Филхармоније (Чешка) и награда на конкурсу ансамбла Софијски солисти (Бугарска). Као аутор оргуљске музике, носитељ је двоструког признања Америчког удружења оргуљаша (АГО) – њихове награде за дело са хором и оргуљама за 2014. годину (АГО/ЕЦС Публисхинг Аwард, композиција Кyрие елеисон), као и награде за солистичку оргуљску композицију (2016 АГО/Марyлин Масон Аwард) за дело Моонпипер, које ће бити премијерно изведено на националној конвенцији АГО 2016. године у Хјустону.

Концерт остварен уз подршку Гете интитута у Београду.

Loading...