Ова чувена битка је овековечена у роману “Љубав у три краљевства”. Иако је роман написан пре неколико векова, и даље се чита широм Азије, и инспирисао је више од десетак видео игара и бројне стрипове.
Прича филма Битка код Црвене стене одиграла се 208. године нове ере у Кини, која је тада била подељена на више зараћених држава. Амбициозни војсковођа Чао Чао, користећи цара као своју марионету, заратио је са краљевством на западу којим је владао царев ујак, Лиу Беи. Његов коначни циљ је био да постане цар уједињене Кине.
Лиу Беи је послао свог војног саветника Зуге Лианг као изасланика у јужно Краљевство Ву, покушавајући да убеди тамошњег владара Сун Квана да удруже снаге. Тамо је упознао Вуовог вицекраља Зу Јуа, и њих двојица постају пријатељи.
Бесан због сазнања да су два краљевства постала савезници, Чао Чао је послао војску од осам стотина хиљада војника и две хиљаде бродова на југ, надајући се да ће убити две муве једним ударцем. Његова војска се улогорила у шуми с друге стране реке Јангце код Црвене стене, где су били улогорени савезници. Уз све мање залихе хране и бројно надмоћнијег непријатеља, изгледало је да су савезници пропали. Зоу Ју и Зуге Лианг морали су да се ослоне на заједничку мудрост како би преокренули исход битке. Бројна надмудривања, на копну и на води, коначно су кулминирала најчувенијом битком у кинеској историји, у којој је спаљено две хиљаде бродова, а ток историје Кине промењен заувек. То је била битка код Црвене стене.
Ова чувена битка је овековечена у роману Љубав у три краљевства. Иако је роман написан пре неколико векова, и даље се чита широм Азије, и инспирисао је више од десетак видео игара и бројне стрипове.
Ова прича је привлачила редитеља Џона Вуа преко двадесет година, али тада, ни технологија ни тржиште нису могли да подрже филм ових размера. Прилика се указала у лето 2004. године… Припреме за снимање су трајале око три године. Са $80 милиона долара, колико је уложено у овај филм, Битка код Црвене стене је најскупљи кинески филм икада направљен..
Чувена битка код Црвене стене одигравала се и на води и на копну. Планирање ове сцене је трајало више од годину дана. Изграђено је осамнаест бродова у реалној величини. на месту снимања, пошто би било превише тешко транспортовати их. Највећи од њих је био дуг преко 38 метара Изградња тих бродова је трајала осам месеци. Многи мањи бродови су изграђени у оближњем бродоградилишту и допремљени на локацију. Осталих две хиљаде бродова је креирано дигитално.
Битка на води се снимала у четири корака: прво уживо на локацији, и то су углавном били бродови у пламену и војници, који падају у воду. Друго, велики резервоар је изграђен на огромном стејџу у близини Пекинга, што је захтевало да неки бродови буду растављени на делове, допремљени до резервоара и поново састављени. Леунг је ту снимао бродове који су се сударали, док је трајала битка и пожар. Потом је обављено снимање минијатура које наглашава део са глумцима. И, коначно, студио за визуелне ефекте Орпханаге је комплетирао неке од снимака.
Копнена битка је финале филма, и почиње када фиктивни генерал Ган Ђин, којег глуми Шидоу Накамура јуриша ка обали и жртвује се дижући капију тврђаве у ваздух. Након тога, Зу Ју води своју војску и наставља напад. Он жели и да избави своју супругу, Ђиао Киао, коју Чао Чао држи заточену у тврђави.
Ова епска битка, која је и једина прилика у филму да се Зу Ју и његов заклети непријатељ Чао Чао суоче, несумњиво ће се задржати у свести гледалаца дуго након завршне шпице.
режија: Џон Ву
улоге: Тони Леунг, Такеши Канеширо, Фенђи Жанг