Katedrala Blažene Djevice Marije, Hadži-Milentijeva 75
Koncert 9. Međunarodnog festivala „Dani orgulja – Dies orgranorum“
Četvrtak, 2. jul 2009. u 20.30
ČABA KIRALJ, orgulje
Čaba Kiralj (Komlo, 1965) je sa šest godina počeo da uči klavir, a nekoliko godina kasnije i improvizaciju, kod Marije Apađi, a sa dvanaest orgulje kod Ištvana Lantoša. Završio je Srednju muzičku školu «Bela Bartok» u Budimpešti u klasi Kataline Halmađi. Primljen je 1983. na Muzičku akademiju «Franc List» u Budimpešti, gde je studirao klavir u klasama Zoltana Kočisa i Šandora Falvaja i orgulje u klasi Ferenca Đerđelija. Diplomirao je orgulje 1989. godine, a klavir 1990. godine. Tokom školovanja počeo je da nastupa kao pijanista i orguljaš. Zahvaljujući svom izvanrednom talentu i izvođačkoj tehnici proslavio se kao izuzetan mlad umetni koji briše granice mogućeg. Njegova sklonost ka neuobičajenim muzičkim sredstvima pruža publici jedan gotovo osoben muzički doživljaj tokom njegovih nastupa. Čaba Kiralj suvereno vlada svim izvođačkim tehnikama na klaviru i orguljama.
Nastupao je kao solista, ali i sa tridesetak čuvenih orkestara, i to širom Evrope, u Mađarskoj Japanu, Sjedinjenim Državama, Kanadi, Južnoj Koreji, Egiptu i Indiji. Član je trija Aperto.
Njegov repertoar je veoma širok, od dela barkone muzike do dela savremenih kompozitora. Improvizacija je jedna od osnovih karakteristika njegovog repertoara. Čaba Kiralj pristupa muzici na način na koji to čini kompozitor. O tome svedoče njegovi brojni muzički aranžmani. Uradio je značajan broj orguljaških transkripcija za orkestarska i horska dela koja se često izvode ne samo u Mađarskoj, već i zemljama Zapadne Evrope, u Japanu, Sjedinjenim Državama (npr. F. List: Dans Makabre, Preludijumi; J.S.Bah: Brandenburški koncerti br. 2, 3, 4; G. Maler: Simfonije br. 1, 8; L. v. Betoven: Simfonija br. 9; S. Frank: Simfonija u de-molu; Verdi: Rekvijem; F. Mendelson: Simfonija br. 4 i San letnje noći).
Nekoliko puta je izvodio kompletna Listova, kao i Bahova, dela za orgulje. Dobio je nagradu «Franc List» za svoj celokupan umetnički angažman 2003. godine. Godinu dana kasnije održao je niz dobrotvornih koncerata kako bi se prikupila sredstava za restauraciju velikih orgulja u katedrali u Pečuju. Inicirao je 2005. godine Međunarodno takmičenje pijanista u Pečuju u čast Franca Lista. Iste godine naimenovan je za predsednika Mađarskog društva «Franc List».
Od 1997. do 1998. godine bio je gostujući profesor na “Taegu-Hoysung” Univerzitetu u Južnoj Koreji, a od 2002. godine radi kao vanredni profesor na umetničkoj školi «Martin Ferenc» u Pečuju. Od 2004. godine do 2007. godine bio je direktor Muzičkog instituta pri Fakultetu za muziku i likovne umetnosti u Pečuju, gde trenutno predaje klavir i orgulje.