Predavač: Ivan Milenković, filozof i urednik na Trećem programu Radio Beograda
CIKLUS: O ZABORAVU I ZABORAVLJENIMA
Tema: Zaborav zaborava: Niče sa Delezom
Predavač: Ivan Milenković
U kulturama koje insistiraju na pamćenju obično se u dubini radi o dugotrajnom procesu zaboravljanja i svesnog potiskivanja nepoželjnih ili zabranjenih sećanja i znanja. Tako funkcioniše proces kolektivnog zaboravljanja stvari kojima nije dozvoljeno da postoje u javnom diskursu. Srbija je zemlja koju karakteriše duga tradicija kulture zaborava.
Ciklus O zaboravu i zaboravljenima je posvećen materijalnosti zaborava, koja se najjače manifestuje u zaboravu konkretnih tela. Tragovi materijalnog zaborava očitavaju se kao prazna mesta u društvenom, političkom, istorijskom, ekonomskom, kulturnom i emotivnom tkanju jedne zajednice. Pitanje o zaboravu je ključno za današnju Srbiju jer se, u krajnjoj liniji, neposredno bavi pitanjem traume i na individualnom i na društvenom nivou.
Zaborav zaborava: Niče sa Delezom:
„Bez zaboravnosti“, piše Niče, „ne bi moglo biti nikakve sreće, ni vedrine, ni nade, ni ponosa, pa ni uživanja u sadašnjem trenutku“. Tiranija sećanja razvaljuje srpsko društvo već četvrt veka, oduzimajući mu životvorne sokove, nadu, vedrinu i budućnost, gurajući ga u najdublji resantiman: rado se i s lakoćom sećamo cara Konstantina, kosovske bitke, ili svega što je učinio Gavrilo Princip, da bi tim širokim gestom „čudesno pamćenje“ (Niče) prekrilo odvratnu sadašnjost ili gnusnu prošlost. Mnemonički tragovi osvajaju svest i paralizuju je. Zaborav čudesne prošlosti, međutim, oslobađa delotvorne sile sadašnjosti i opire se petrifikujućem tumačenju prošlosti. Zaborav se pojavljuje kao lek protiv bolesti resantimana.
Ivan Milenković je filozof i urednik na Trećem programu Radio Beograda.
Program realizujemo u saradnji sa organizacijom Radnička komuna LINKS.
Autorka ciklusa: Svetlana Gavrilović