Ciklus razgovora ARHITEKTURA U KONTEKSTU :: Zajedničko opredeljenje ARHITEKTURA

17.10.2015, 16:04.
blank-image

Učestvuju: Jelena Ivanović- Vojvodić, d.i.a, Goran Vojvodić, d.i.a i Velja Pavlović, novinar
Biro VIA – Vojvodić Ivanović Arhitekti, kao zajednička praksa arhitektonskog para Ivanović-Vojvodić nastaje 2007. godine kada su oboje arhitekata dostigli punu profesionalnu zrelost i ostvarenje niza projekata u zemlji i inostranstvu. Rad ovog biiroa počiva na dugogodišnjem projektantskom i urbanističkom iskustvu njegovih osnivača, koji svoje utemeljenje traže u arhitekturi i urbanizmu Beograda, internacionalnim iskustvima u gradnji objekata, promišljanju koncepta, konteksta, odnosa funkcije i forme, inženjerskoj inovaciji, ali i u važnom odnosu arhitektonskog detalja i celine objekta. Poseban segment delovanja ovog biroa čini društveno odgovorni rad, pre svega usmeren ka edukaciji mladih i promociji struke u celosti.
Radovi koji će biti predstavljeni na predavanju su primeri ovakvog načina rada i kroz njih će biti razmotrena sva iskustva struke.

Porodična kuća za odmor u Bigovu (Crna Gora) nalazi se na parceli neposredno uz morsku obalu. Objekat je projektovan i realizovan u periodu 2014-15.godina. Pozicija i okruženje odredili su koncept rešenja. Arhitektonska kompozicija kompleksa je definisana dispozicijom same lokacije, karakterističnom velikom visinskom razlikom, tipičnom za Bigovo, koja je rešena nizom terasa, kaskada i potpornih zidova. U oblikovnom smislu kao zadata situacija pojavljuju se pročelja potpornih zidova i fasade postojećeg objekta, koji su svi obloženi kamenom. Prateći princip kaskadnog rešavanja prostora i primenjujući izvorni način građenja sa različitim završnim obradama i slogom zidanja kamena, kao materijala ovog podneblja, uz suptilno korišćenje betona, sigurnom autorskom intervencijom, postignuta je autentičnost lokalnog ambijenta i uklapanje u zadati kontekst. S druge strane, kao kontra punkt postignutoj kompoziciji, postavljena je završna etaža sprata. Ona je projektovana tako da svojom pozicijom, oblikom, dimenzijom i završnom obradom postane znakoviti akcent u odnosu na sveukupi arhitektonski izraz kompleksa. Vešto korišćenje prostora kao odgovor na zahtev investitora, smela završna forma i upotreba savremenih materijala kao kontrast rustičnim materijalima okruženja dali su ovom kompleksu sve kvalitete koji ga sigurno svrstavaju u red najuspešnijih intervencija u ovom arhitektonskom žanru.

Stambeno poslovni objekat, na uglu ulice Koče kapetana i Krunske (Beograd), isprojektovan je i realizovan u periodu od 2009-2012. godine. Prostorni kontekst lokacije definisan je elegantnim okruženjem jedne od najlepših stambenih ulica Beograda u kojoj dominiraju gradske vile iz međuratnog perioda. Iako značajno različit po svojoj pojavnosti, a delimično i funkciji, ovaj markatan objekat, izrazitog autorskog rukopisa, projektantski odgovorno tretira sve zahteve postojećeg konteksta: zadatu veličinu i volumen, poziciju na parceli, orijentaciju ka ulici. Kako je u pitanju slobodnostojeći objekat na uglu bloka, posebna pažnja je posvećena oblikovanju i komunikaciji sa postojećim okruženjem. Svedenost forme i jednostavnost gabarita objekta je naglašena pokrenutim volumenom završne etaže – čime je akcentovana celokupna arhitektonska kompozicija. Baveći se projektom, izazov autoru nije bila sama realizacija objekta, već i namera da se savremenim arhitektonskim vokabularom reinterpretira ideja, pozicija i značenje urbane vile i uspostavi aktivni dijalog u zatečenom urbanom kontekstu centralnog gradskog jezgra.
Napomena: Predavanje je vrednovano sa 5 bodova za prijavljene učesnike, odnosno 10 bodova za predavače koji su članovi Komore i uvršćeno u Program obuke kontinuiranog (permanentnog) profesionalnog usavršavanja članova Inženjerske komore Srbije iz oblasti Nacionalnog programa za 2015.godinu.

Suorganizator: Inženjerska komora Srbije
Prijatelj serijala: New Cycle

Loading...