Учествују: Јелена Ивановић- Војводић, д.и.а, Горан Војводић, д.и.а и Веља Павловић, новинар
Биро ВИА – Војводић Ивановић Архитекти, као заједничка пракса архитектонског пара Ивановић-Војводић настаје 2007. године када су обоје архитеката достигли пуну професионалну зрелост и остварење низа пројеката у земљи и иностранству. Рад овог биироа почива на дугогодишњем пројектантском и урбанистичком искуству његових оснивача, који своје утемељење траже у архитектури и урбанизму Београда, интернационалним искуствима у градњи објеката, промишљању концепта, контекста, односа функције и форме, инжењерској иновацији, али и у важном односу архитектонског детаља и целине објекта. Посебан сегмент деловања овог бироа чини друштвено одговорни рад, пре свега усмерен ка едукацији младих и промоцији струке у целости.
Радови који ће бити представљени на предавању су примери оваквог начина рада и кроз њих ће бити размотрена сва искуства струке.
Породична кућа за одмор у Бигову (Црна Гора) налази се на парцели непосредно уз морску обалу. Објекат је пројектован и реализован у периоду 2014-15.година. Позиција и окружење одредили су концепт решења. Архитектонска композиција комплекса је дефинисана диспозицијом саме локације, карактеристичном великом висинском разликом, типичном за Бигово, која је решена низом тераса, каскада и потпорних зидова. У обликовном смислу као задата ситуација појављују се прочеља потпорних зидова и фасаде постојећег објекта, који су сви обложени каменом. Пратећи принцип каскадног решавања простора и примењујући изворни начин грађења са различитим завршним обрадама и слогом зидања камена, као материјала овог поднебља, уз суптилно коришћење бетона, сигурном ауторском интервенцијом, постигнута је аутентичност локалног амбијента и уклапање у задати контекст. С друге стране, као контра пункт постигнутој композицији, постављена је завршна етажа спрата. Она је пројектована тако да својом позицијом, обликом, димензијом и завршном обрадом постане знаковити акцент у односу на свеукупи архитектонски израз комплекса. Вешто коришћење простора као одговор на захтев инвеститора, смела завршна форма и употреба савремених материјала као контраст рустичним материјалима окружења дали су овом комплексу све квалитете који га сигурно сврставају у ред најуспешнијих интервенција у овом архитектонском жанру.
Стамбено пословни објекат, на углу улице Коче капетана и Крунске (Београд), испројектован је и реализован у периоду од 2009-2012. године. Просторни контекст локације дефинисан је елегантним окружењем једне од најлепших стамбених улица Београда у којој доминирају градске виле из међуратног периода. Иако значајно различит по својој појавности, а делимично и функцији, овај маркатан објекат, изразитог ауторског рукописа, пројектантски одговорно третира све захтеве постојећег контекста: задату величину и волумен, позицију на парцели, оријентацију ка улици. Како је у питању слободностојећи објекат на углу блока, посебна пажња је посвећена обликовању и комуникацији са постојећим окружењем. Сведеност форме и једноставност габарита објекта је наглашена покренутим волуменом завршне етаже – чиме је акцентована целокупна архитектонска композиција. Бавећи се пројектом, изазов аутору није била сама реализација објекта, већ и намера да се савременим архитектонским вокабуларом реинтерпретира идеја, позиција и значење урбане виле и успостави активни дијалог у затеченом урбаном контексту централног градског језгра.
Напомена: Предавање је вредновано са 5 бодова за пријављене учеснике, односно 10 бодова за предаваче који су чланови Коморе и увршћено у Програм обуке континуираног (перманентног) професионалног усавршавања чланова Инжењерске коморе Србије из области Националног програма за 2015.годину.
Суорганизатор: Инжењерска комора Србије
Пријатељ серијала: Неw Цyцле