Дани Менсе у Београду 2016: Зашто људи сарађују и кажњавају?

19.08.2016, 17:26.
blank-image

Отварање манифестације „Дани Менсе у Београду 2016“ и предавање „Зашто људи сарађују и кажњавају?“ Милована Декића
Програм манифестације ће 19. августа 2016. године у 19х званично отворити председница Менсе Србије Александра Боровић и уредница књижевног и трибинског програма Културног центра Београда Оливера Стошић Ракић, а потом следи предавање под насловом „Зашто људи сарађују и кажњавају?“ које ће одржати Милован Декић, асистент на Факултету политичких наука у Београду.

Менса је међународна организација која окупља особе са високим коефицијентом интелигенције (ИQ) од 148 или више по Кателовој скали. Заступљена је у преко 50 земаља широм света са више од 100.000 чланова. У Србији Менса, у овој календарској години, окупља преко 1.000 људи, који се у оквиру организације друже, размењују научне и стручне идеје, мишљења, организују разнолике активности од врло озбиљних (тестирање коефицијента интелигенције, рад са посебно надареном децом, научно популарна предавања и радионице) до оних опуштеног карактера – путовања, спортска такмичења, забава и сл.
У току викенда 19 – 21. август 2016, дванаести пут, организује се манифестација Дани Менсе у Београду. Осим чланова Менсе Србије, очекују се и гости – чланови Менси Бугарске, Црне Горе, Словеније, Хрватске и других земаља. Учесници ће имати прилику да се уз уобичајене али и потпуно нове садржаје друже током Дана Менсе у Београду који се по традицији одржавају у време Беер феста. За разлику од претходних година ове године се тог викенда одржавају и завршна такмичења Олимпијских игара у Рију па ће спортски део програма манифестације Дани Менсе у Београду бити допуњен и праћењем преноса спортских дешавања на Олимпијским играма. Део програма усмерен је и ка широј публици, попут овог у Култуном центру Београда.

О предавању:
Људи су права аномалија у животињском свету; они су једина врста у којој се сарадња одвија у великим групама генетски неповезаних чланова. Поред сарадње, посебном врстом их чини и склоност томе да се упусте у кажњавање чак и када за то немају директног материјалног интереса и када је то кажњавање за њих финансијски неисплативо. Ово су два фактора која су учествовала у томе да људи постану шампиони животињске еволуције. У предавању ћемо видети како се сарадња и кажњавање могу објаснити из перспективе бихејвиоралне теорије игара и људске еволуције.

О предавачу:
Милован Декић је асистент на Факултету политичких наука Универзитета у Београду, где је предавао на предмету Социологија, а тренутно ради на предмету Методологија политичких наука. Запослен је и у фирми Нордеус, која је на светско тржиште пласирала игру Топ Елевен, најигранију фудбал менаџер игру на свету (на мобилним телефонима).

Loading...