ДЕСЕТА СЛОБОДНА ЗОНА – среда, 12. новембар

12.11.2014, 18:42.
blank-image

Филмски фестивал
15.00 ТИМБУКТУ (Француска, Мауританија) р: Абдурахман Сисоко 97’
17.00 БОРХЕСОВЕ ТРИ ПРИЧЕ (Француска) р: Максим Мартино 77’
19.00 ПЛЕМЕ (Украјина) р: Мирослав Слабошпитски 130’
21.30 О КОЊИМА И ЉУДИМА (Исланд, Немачка) р: Бенедеикт Ерлингсон 80’

 

15.00 ТИМБУКТУ (Мауританија, Француска) 2014. 97`
режија: Абдерахман Сисако
сцеанрио: Абдерахман Сисако, Кесен Тал
фотографија: Софијан Ел Фани
музика: Амин Бухафа
улоге: Ибрахим Ахмед, Тулу Кики, Абел Ђафри, Фатумата Дијавара
награде: КАН – награда Франсоа Шале, награда екуменског жирија;
ЈЕРУСАЛИМ – најбољи играни филм

Недалеко од Тимбуктуа, сада под управом верских фундаменталиста, Кидане живи мирољубиво међу динама са својом женом Сатимом, ћерком Тојом и Исаном, њиховим дванаестогодишњим пастиром. У граду мештани пате, немоћни под режимом терора који им је наметнут од стране џихадиста. Забрањени су музика, смех, цигарете, чак и фудбал. Жене су постале сенке, али се достојанствено опиру. Сваки дан, нови импровизани суд изриче драконске и апсурдне казне. Кидане и његова породица су, наизглед, поштеђени хаоса који влада у Тимбуктуу. Али њихова судбина се мења када Кидане случајно убија Амадуа, рибара који је заклао његову вољену краву. Кидане је приморан да се суочи са новим законима.

17.00 БОРХЕСОВЕ ТРИ ПРИЧЕ (Троис цонтес де Боргес) Француска 2014. 77’
режија и сценарио: Максим Мартино
фотографија: Сирил Ибер, Рафаел Ванденбуш
улоге: Ектор Спивак, Хуан Пабло Мињо, Фредерик Монблан
награде: ФИД МАРСЕЈ – награда Жорж де Борегард у националној конкуренцији

Други, Диск и Књига од Песка, три приче од Борхеса, написане ’70.-их, својим насловима означавају сегменте филма. Упознати смо са методом аргентиског писца, у којој комбинује своју псеудо-аутобиографију и фантастику, која гарантује аутентичност обгрљену маштовитошћу. Максим Мартино управо игра на ту карту, ангажујући суптилног Ектора Спивака као наратора и протагонисту филма. У духу пишчеве методе манипулације документарним материјалом, дијалози су конструисани од разних записа са конференција и интервјуа, уз коментаре аутора блиских Борхесу.

 

19.00 ПЛЕМЕ (Племя) Украјина, Холандија 2014. 130’
режија и сценарио : Мирослав Слабошпитскиј
фотографија: Валентин Васјанович
улоге: Григориј Фесенко, Јана Новикова, Роса Бабиј
награде: КАН – победник програма “Недеља критике”; ОСТИН – најбоља режија; ЈЕРЕВАН – Гран при Златна кајсија, награда ФИПРЕСЦИ; МОТОВУН- Гран при “Златни пропелер”; ПАЛИЋ – победник програма “Паралеле и судари”: БИТОЉ – Гран при за најбољу фотографију….

Глувонеми тинејџер Сергеј долази у специјални интернат за глувонеме. У новој школи мора да се пробија кроз хијерархијски устројену мрежу – Племе, која се бави криминалом и проституцијом. Учествујући у неколико пљачки, напредује у организацији. Након извесног времена упознаје једну од шефових конкубина Ану и невољно крши сва неписана правила племена.

21.30 О КОЊИМА И ЉУДИМА (Хросс í осс) Исланд, Немачка, Норвешка 2013. 80’
режија и сценарио : Бенедикт Ерлингсон
фотографија: Бергстеин Бергулфсон
музика: Давид Тор Јонсон
улоге: Ингвар Егерт Сигурдсон, Шарлоте Бевинг, Мариа Елингсен
награде: САН СЕБАСТИЈАН – најбољи нови редитељ; ТОКИО- најбоља режија; ТРОМСО – награда публике; ТАЛИН – награда ФИПРЕСЦИ; ГЕТЕБОРГ – најбољи нордисјки филм, награда ФИПРЕСЦИ; АМИЈЕН – најбоља глумица, награда гарда Амијена; ЕДА(награда Исландске филмске академије)- најбољи филм, режија, сценарио, главни глумац, фотографија, визуелни ефекти

Бизаран, урнебесан и чудесан дебитантски филм, О коњима и људима је јединствена ода вези измедју људи и коња на Исланду. Исландски закон спречава увоз страних коња, тако да комплексност овог односа са посебном сортом исландског коња се гради вековима, пружајуци богат материјал за причу Бенедикта Ерлингсона. У измештеном сеоском окружењу, љубав се крчка измедју Колбен и Солвег, али делује као да постоји привлацност медју њиховим коњима, што доводи до неочекиваног сплета дешавања. Заплет окида серију вињета, трагичних, смешних, еротичних, које детаљно представљају људску црту у коњу и коњску у човеку.

Loading...