ДЕСЕТА СЛОБОДНА ЗОНА – субота, 8. новембар

08.10.2014, 13:01.
blank-image

Филмски фестивал
15.00 ОМАР (Палестина) р: Хани Абу Асад 98`
17.00 ПОТРАГА ЗА ФЕЛОМ (САД) р: Алекс Гибни 119`
19.00 ЉУБАВНА ОДИСЕЈА (Холандија, Хрватска) р: Татјана Божић 83`
21.00 О НАСИЉУ (Шведска, Данска, САД)р: Горан Хуго Олсон 89’
23.00 НОЋНИ РАЗГОВОРИ: Борис Буден – Меморија, насиље

 

15.00 ОМАР (Палестина) 2013. 96`
режија и сценарио :Хани Абу Асад
фотографија: Ехаб Асал
улоге: Адам Бакри, Леем Лубани, Валид Зуајтер, Самер Бишарат…
награде: АМЕРИЧКА АКДЕМИЈА ЗА ФИЛМ – номинација за Оскара за филм који није на енглеском језику; КАН – специјална награда жирија у програму “Известан поглед”; БОЛОЊА – НОЋНИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ ЉУДСКИХ ПРАВА – најбољи филм; ГАН – награда жирија младих…
ДУБАИ – најбољи филм, најбоља режија; АСИА ПАЦИФИЦ СЦРЕЕН АWАРДС – најбољи филм

Напет трилер о издаји, наводној и реалној, у окупираним територијама Палестине. Омар је палестински пекар који се рутински пење преко зида који дели његов град на пола, како би се налазио са својом девојком, Надјом. Ноћу је спреман да ризикује свој живот нападајући израелске војнике са пријатељима из детињства. Ухапшен након убиства израелског војника, Омар пристаје да буде доушник. Коме може да верује на обе сукобљене стране?

 

17.00 ПОТРАГА ЗА ФЕЛОМ (Финдинг Фела) САД 2014. 120’
режија: Алекс Гибни

Потрага за Фелом је прича о Фели Аникулапо Кутијевом животу, његовој музици и његовом друштвеном и политичком значају. Одговоран је за стварање новог музичког покрета – афробит, користећи то као платформу за изражавање својих револуционарних ставова против диктаторске нигеријске владе из ’70-их и ’80-их година прошлог века. Његов утицај је помогао доласку демократије у Нигерију и промовисао панафричку политику широм света. Моћ и потенцијал Фелине поруке је потпуно актуелан данас и каналисан кроз политичке покрете потлачених, који присвајају Фелину музику и поруку у својој борби за слободу.

19.00 ЉУБАВНА ОДИСЕЈА (Хаппилy Евер Афтер,документарни), Хрватска, Холандија 2014. 83’
режија: Татјана Божић
сценарио: Татјана Божић, Александер Гоекђан
фотографија : Тон Петерс
музика: Алекса Симу
награде: САРАЈЕВО – специјално признање;
ХОЛАНДСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ УТРЕХТ – најбоља монтажа

Када редитељка Татјана Божић, по ко зна који пут, проналази љубав свог живота и ствари поново крену низбрдо, одлучује да окрене нови лист. Ова веза мора успети! Татјана посећује петорицу својих бивших партнера у Москви, Хамбургу, Лондону и Загребу како би пронашла одговор на питање зашто су те везе пропале. Са добром дозом само-изругивања, али и уз дубоку страст, она открива прошлост својих односа и суочава се са својим (бившим) мушкарцима и са собом уз комплексност савремене љубави.

 

21.00 О НАСИЉУ (Цонцернинг виоленце) Шведска, Данска, Финска, Немачка) 2014. 78’
режија: Јеран Олсон
сценарио: Јеран Ослон по књизи Франца Фанона
награде: БЕРЛИН – Цинема Фарбиндет Призе

“О насиљу” је документарац сачињен искључиво од архивског материјала који покрива најизазовније тренутке у борби за ослобођење у Трећем свету, као и истраживање механизма деколонизације кроз текст Франца Фанона – Презрени на свету. Фанонова култна књига, написана пре више од педесет година, и даље је кључни алат за разумевање и расветљивање неоколонијализма који се догађа данас, као и насиља и реакција против њега. Средином Хладног рата, радикални шведски документаристи су се упутили да из прве руке обухвате анти-империјалистицке ослободилачке покрете у Африци. Са снимцима на 16мм траци, нађеним у архиву шведске телевизије, редитељ Горан Хуго Олсон се ослања на искуство стечено у изради Тхе Блацк Поwер Миxтапе-а (Слободна зона 2012) како би створио визуелни наратив из Африке – призоре потере за слободом, Хладног рата и Шведске.

 

Loading...