„Моја намера је да традиционалне мотиве користим на нов, модеран начин и да национално уметничко наслеђе прилагодим савременој, постмодерној естетици. “
ЕТХНИЦ ЦХИЦ, нови сувенирски програм у Беоизлогу
Београдски излог Културног центра Београда је богатији за још један сувенирски програм. Реч је о колекцији сувенира ЕТХНИЦ ЦХИЦ, сликарке и дизајнерке Иване Калине Митровић (цопy: Гордана Јелисијевић). На мајицама, шољама, подметачима, подлогама за компјутерског миша, кесама, будилницима је Калемегданска тврђава као доминантан мотив, укомпонован са стилизованим мотивима човека и жене са старих ћилима, као и мотивима животиња и алатки са амајлије из 18. века.
Моја намера је да традиционалне мотиве користим на нов, модеран начин и да национално уметничко наслеђе прилагодим савременој, постмодерној естетици. У колекцији ЕТХНИЦ ЦХИЦ, карактеристичан мотив Београда, Калемегданска тврдјава, укомпонован је са стилизованим антропоморфним мотивима човека и жене са ћилима из околине Добановаца (1890) и Шапца (половина 20.века), као и графички стилизованим мотивима животиња и алатки са огрлице – амајлије из 18. века, пронађене у околини Пирота, каже ауторка.
Ивана Калина Митровић (Ивањица, 1971) је магистрирала на ФЛУ у Београду 2003. Поред сликарства бави се примењеним дизајном. Њен рад је инспирисан народном орнаментиком са ћилима и веза и археолошким материјалом. Користи технику сито штампе на текстилу, керамици и другим материјалима. Излагала је на Грифону 2006, Белграде Десигн Wеек-у 2007, 2008. и Миксер Десигн Еxпо-у 2009. Члан је УЛУС-а од 1995. Живи и ради у Београду као самостални уметник.