Festival nemačkog filma o katastrofama DANI KOJI DOLAZE – 1. dan

23.09.2011, 19:53.
blank-image

Film TITANIK iz 1943 (20.00) uz mogućnost da bude protumačen kao najava nadolazeće propasti Trećeg rajha, nikada nije prikazan u nemačkim bioskopima i predstavlja istinski bioskopski raritet.

petak, 23. septembar

18.00 CEPELIN ! (Nemačka, 2005)

Nesreća vazdušnog broda LZ 129 Hindenburg 6. maja 1937. ubraja se u najdramtičnije nesreće s početka ere vazduhoplovstva. Kao najveći ikada konstruisani vazdušni brod, Hindenburg je neposredno nakon vezivanja sidrenih konopaca u američkoj bazi Lejkherst zahvatila vatra u kojoj je za svega 34 sekunde živote izgubilo 32 ljudi. Bio je to kraj jedne ere. Od tada pa na dalje, cepelini su važili kao isuviše osetljivi na kvarove u opasnim situacijama i zbog toga su uglavnom pali u zaborav. Režiser Gordian Maug je na poseban način pristupio nesreći u Lejkherstu i stvorio film koji radikalno raskida sa bioskopskim konvencijama pripovedanja i postaje uverljiv u preciznom rekonstruisanju dogadjaja.

režija:Gordian Maug, uloge: Kristof Bah, Herbert Šefer, Olaf Raušenbah, Aleksandar Maj, Anješka Pivovarska

20.00 Titanik, Nemačka 1943, 85′

Veliki brod isplovljava i punom parom hrli u susret sopstvenoj katastrofi. Propast luksuznog putničkog broda RMS Titanik 1912. godine čitav je svet doživeo kao prvi znak katastrofe do koje će jednog dana dovesti tehnički napredak. Nemačkom filmu „Titanik“ iz 1943. pošlo je za rukom da tu tragediju iskoristi kao temelj za antibritansku propagandu. Iskvarena moć novca ili, bolje rečeno, cinični britanski „berzanski kapitalizam“ (Börsenkapitalismus), kako su nacisti pogrdno nazivali ekonomski sistem u Velikoj Britaniji, brod su, navodno, bukvalno oterale u propast. Vlasnik linije po svaku cenu želeo je da postavi novi rekord u brzini putovanja. On se nadao da će na taj način omogućiti porast vrednosti akcija njegovo preduzeća, što bi ga spasilo od bankrota. Da bi ostvario taj cilj, spreman je i da sve putnike i članove posade otera u propast. Na opasnost u kojoj se brod nalazi upozorava samo prvi oficir, Nemac Petersen (izmišljen lik), ali ga niko ne sluša. Još tokom snimanja 1942. godine režisera Herberta Zelpina potkazali su zbog kritičkih izjava o Vermahtu, pa je uhapšen. Već narednog dana našli su ga mrtvog u zatvorskoj ćeliji.

Snimanje filma dovršio je njegov kolega Verner Klingler, ali i pored toga, on nikada nije prikazivan u nemačkim bioskopima. Verovatno su nadležni strahovali da bi pojedini gledaoci katastrofu Titanika mogli da protumače kao metaforu za nadolazeći propast Trećeg rajha.

režija: Verner Klingler, Herbert Zelpin, uloge: Sibile Šmic, Hans Nilsen, Kirsten Hajbeg, Oto Vernike…

Loading...