Gostovanje Visoke nacionalne škole za film, televiziju i pozorište iz Lođa /Poljska

20.05.2016, 14:09.
blank-image

Projekcija filma „Raspevani stoljnak“, u reżiji Mariusza Grzegorzeka, rektora Visoke državne Filmske Škole iz Lođa. ULAZ JE SLOBODAN!
Na osnovu potpisanog Protokola o saradnji između Visoke nacionalne škole za film, televiziju i pozorište iz Lođa i Akademije umetnosti iz Beograda, studenti i profesori iz Poljske biće gosti svojim kolegama iz Beograda od 18-21. maja 2016. godine. Tokom četvorodnevne posete dramski umetnici iz Poljske predstaviće se Beograđanima predstavom ““Maria Stjuart” u Nacionalnom teatru i studentskim filmom „Raspevani stoljnak“ u Dvorani kulturnog centra Beograda.

Pored predstavljanja rada dve visokoškolske ustanove, po prvi put, saradnja Akademije umetnosti iz Beograda i Filmske škole iz Lođa biće obeležena i interaktivnim radionicama pozorišta i filma za mlade umetnike.

Predstava “Marija Stjuart” po tekstu Fridriha Šilera, u režiji Grzegorza Wisniewskog, jednog od najvećih poljskih reditelja mlađe generacije, biće izvedena u Narodnom pozorištu u Beogradu, na sceni “Raša Plaović”, 19. maja 2016. godine, u 20.30 časova, na poljskom jeziku, uz engleski titl.

U petak, 20. maja u 21:00 čas u Dvorani Kulturnog centra Beograda, gosti iz Poljske predstaviće se i studentskim dugometražnim filmom „Raspevani stoljnjak”, u reżiji Mariusza Grzegorzeka, rektora Visoke državne Filmske Škole iz Lođa.

Film se sastoji od četiri nezavisne filmske novele ekstremno različitog stila: crno-bele priče o izgubljenim adolescenatkinjama koje neprepoznaju svrhu i radost života, utopljenim u mase stambenog bloka u kojem stanuju i neurotičnom putovanju kroz emotivnu i fizičku pustoš okovanu lekovima, kao i prefinjenu i poetski adaptiranu grčku bajku uronjenu u pop-kulturu. Zajednička tema svih priča je nada za buđenjem i vera u ljubav koja pomaže ljudima da prežive dramatične životne trenutke.

Diplomski film IV godine glume premijerno je prikazan 05. februara 2016. godine u Varšavi, u Bioskopu „ Muranów”, kao i na Filmskom Festivalu u Gdyni, gde je dobio nagrodu „Złoty Pazur”(„Zlatna kandża” ) u programu „Inne Spojrzenie“ ( „Drugačiji pogled” ). Film „ Spiewający obrusik” nešto ranije videla je i publika u Tokiju, na „Poland Film Festivalu”, u novembru 2015. godine, u Vilnu, u martu 2016. godine i u Cieszynu na 18. Festivalu „Kino na granici” 4. maja 2016. godine.

Osnovana 1948. godine, poljska Nacionalna škola za film, televiziju i pozorište danas važi za jednu od najprestižnijih škola filma u svetu.
Visoka državna škola za film, televiziju i pozorište iz Lođa, jedna je i od najstarijih filmskih škola na svetu, koja kroz svoju praktičnu nastavu godišnje producira oko 300 filmova različitih žanrova. U svojoj 68 godina dugoj tradiciji Poljska nacionalna škola za film nagrađena je najvišim svetskim pirznanjima i nagradama na najvećim i najznačajnijim filmskim festivalima u svetu / tri Oskara Američke filmske akademije, tri najviša priznanja na Filmskom festivalu u Kanu, Berlinu i Veneciji/. Mlade umetnike iz čitavog sveta obrazuje u umetničkim oblastima: kamera, animacija, fotografija, scenario, režija, gluma i produkcija. Predavači i profesori na Visokoj školi za film su najeminentnija imena iz oblasti audio vizuelnih umetnosti poput čuvenih: Andrzeja Wajde, Romana Polanskog, Jerzya Kawalerowicza, Vitoria Storaroa, Jerzya Mierzejewskog, Martina Scorsesea, Michaela Hankea i mnogih drugih.

Poseta mladih umetnika i njihovih profesora iz Poljske podržana je i od strane Ambasade Republike Poljske u Srbiji.

Loading...