ЦРКВА СВЕТОГ АНТУНА, БРЕГАЛНИЧКА 14
Концерт је део циклуса Оргуље у Београду који представља увод и најаву јубиларног X Meђународног фестивала Дани оргуља – Dies organroum (2– 12. јул 2021)
Иако је првобитно било предвиђено да концерт буде одржан у Цркви Криста Краља у Крунској улици 23, оргуље које тамо постоје нису на време реконструисане, те ће програм бити изведен у Цркви св Антуна, Брегалничка 14, на Црвеном крсту.
Недеља, 27. јун 2021. у 20.00
Хендлове сонате за виолину и оргуље
Емина Смоловић, виолина
Маја Смиљанић-Радић, оргуље
Програм:
Георг Фридриф Хендл
Соната у A–дуру, oп.1 бр.3 (HWV 361)
Larghetto – Allegro – Adagio – Allegro
Соната у ге–молу, oп.1 бр.10 (HWV 368)
Andante – Allegro – Adagio – (Gigue)
Соната у Еф–дуру, oп.1 бр.12 (HWV 370)
Adagio – Allegro – Largo – Allegro
Соната у A–дуру, oп.1 бр.14 (HWV 372)
Adagio – Allegro – Largo – Allegro
Соната у E–дуру, oп.1 бр.15 (HWV 373)
Adagio – Allegro – Largo – Allegro
Соната у Де–дуру, oп.1 бр.13 (HWV 371)
Affettuoso – Allegro – Larghetto – Allegro
Биографије:
Емина Смоловић рођена је 16.03.1970. године. Завршила је студије виолине на Академији уметности у Новом Саду, у класи проф. Дејана Михаиловића, а магистрирала виолину је на ФМУ у Београду, у класи проф. Јасне Максимовић. Завршила је специјалистичке студије из предмета Методика наставе гудачких инструмената у класи проф. Дејана Михаиловића, као и специјалистичке студије из Камерне музике у класи проф. Оливере Ђурђевић. Сада у току прве докторских студија из Музичке педагогије-Методике на Факултету музичке уметности у Београду. Као солиста и као члан разлчитих ансамбала имала је низ концерата у земљи и иностранству (Француској, Италији, Египту, Израелу, Турској, Јапану…). Као солиста, свирала је са СО РТС-а, са Сарајевском филхармонијом, са камерним оркестром Сарајевске филхармоније и са Уметничким ансамблом „Станислав Бинички“. Свирала је у великом броју камерних ансамбала, од дуа до камерног оркестра. Била је представник МО Србије у Медитеранском оркестру младих. Свирала је у Новосадској филхармонији, СО РТС-а, оркестру Дома војске СЦГ, Сарајевској филхармонији и опери.
Радила је у МШ „Коста Манојловић“ у Земуну као професор виолине, камерне музике, читања с листа и са оркестром ученика школе, а потом у СО РТС-а. Од децембра 2002. године ради на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу у звању ванредног професора из предмета Методика наставе гудачких инструмената. 2008. године објавила је уџбеник “Методика почетне наставе виолине“ ( издавач Академија лепих уметности).
Одлуком Савета ФИЛУМ-а 1.10.2005. године, именована је за продекана за уметнички рад на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу.
Маја Смиљанић-Радић дипломирала је и магистрирала оргуље на Факултету музичке уметности у Београду, у класи проф. Андрије Галуна. Усавршавала се у Швајцарској, Белгији, Француској и Пољској (Ги Бове, Жак ван Ортмерсен, Мари-Клер Ален, Жан Ферард). Наступала је као солиста, камерни и оркестарски музичар у земљи и иностранству. Свирала је са Ансамблом за рану музику, Гудачима Св.Ђорђа, хоровима „Мокрањац“, „Браћа Барух“ и „Лицеум“, Симфонијским оркестром и хором РТС, Оркестром Београдске филхармоније, филхармонијским оркестрима из Арада (Румунија) и Бјалистока (Пољска), под управом диригената Бојана Суђића, Младена Јагушта, Саше Бритвића, Дејана Савића, Станка Јовановића, Александра Спасића, Филипа Волша, Милоја Николића, Александра Марковића и др. Учествовала је на Мокрањчевим данима у Неготину, БЕМУС-у и Фестивалима оргуљске и ране музике, Фестивалу харфе, Југоконцертовим циклусима. Овог лета одржала је солистички концерт на „Петербург фестивалу“ у Великој Британији. Остварила велики број снимака и наступа на радију и телевизији.
Бавила се музичким новинарством на Радио Београду и ТВ Студио Б, као и музичком критиком у дневним листовима Наша Борба и Политика. Ауторске текстове о музици објављује у листу за културу Бестселер, као и иностраним стручним часописима.
Заједно са професором Галуном, 1996. године оснива Удружење оргуљаша »Арс Органи«, као и први Фестивал оргуљске музике у Београду.
Основала је први оргуљски одсек у Србији (1995.), у музичкој школи »Станковић« у Београду, а сада је Ванредни професор оргуља на Факултету музичке уметности у Београду.