Интернационална академска конференција ГРАЂАНИ И ГРАЂЕЊЕ ГРАДА

22.05.2015-23.05, 14:51.
blank-image

У оквиру X Београдске интернационалне недеље архитектуре БИНА
Београд, 22–23. мај 2015.
Дворана Културног центра Београда, Коларчева 6

БИНА X

Интернационална академска конференција
ГРАЂАНИ И ГРАЂЕЊЕ ГРАДА

Циљ конференције Грађани и грађење града која се одржава у Дворани Културног центра Београда, Коларчева 6, у петак 22. и суботу 23. маја од 10.00 до 18.30 часова, у оквиру јубиларне, десете Београдске интернационалне недеље архитектуре – БИНА X јесте да подстакне сарадњу архитеката, урбаних планера, градске управе, грађана и грађанских организација и инвеститора у одрживом развоју градова и регенерацији урбаног окружења. Имајући у виду актуелну праксу, ова конференција ће бити више од академске дебате о различитим методама учешћа грађана и видовима сарадње са стручњацима у грађењу града – она ће настојати да пружи својеврсну подршку борби за остваривање услова за праведни и одрживи урбани развој.

Савремени развој градова у свету обележен је неусаглашеношћу захтева грађана за правом на град и коришћења градских ресурса као робе. Због дуготрајне економске кризе, градске управе све више зависе од приватних инвеститора и радије излазе у сусрет њиховим захтевима него што заступају јавни интерес. У великом броју случајева, пословна партнерства приватних инвеститора са градским управама доприносе маргинализацији улоге стручњака и дерегулацији грађења, што за последицу има неуједначени и неодрживи раст градова. Због тога је све више архитеката и урбаних планера који верују да је сарадња са грађанима и залагање за њихово право на град једина могућност да се поврати утицај струке на развој градова.

На Конференцији ће четрнаест предавача из Немачке, Аустрије, Холандије, Француске, Шпаније и Сједињених Америчких Држава, представити своја истраживања и практична достигнућа у областима друштвено одрживог урбаног развоја, партиципације грађана, сарадње стручњака и грађана у грађењу, урбаног активизма и еманципацијске архитектуре.

Ангелика Фиц, из Беча у предавању по називом „Ми смо град” објашњава како програми штедње и недостатак стамбеног простора, друштвена поларизација, приватизација и губитак јавног простора, стагнирају у развоју климатских мера и напуштених простора у постиндустријским градовима: све је већи број грађана који више немају намеру да чекају и који преузимају своју будућност у своје руке. Напуштеним зградама дају нове намене, испробавајући притом моделе живота који штеди ресурсе и заједничке моделе становања и рада. Они захтевају своје право на град и остварују га у сарадњи са другима.

Мирјана Милановић из Амстердама говори о последњих неколико година, када је Амстердам давао могућности грађанима да се укључе у развој нових стамбених зона. На строго контролисаном тржишту станова у Амстердаму, била је неопходна промена политике да би се променио начин дистрибуције грађевинских парцела. Програм самосталне изградње стамбених објеката који је Амстердам започео у 2011. години омогућио је управо то – дозволивши грађанима да активно учествују у изградњи њиховог будућег дома.

Мауро Хил-Фурнијер представиће праксе грађана Мадрида који се групишу према инфраструктури, протоколима, личним импликацијама, што утиче на целокупни систем и ствара нове приступе урбанитету. Посматрајући како грађани обликују урбано, имаћемо прилику да укључимо и друге колективе, администрацију, компаније, да бисмо разумели да је урбано константни простор дебате, конфликта и преговора.

Дојна Петреску и Константин Петку из Атељеа за аутоуправну архитектуру (Ателиер д’арцхитецтуре аутогéрéе) баве се појмом копродукције у контексту свог колаборативног пројекта, недавно реализованог у Паризу. Говориће о алатима, просторима и агенцијама које су грађанима неопходне за копродукцију градова у време кризе и штедње, као и о (политичкој) улози архитеката у омогућавању оваквих пројеката.

Зашто се не би конструисали динамичнији градови који могу издржати неочекиване негативне и позитивне промене – питање је на које ће се Зеф Хемел фокусирати током свог предавања. Хемел ће илустровати теорију планирања отпорног града примерима платформи које је организовао у протекле три године у областима образовања, градске управе и нове економије, као што су Де НиеуwеWибаут (Отворена влада), Тхинкинг Цитy (Отворени универзитет) и Волксвлијт 2016 (Отворени град). Волксвлијт 2016 је јавна изложба о изградњи грађанске економије која ће се отворити у Амстердаму 2016. године.

Матијас Бетгер из Берлина сумира немачке пејзаже који су принуђени да се мењају. Иако се број становника не повећава у овом тренутку, коришћење земљишта за насеља и саобраћај још је у порасту. Ови феномени су у директној вези са транзицијом енергије у области обновљивих извора, као и мобилности, производње, комуникације и понашања потрошача.

Професор Миодраг Митрашиновић, са Парсонс школе за дизајн Универзитета Нова школа, Њујорк говори о паралелним урбанитетима за грађанско и ново политичко друштво.

Предавања и дискусије са конференције биће значајни извор сазнања за свакога ко жели да се бави питањима одрживог развоја града – за студенте који трагају за новим искуствима, истраживаче којима недостају трансдисциплинарни изазови, урбане планере и архитекте који желе да сазнају више о практичним методама партиципативног планирања и пројектовања и за заинтересоване грађане који брину о будућности града. Примери успешне сарадња стручњака и грађана који ће бити приказани на конференцији уливају наду да је могућа реафирмација хуманих перспектива грађења града.

У оквиру конференције у Поп Уп галерији Културног центра Београда, 22. маја у 13 часова, у присуству г. Хајца Вилхелма, амбасадора СР Немачке у Србији, биће отворена изложба Wелтстадт (Светски град). На изложби ће бити приказани пројекти сарадње грађана у архитеката које је иницирао Гете институт у сарадњи са Министарством животне средине, очувања природе, изградње и нуклеарне безбедности СР Немачке у седамнаест градова на свету међу којима је и пројекат Урбани инкубатор у Београду.

Поред тога, 23. маја у 13.00, у галерији Француског института у Улици кнеза Михаила, биће организовано стручно вођење кроз изложбу Копродукција града, аутора Дојне Петреску и Константина Петку, из Атељеа за аутоуправну архитектуру, који ће пре тог догађаја одржати предавање на конференцији.

Програм Конференције можете погледати овде.

Улаз на Конференцију је бесплатан, а посетиоци могу да се пријаве на адресу: оффице@бина.рс како би добили цертификат о присуству конференцији. За учеснике Конференције који желе да добију бодове за перманентно усавршавање које издаје Инжењерска комора Србије потребно је одговорити на евалуациони листић са постављеним питањима. Предавања ће бити на енглеском језику, са преводом.

Конференцију и изложбе подржао је ЕУНИЦ кластер чланица из Србије: Аустријски културни форум, Гете институт Београд, Француски институт у Србији, Амбасаде Краљевине Шпаније и Сједињених Америчких Држава у Србији.

Loading...