Izložba Dušice Dražić, BLUEPRINT, instalacija

17.08.2011-01.09, 15:15.
blank-image

Ovaj rad Dušice Dražić „problematizuje savremene promene u urbanom tkivu grada, istovremeno u kontekstu kolektivnog i individulanog sećanja i uloge mesta u definisanju identiteta pojedinca i lokalnih zajednica.

Instalacija Dušice Dražić Blueprint je ilustracija značaja beleženja usmene istorije i individualnog sećanja stanovnika grada za očuvanje autentičnosti i identiteta jedne urbane celine koja se nalazi van centralnog gradskog jezgra, i koja je i sama uobličena i definisana intimnim/privatnim sećanjem i istorijama svojih stanovnika. Ovaj rad Dušice Dražić „problematizuje savremene promene u urbanom tkivu grada, istovremeno u kontekstu kolektivnog i individulanog sećanja i uloge mesta u definisanju identiteta pojedinca i lokalnih zajednica. Instalacijom Blueprint umetnica pokušava da problem transformacije i nestajanja starih beogradskih naselja ne stavi samo u kontekst savremenih društveno-ekonomskih promena, već i da ukaže na koji način promene u urbanom tkivu grada utiču na pojedinca i njegovu vezu sa gradom u kojem živi. Rekonstruišući u galeriji trenutak nestanka/rušenja jedne tipične porodične kuće u jednom od beogradskih naselja, Dušica Dražić pokušava da u vremenu i prostoru uhvati trenutak promene, trenutak kad stara kuća nestaje a na njenom mestu ostaje samo prazno mesto. Prenoseći u galeriju šut, ostatke porušene kuće, kojim prekriva celi prostor galerije, ona primorava posetioce da hodaju po ostacima nekadašnjeg privatnog, ličnog prostora. Na taj način konstruiše privremeno “arheološko” nalazište, u kojem možemo naći, iskopati ostatke i tragove života nekadašnjih “ukućana”. Slavica Radišić (odlomak iz teksta u katalogu)

Instalacija Dušice Dražić Blueprint je deo projekta Sećanje grada koji istražuje sećanje Beograda – kolektivno i individualno – kao i različite modele i načine za aktivaciju sećanja u urbanoj regeneraciji i formiranju identiteta grada, od onih koji spadaju u domen javnih kulturnih politika, zatim delovanja nadležnih institucija kulture i civilnog sektora u kulturi, do onih u domenu umetničkih i kulturnih praksi grupa i pojedinaca. U tom cilju je predviđeno da se u okviru projekta organizuje tri tipa aktivnosti: 1. simpozijum na temu uloge sećanja u formiranju identiteta i planiranju razvoja grada namenjen stručnjacima i profesionalcima različitih profila; 2. realizacija umetničke instalacije u javnom prostoru koja će za temu imati kolektivno sećanje i koja će biti rezultat rada s lokalnom zajednicom; 3. realizacija umetničkog rada koji se bavi mestom individualnog/privatnog sećanja u razvoju grada.
Organizatori projekta: Kulturklammer-centar za kulturne interakcije i Brunch, uz podršku Kulturnog centra Beograda.

Projekat su podržali: Austrijski kulturni foruim Beograd, ERSTE Fondacija, Fond za otvoreno društvo, GO Vračar, Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Republike Srbije, Swiss Arts Council Pro Helvetia.

**********

U subotu, 20. avgusta od 19 sati u prostoru Likovne galerije biće održana diskusija u okviru projekta Umetnik kao publika, čiji je autor Boba Mirjana Stojadinović. Nakon izložbe Mesto događaja u Galeriji DOB u junu ove godine, izložba Blueprint vizuelne umetnice Dušice Dražić predstavlja najnovija traganja ove umetnice kroz višestruku pojavnost evropskih gradova. Duboko ukorenjena u Beogradu, ova umetnica istražuje kroz svoje radove tragove implozije dešavanja u bezimenom gradu, bezimenoj ulici, u (najčešće) privatnom prostoru u kojem obitavaju bezimeni prosečni ljudi.

Međunarodni simpozijum SEĆANJE GRADA

Loading...