Galerija Artget – Milan Živković i Branislav Brkić // Likovna galerija – Nataša Kokić i Ojsten Agerli // Galerija Podroom – Nemanja Cvijanović
Na otvaranju je nastupio beogradski sastav NAKED. Bend je nastao 2006. godine u Beogradu. Godinu dana kasnije snimili su prvi album pod nazivom “Naked Noyz”, a 2010. i drugi „Get Naked“. Nastupali su na brojnim festivalima u zemlji i inostranstvu. Muzika ove grupe predstavIja odraz njihovog ličnog i zajedničkog sazrevanja kroz nastupe, dobre i loše trenutke. Bend čine: Branislav Radojković – bas, kontrabas, Fx bas; Ivan Teofilović – saksofon, klarinet; Đorđe Mijušković – violina, Fx violina; Goran Milošević – bubnjevi, perkusije
Galerija Artget
OVDE I TAMO, Milan Živković i Branislav Brkić
Pejzaži Branislava Brkića svedoče o napuštanju postkonceptualnih horizonata. Kulturu bržih refleksa zamenila je kultura sporijeg angažmana, pažljive strategije okrenute piktorijalnim efektima razotkrivanja i elementima estetike. Veliki formati muzejskog kvaliteta reprodukcije daju svemu posebno impresivan nagasak.
Živković ostvaruje jedinstvenu „prisutnost“ u prikazanom makrosvetu jer ga izvanredno dobro poznaje. Ekstremna deskriptivnost njegovih fotografija ponekad evoluira do apstraktnosti. Fascinantni makrosvet je predstavljen kao da je snimljen tokom jednog virtuelnog dana, iako je nastao u periodu od tridesetak godina.
Branislav Brkić je rođen 1960. godine u Valjevu. Završio je Elektrotehnički fakultet u Beogradu gde i danas živi i radi. Kreativnom fotografijom bavi se od 1980. godine i do sada je učestvovao na više od 400 grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Nagrađivan je više od 140 puta. Do sada je imao 27 samostalnih izložbi u Srbiji i inostranstvu (Slovenija, Bosna i Hercegovina, Mađarska, Rumunija, Ukrajina, Kina).
U Foto-savezu Srbije ima zvanje Majstor fotografije. U Međunarodnoj fotografskoj organizaciji FIAP nosilac je najvišeg umetničkog zvanja MFIAP – „Master Photographer of FIAP“. Član je ULUPUDS-a od 2013 godine. Predsednik je Foto-saveza Srbije od 2003. godine. Poseduje DIGIGRAPHIE sertifikat za najviši kvalitet izrade fotografija u savremenoj EPSON tehnologiji.
Milan Živković je rođen 1960. godine u Bavaništu, Banat. Od 1984. radio u Prirodnjačkom muzeju u Beogradu kao preparator, a od 1986. kao fotograf i dizajner. Od 2000. do 2005. (kao freelancer) radio fotografije i dizajn za marketinško odeljenje preduzeća Direct Link. Od 2002. do 2005. radio kao urednik izložbenog programa Foto-galerije Centra za kulturu u Kovinu. Od 2005. radi kao urednik časopisa za kulturu fotografije ReFoto. Jedan od prvih fotografa sa Epson Digigraphie sertifikatom. Prvi ambasador Nikon-a u Srbiji. Član je ULUPUDS-a.
Likovna galerija
IVICA MAPE, Nataša Kokić i Ojsten Agerli (Qystein Agerlie)
Izložba Nataše Kokić i Ojstena Agerlia, koja se održava tokom juna u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda, pokazuje istraživački postupak dvoje umetnika na temu pejsaža i bliskih memorijskih mesta, rađen u tehnikama karakterističnih autorskih opusa, u medijima crteža i fotografije. Dijalog koji uspostavljaju dela beogradske umetnice i umetnika iz Osla prati se kroz tradicionalnu likovnu temu pejsaža na više nivoa: kroz prizore udaljenih i imaginarnih prostora u Natašinim radovima, do bliskih prostora određenih ljudskim prisustvom u Ojstenovim radovima. Kako u istraživačkom postupku tradicionalne teme komuniciraju i razmenjuju svoja iskustva umetnici iz različitih geografija, ali bliskog likovnog i vizuelnog senzibiliteta, pokazuju Natašini crteži velikih dimenzija (200×100cm) i svedenog kolorita, i Agerlijeve crno-bele fotografije intimnih sadržaja.
Nataša Kokić je diplomirala i magistrirala na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Od 2000. godine izlagala je na velikom broju samostalnih i međunarodnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Ostvarila je studijske boravke u Holandiji i na Islandu. Dobitnica je nagrade Kulturkontakta i više nagrada za crtež. Bila je finalista nagrade Mangelos 2007. godine. Dela joj se nalaze u privatnim kolekcijama i korporacijama u Srbiji i Austriji.
Ojsten Agerli je završio Umetničku akademiju u Oslu. Samostalno i grupno je izlagao na izložbama u Norveškoj, Srbiji i inostranstvu. Zaposlen je u Nacionalnoj umetničkoj galeriji u Oslu.
Galerija Podroom
SMRT FAŠIZMU – JUČE, DANAS, SUTRA!, Nemanja Cvijanović
U okruženju savremenog imperijalizma u kojem živimo, umetnik se likovno „obračunava“ sa životinjskim likovima koji su predstavljeni na grbovima odabranih zapadnih zemalja, predstavnica pomenutog imperijalizma, pokušavajući da skrene pažnju na prisutnost simbola o kojima bi trebalo raspravljati, ako ne i cenzurisati ih. Cvijanović u svojim radovima uspostavlja veze sa događajima iz zaboravljene prošlosti i sadašnjosti, kritički promišljajući estetske i ideološke vrednosti savremenog sveta kroz teme kao što su mehanizmi proizvodnje, manipulacija i procesuiranje značenja u postmodernoj kulturi.
Izložba u galeriji Podroom je nastavak izložbe koja je realizovana u Tobačinoj 001 u Ljubljani. Naziv izložbe je deo slogana iz NOB-a u bivšoj Jugoslaviji i za vreme II svetskog rata, koji je postao opšte poznat nakon smrti narodnog heroja Stjepana Filipovića, koji je dok mu je omča bila za vratom uzviknuo: „Smrt fašizmu – sloboda narodu“.
Nemanja Cvijanović (rođen u Rijeci, Hrvatska, 1972. u mešovitoj porodici južnoslovenskih naroda), živi i radi u Rijeci. Diplomirao na Akademiji lepih umetnosti (Accademia di Belle Arti) u Veneciji 1998, a magistrirao na Univerzitetu IUAV 2010. (Venecija). Član je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika, Hrvatskih društava likovnih umjetnika Rijeke i Zagreba, udruženja Drugo more i Samoupravna interesna zajednica iz Rijeke kao i italijanske komunističke partije Rifondazione Comunista. Poslednje izložbe uključuju izložbe u Muzeju savremene umetnosti u Rimu, galeriji Tobačina 001 u Ljubljani, Muzeju moderne i savremene umetnosti u Rijeci, galerijama u Briselu, Parizu, Poznanu, Gvatemali… Kao umetnik-kustos radi od 2009. godine, kada sa kolegama i drugovima iz regije i sveta u Rijeci osniva međunarodnu galeriju SIZ. http://g-siz.com/