IZLOŽBE U OKTOBRU

25.09.2014-18.10, 14:43.
blank-image

Galerija Artget – Zoran Purger i Đorđe Bojović, Postojanje u paralelnom vremenu; Galerija Podroom – Dubrovačka nezavisna umetnička scena, Grad je mrtav. Živio grad!
Galerija Artget, Trg republike 5/I

ZORAN PURGER i ĐORĐE BOJOVIĆ, Postojanje u paralelnom vremenu

U izlagački program Galerije Artget u 2014, nazvan Prijatelji fotografije, umetnički direktor Aleksandar Kelić uvrstio je i izložbu dokumentarnih crno-belih fotografija Zorana Purgera i Đorđa Bojovića.
Ova izložba od 40 fotografija (20 od svakog autora) je plod višegodišnjeg dokumentovanja života u dvema specifičnim i, za uobičajene standarde, izlovanim sredinama – Svetoj gori na Atosu i Kosovu i Metohiji. O osnovnim karakteristikama fotografija i života koji one odslikavaju možda najbolje govori naziv koji je izložbi dao autor uvodnog eseja, pisac i vizuelni umetnik Mileta Prodanović: Postojanje u paralelnom vremenu.

Fotografije Zorana Purgera i Đorđa Bojovića nastale su na različitim krajevima Balkana, reklo bi se u dva sasvim različita konteksta. Ipak, ta dva prostora objedinjuje činjenica da to nisu obični krajevi, predeli, ambijenti, da ljudi prikazani na njima nisu obični ljudi. Te prostore, na neki način, povezuje izvesna restriktivnost pristupa, istorijska sudbina, posebna vrsta pozvanja, drugačiji ritam egzistencije. Purgerove fotografije snimljene su na Svetoj gori, Atosu, u jedinstvenoj monaškoj republici, a Đorđe Bojović dokumentovao je život u srpskim zajednicama na Kosovu i Metohiji nakon dramatičnih ratnih događaja nedavne prošlosti. I jedno i drugo su, dakle, svojevrsne enklave, mesta gde uobičajeni modaliteti života naprosto ne važe.

Ciklusi radova Zorana Purgera i Đorđa Bojovića lišeni su boje i svih tehnoloških pogodnosti koje fotografiju približavaju hiperrealizmu. Opredeljenje da se delo izvede u tehnici koja se fokusira na odnos svetlo/tamno kao da im dodaje dimenziju vanvremenog. Crno-bele fotografije jasnije se fokusiraju na samu srž zamisli dvojice autora – da se zahvati ideja izdvojenosti, bila ona svojevoljna ili nametnuta, duhovna ili sudbinsko-istorijska.
(Iz uvodnog teksta Milete Prodanovića)

Više o umetnicima…

Galerija Podroom, Trg republike 5

GRAD JE MRTAV. ŽIVIO GRAD!
Dubrovačka nezavisna umetnička scena u Beogradu

Ervin Babić, Mara Bratoš, Pasko Burđelez, Ben Cain, Mario Cvjetković, Karmen Dada, Viktor Daldon, Marko Ercegović, Marija Grazio, Stjepan Grbić, Tina Gverović, Ivana Jelavić, Božidar Jurjevića, Dario Kulišić, Maja Marković, Antun Maračić, Milan Milišić, Ana Opalić, Ivana Pegan Baće, Marija Pende, Luko Piplica, Ana Požar Piplica, Ivana Selmani, Slaven Tolj, Pavo Urban, Ivona Vlašić

Kroz radove dvadesetak umetnika i dve panel diskusije, projekat pod nazivom Grad je mrtav. Živio Grad! otvara pitanja vezana za kulture i politike upravljanja javnim prostorima i ulogu aktivizma u savremenoj umetničkoj produkciji.
Nesrazmer medijske slike i imidža Dubrovnika sa stvarnom socijalnom, ekonomskom, političkom i kulturnom situacijom u Gradu sve je veći.
U poslednjih dvadest i pet godina Dubrovnik je prošao i prolazi kroz ratna razaranja, post-ratnu izolaciju i odvojenost od ostatka Hrvatske i sveta, procese privatizacije i denacionalizacije, stečajne postupke, propadanje i rasprodaju nekada uspešnih firmi, gašenje svakog oblika proizvodnje, svođenje privrede na monokulturu turizma, iskorištavanje, a ne obogaćivanje kulturnog nasleđa i prostornih resursa, te agresiju špekulantskih nekretninskih “investicija” na sve javne prostore grada..

Autori arhivskog dela izložbe su Mario Kopić, Srđan Cvijetić i Rozana Vojvoda.

Petak, 26. septembar
18.00 – panel diskusija na temu problematičnih privatizacija javnih dobara kroz primer inicijative „Srđ je naš“
Učesnici: Đuro Capor, Slaven Tolj, Bojan Kovačević i Marko Aksentijević
Moderatorka: Žarka Radoja
Muzej grada Beograda, Resavska 40b

Subota, 27. septembar
19.00 – tribina o Milanu Milišiću
Učesnici: Vedran Benić, Predrag Čudić, Slaven Tolj
Moderator: Dragoljub Stanković
Kulturni centar Beograda, galerija Artget, Trg republike 5/I

Art radionica Lazareti iz Dubrovnika, Udruženje građana “Kontra”, platforma za savremenu umetnost “Kiosk”, Muzej suvremene i moderne umjetnosti Rijeka i Kulturni centar Beograda
Podrška: Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, beogradske kancelarije nemačke organizacije forumZFD i fondacije Hajnrih Bel

 

Loading...