Jul u galerijama Kulturnog centra Beograda

02.06.2015-25.07, 13:15.
blank-image

„Mladi Romi i druge priče“, Sadko Hadžihasanović – Likovna galerija, „Telo kao dokaz“, autorka koncepta mr Ivana Tomanović – galerija Artget, „Artists‘ Film International“ – galerija Podroom
Izložbe su otvorene za publiku do 25. jula, radno vreme galerija je od 12 do 20 sati, osim nedeljom.

U Likovnoj galeriji KCB-a predstavljamo izložbu Sadka Hadžihasanovića Mladi Romi i druge priče. U pitanju je najnoviji ciklus slika i crteža Sadka Hadžihasanovića, jugoslovensko-kanadskog umetnika iz njegovog aktuelnog stvaralačkog opusa 2013-2015. Reč je o tematskom ciklusu u kome se autor posvećeno bavio istraživanjem identiteta mladih Roma u ambijentu jednog tipičnog banatskog sela na severu zemlje u blizini rumunske granice čije je likove sa velikim simpatijama zabeležio u svojim crtežima i preneo na slikarska platna. Sadko Hadžihasanović je bio član kultne umetničke grupe „ZVONO“ u Sarajevu koja je u BiH slikarstvo unela raskid sa tradicijom realističkog tretmana motiva približivši se idejama savremenog pokreta konkretizma u poeziji i popularnoj kulturi 80-ih godina. Od odlaska u Kanadu 1993. godine izlagao je na više od 60 samostalnih, grupnih i tematskih izložbi u celoj nekadašnjoj Jugoslaviji i na mnogim izložbama u državnim i privatnim muzejima i galerijama u Kanadi i Severnoj Americi. lzložbu će otvoriti NJ.E. Filip Pinington, Ambasador Kanade u Srbiji.

Autorska izložba mr Ivane Tomanović predstavlja po svom osećaju predstavnike nove generacije umetnika fotografije koji najviše obećavaju u tematskoj izložbi Telo kao dokaz u galeriji Artget, Kulturnog centra Beograda. Izložba okuplja sedam mladih autora okupljenih oko jedne teme – TELO.
Ekatarina Mitković, Jovana Mladenović, Luna Jovanović, Marija Kovač, Goran Tešanović, Nemanja Živković i Srđan Đurić. Oni su diplomirani umetnici i studenti Akademije umetnosti u Novom Sadu i Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu. Njihovi radovi „govore“ o neiscrpnoj snazi medija fotografije, njenoj moći transformacije i prilagođavanja novim tendencijama, formama, tehnologijama i uspešnosti da ostane prepoznatljiva u tačnosti prikaza sveta koji ne bismo smeli da posmatramo samo očima već celokupnim misaonim i taktilnim bićem, koje svoje najdublje senzacije doživljava upravo kroz telo.

U galeriji Podroom predstavljamo sedmo izdanje Međunarodne izložbe video radova u okviru projekta Artists‘ Film International sa temom KONFLIKT. Odabrani umetnici ovoj temi pristupaju iz najrazličitijih perspektiva i okruženja. Umetnici: Vahap Avşar, Eduardo Basulado,Tanya Busse & Emilija Skarnulyte, Piotr Wysocki & Dominik Jalovinski, Evgeny Granilshchikov, Srđan Keča, Tran Luong, Brigit Mccaffrey, Karen Mirza & Brad Butler, Pallavi Paul, Yama Rahimi, Diego Tonus, Lee Kai Chung, Anatoly Shuravlev. U izboru Kulturnog centra Beograda, a u okviru izložbe u galeriji Podroom, biće prikazana dva filma Srđana Keče. Miraž koji beogradska publika nije imala puno prilike da vidi, produciran je 2011. a snimljen u Dubaiju neposredno nakon naleta svetske ekonomske krize. Drugi, Muzej revolucije, premijerno je bio prikazan u paviljonu Srbije na Bijenalu arhitekture u Veneciji 2014, a govori o nazavršenom projektu Vjenčeslava Rihtera, koji je trebalo da bude izgrađen na Novom Beogradu, kao jedna od najistaknutijih građevina socijalističke Jugoslavije – Muzej revolucije. Srđan Keča je je filmski reditelj i vizuelni umetnik. Pozvan je da od 2015. predaje na katedri za dokumentarni film na Univerzitetu u Stenfordu.

 

Loading...