Књижевна трибина: О (не)могућностима блискости

17.09.2013, 12:27.
blank-image

Поводом антологије младе српске прозе, приређивача Владимира Вукомановића
„Ако би постојање младе српске прозе подразумевало неку врсту њеног статичног идентитета, могли бисмо данас говорити о њој као о нечему што још не постоји“ – то је реченица којом почиње предговор Пуцања, избор из младе српске прозе који је прошле године за Службени гласник приредио Владимир Вукомановић. На самом почетку он указује на чињеницу да већина писаца изабраних прича „није позната у ширим читалачким круговима“ и да „макар за сада и осим по изузетку, није могуће говорити о озбилјнијој рецепцији њихових књига“. У тој се реченици можда и крије један од мотива за сачињавање Пуцања – учинити младу српску прозу и њене ауторе видлјивијим. Па ипак, у протеклих годину дана објавлјен је само један критички осврт на ову књигу – и он прилично негативно сенчен – и о некој темелјнијој рецепцији ни данас се не може говорити. Питање које се логично намеће питање: шта је узрок томе?
Пишу ли данас млади аутори о темама које нису актуелне? Пишу ли недоволјно убедлјиво? У чему се може видети мањак њиховог талента и неуспех у писању? Да ли рецепција изостаје због неадекватног избора и шта је у њему проблематично? Или је реч о инертности публике, која није навикла да отворено артикулише своје реакције и свој суд?

Иван Радосавлјевић, књижевни критичар и преводилац. Рођен 1969. у Јагодини. Завршио Светску књижевност на Филолошком факултету у Београду. Од 1994-1999. члан редакције књижевног часописа Реч. Од 1999-2013. уредник у издавачкој кући Стубови културе.

Владимир Арсенић (Београд, 1972), магистрирао компаративну књижевност на Телавивском универзитету. Редовни је критичар интернет портала www.е-новине.цом. Пише повремено за Тхинк танк, Бетон, Qуорум, www.песцаник.нет. Преводи са енглеског и хебрејског. Са пријателјима уређује књижевни часопис Улазница који излази у Зрењанину.

Владимир Вукомановић рођен је 1986. године у Кралјеву. Објавио збирке песама Упорност сећања (2005; награда Матићев шал) и Кана (2013), као и избор из младе српске прозе Пуцања (Службени гласник, 2012).

Loading...