Gordana Anđelić Galić, Darinka Pop Mitić
Kolekcija Oktobarski salon je nastavila svoju misiju i između dva Oktobarska salona, predstavivši se publici i van granica naše zemlje. Izbor video radova predstavljen je u februaru 2013. na 39. Međunarodnom festivalu “Sarajevska zima”. Kolekcija je predstavljena i na 6. CEI Forumu održanom u Veneciji, u vreme otvaranja 55. Venecijanskog bijenala. Pored radova umetnika koji su izlagali na prošlogodišnjem Salonu – Mladen Bizumić, Vlatka Horvat, Ana Hušman, Ansi Kasitoni, Karsten Konrad, Juka Korkeila, Ana Krstić, Ahmet Out, Samuil Stojanov, Anika Strom, Berit Talpsep, Miloš Tomić, XYZ – kolekciji pripadaju sada i radovi Mladena Miljanovića, Gordane Anđelić Galić, Darinke Pop Mitić, Artura Žmijevskog.
Kulturni centar Beograda i ove godine u okviru Oktobarskog salona predstalja nove akvizicije koje su obogatile, još uvek skroman, ali značajan fundus Kolekcije. Na izložbi Kolekcija3: U potrazi za … biće predstavljeni radovi Gordane Anđelić Galić i Darinke Pop Mitić.
Rad Gordane Anđelić Galić Mantra, nastao je2006. i premijerno će biti prikazan u Beogradu. Ovaj rad je nagrađen na izložbi Prvog bijenala savremene umetnosti SpaPort održanog u Banja Luci 2008. godine. Radnja se odvija na periferiji Sarajeva. Umetnica hoda praznim i napuštenim putem noseći državnu zastavu BiH. U vremenskim intervalima ona skuplja ostale zastave koje su predstavljale BiH tokom istorije, a bilo ih je dvadesetčetiri. Kako se težina postupno povećava njihovim brojem, u trenutku kada umetnica treba da preuzme trenutnu zastavu BiH sve ostale počinju da joj ispadaju iz ruku. „Rad govori o pojedincima i o tome kako mirno posmatramo kako nas političari, nakon svakog napretka, usporavaju, podsjećajući nas i vraćajući u prošlost. Nosi naziv Mantra jer ona predstavlja konstantno ponavljanje kojim se dolazi do potpunog opuštanja i nirvane. Upravo nam se to danas dešava, jer nas političari stalnim ponavljanjem istorije dovode u stanje potpune obamrlosti i bezvoljnosti“, objašnjava umetnica.
Rad Darinke Pop Mitić Edukativni mural o malo poznatoj istoriji slikarstva predstavlja rekontrukciju rada koji je bio predstavljen na jubilarnom 50. Oktobarskom salonu 2009. godine. Ovaj rad je zapravo rekonstrukcija rekonstrukcije i logički je nastavak dosadašnjeg rada ove umetnice koja se bavi pitanjem odnosa između istorije i sećanja u našem (bivšem jugoslovenskom) umetničkom prostoru. Na temeljima alternativne istorije umetnica nudi prolaz ka drugoj prošlosti. U originalnom obliku rad se sastojao od serije od šest murala koij su bili naslikani na šestom spratu garaže u Masarikovoj ulici na mestu gde je davne 1960. bio održan prvi Oktobarski salon. Ovi murali su predstavljali (ne)realizovane slike poznatih domaćih umetnika sa jasnim političkim konotacijama vezanim za vreme i mesto njihovog (navodnog) postojanja.
Aleksandra Estela Bjelica Mladenović
Pozivamo sve zainteresovane na razgovor sa umetnicama i prezentaciju njihovog rada u subotu 2. novembra u 18 sati u LG.