Koncert dua Zoraida Avila Penja i Smiljka Isaković – 14. međunarodni festival harfe

04.05.2015, 15:43.
blank-image

Kulturni centar Begroada i Udruženje harfista Srbije ostvaruju saradnju u okviru 14. međunarodnog festivala harfe zajednički organizujući koncert renomirane španske harfistkinje Zoraide Avile Penje i naše poznate čembalistkinje Smiljke Isaković. Zanimljiva i retka kombinacija instrumenata doneće novo zvučno iskustvo našoj publici.
Program:

Antonio Soler Koncert br. 1 za dva instrumenta u C-duru
Andante – Minue

Svetislav Božić Pod svodom snežnog jutra, za dve harfe

Pedro Jozef Blanko Koncert u G-duru

Ralf Von Vilijams Fantazija na temu Greensleeves

Antonio Soler Koncert br. 3 u G-duru
Andantino – Minue

Luiđi Bokerini Fandango

 

Biografije izvođača:
Zoraida Avila Penja je diplomirala i magistrirala na Konzervatorijumu Čajkovski u Moskvi u klasi čuvene harfistkinje Vere Dulove. Takođe, 1989. godine je stekla zvanje ARCM (Associate of Royal College of Music) na Kraljevskom koledžu u Londonu. Osvojila je nagrade na internacionalnim takmičenjima i festivalima, kao što su nagrada na Međunarodnom takmičenju harfe (SSSR, 1984) i španska nagrada Andrés Segovia. Nastupala je u Venecueli, SSSR-u, Rusiji, Bugarskoj, Engleskoj, Belgiji, Danskoj, Alžiru, Portugalu, Jugoslaviji, Grčkoj, Norveškoj, Indiji i Kini. U nekim od ovih zemalja je nastupala i na televiziji, a njeni snimci se često emituju na različitim radijskim stanicama širom sveta.
Nastupala je na brojnim internacionalnim takmičenjima kao što su I Latinoamerički festival harfe u San Hozeu, Kostarika, XV Festival u Estorilu, Portugal, II Svetski festival harfe u Kardifu, Vels, VII Muzički festival El Hatillo, Venecuela, Svetski kongres hrafista u Kopenhagenu, Danska i V evropski simpozijum harfista u Amsterdamu, Holandija. Snimila je kompakt disk sa ansamblom Isolda (1989). Njena solo izdanja su dobila pohvalu međunarodne kritike: na CD-u Između dva sveta (Between Two Worlds, 1986) se nalaze transkripcije za harfu i posvećen je Nikanoru Zabaleti, dok je na CD-u Staze (Paths,1998), koji je izdao Univerzitet Kurasaoa, Zoraida Avila Pena pokazala i svoje umeće kao aranžer muzike Južne Amerike. Bila je član žirija brojnih takmičenja. Kao predsednik udruženja Isolda Cultural Association, organizuje internacionalno takmičenje kamerne muzike sa harfom Concurso Ibérico de Música de Cámara con Arpa koje se održava svakog februara u Madridu. Kao specijalna gošća je 2008. godine učestvovala na festivalu Duša harfe (The soul of the Harp) u Moskvi, gde je održala i predavanje o španskoj muzici za harfu. Koordinirala je izdanjima komapkt diskova Isolda sings Tales (2008, 2010, 2012). Dobila je na korišćenje harfu koja je pripadala harfisti Nikanoru Zabaleti. Na ovom instrument je održala turneju kao solista i sa ansamblom Isolda.
Smiljka Isaković koju inostrana i naša stručna kritika naziva Kraljicom čembala i Prvom Damom čembala magistrirala je dva instrumenta: klavir na FMU u Beogradu i Konzervatorijumu Čajkovski u Moskvi, i čembalo na Kraljevskom Konzervatorijumu u Madridu. Nastupala je širom Evrope, u SAD, Južnoj Americi, na Islandu i na Kubi, uvek sa odličnim kritikama. U bivšoj Jugoslaviji je redovno svirala na svim velikim festivalima, a sada i širom Srbije, noseći svoje čembalo. Snimila je nekoliko nosača zvuka za izdavačke kuće u zemlji i SAD, a njeni snimci nalaze se u medijskim kućama u zemlji i inostranstvu. Doktorirala je na primeni menadžmenta u muzičko-scenskim umetnostima i piše tekstove za različite medije, od koji su joj objavljene do sada četiri knjige. Smiljka Isaković uvršćena je u International Who is Who in Music (Kembridž), a od strane Američkog biografskog instituta (ABI) ušla je u 5000 ličnosti sveta kao Prva Dama čembala. Njeno ime nalazi se u Ko je ko u Srbiji i međunarodnoj Enciklopediji čembalista i orguljaša (St Petersburg). Nosilac je prestižne međunarodne Masarikove nagrade za umetnost, koju je pre nje za muziku dobio Lučiano Pavaroti. Priznanje Međunarodni muzičar 2003. dobila je u Kembridžu, 2005. godine – Zlatnu značku Kulturno-prosvetne zajednice Srbije, za nesebičan, predan i dugotrajan rad i stvaralački doprinos u širenju kulture, a 2014. nagradu Muzika Klasika za najbolju knjigu o muzici u 2013. godine (Viđenja, RTS).

Više o programu 14. međunarodnog festivala harfe (3-6. maj 2015.) možete naći na: www.harfa.rs

Loading...