Концерти трија „Софреновић/Зарић/Грип“ и „Санделл/Грип/Мезеи“

15.05.2014, 20:00.
blank-image

Ови концерти су организовани у сарадњи Међународног фестивала нове музике “Ринг Ринг”, колектива „ИмпровЕ“ и Културног центра Београда, уз финансијску подршку Амбасаде Краљевине Шведске у Београду.
Ове вечери наступиће мајстори слободне импровизације који су се окупили у ад хоц трију:
Стен Сандел, клавир
Џоел Грип, контрабас
Силард Мезеи, виола

Пијаниста, композитор и извођач Стен Сандел је докторирао 2013. године на Универзитету у Гетебургу темом О садржају тишине. Сарађивао је са великим именима савременог џеза (састав ГУСХ – Матс Густафссон, Раyмонд Стридом; Софиа Јернберг, Фредрик Љунгквист, Јохн Бертхлинг, Свен-Аке Јоханссон, Еван Паркер, Давид Мосс, Баррy Гуy, Саинкхо Намцхyлак, Паал Нилссен-Лове).
Компоновао је и изводио жанр музичке драме са уметницима (М. Флорин, W. Кyрклунд, П. Оскарсон, А. Меллдахлом, Л. Wассрином, П. Енгквистом, Р. Скоглундом, С. Екблад, С. Гöтхеом, В. Монацо, К. Дунéром, М. Јацобссоном).
Објавио је преко 50 дискографских издања широм света.

Енергични шведски контрабасиста и продуцент Џоел Грип дуги низ година има важну улогу на сцени нове импровизоване музике у Европи. Као оснивач издавачке куће Умлаут Рецордс, отворен је за креативне форме организовања група музичара и међународну промоцију њихове музике. Од 2003. године један је од главних организатора независног фестивала Хагенфестен у шведском граду Дала-Флода, који је вероватно и најпријатније место за фрее-импровизовану музику, не само у Шведској већ у читавој Европи. У групама као што су Пеепинг Том, Кеге Снö, Је Суис! и СНУС, Грипов интензиван и личан начин свирања даје музичку основу која се истиче, али ипак оставља места истинском музичком дијалогу – са слушаоцима исто колико и са осталим музичарима у бенду. Грип наступа као солиста, у дуу или са већом групом импровизатора широм Европе, САД-а и Азије. Поред тога, често сарађује и са савременим и буто плесачима, као и са различитим уметницима, песницима и филмским ствараоцима.

Силард Мезеи је студирао виолину у Суботици и Сенти, а композицију је дипломирао на ФМУ у Београду у класи професора Зорана Ерића. Представљао се широм Европе као извођач (виолиниста, контрабасиста и виолиста) и као композитор. У својим делима луцидно спаја елементе мађарске народне музике, фри џеза, позоришне и савремене музике.
Један је од ретких аутора џеза са ових простора који издаје албуме за стране издаваче као што су престижна пољска кућа Нот Тwо или британски Слам Продуцтионс, који је објавио актуелни Мезеијев албум. Домаћа публика га најбоље познаје са фестивала као што Кањижа Јазз Фестивал и Ринг Ринг, а прошле јесени је са својим септетом наступио у Студију 6, у директном преносу на каналу РТС Дигитал.
Годинама сарађује са Јожефом Нађом компонујући сценску музику. Њихов заједнички пројекат Лес Пхилосопхес проглашен је позоришним комадом године у Француској (2001).

Први наступ ове вечери биће светска премијера, као што је често случај када су ИмпровЕ догађаји у питању, концерт трија који чине:
Ана Софреновић, глас
Милана Зарић, харфа
Џоел Грип, контрабас

Ана Софреновић је завршила Факултет драмских уметности у Београду, на одсеку за глуму. Након факултета упоредо развија своју глумачку и музичку каријеру. Остварила је велики број улога у многим домаћим и иностраним филмовима и позоришним представама за које је више пута награђивана, као и у неколико значајних енглеских телевизијских серија за ББЦ и ИТВ.
Глас је школовала код госпође Мери Хамонд, шефа катедре за музички театар на Краљевској музичкој академији у Лондону. Њено певачко искуство обухвата рок и џез музику, као и оперу и савремену авангардну музику.
У јануару 2006. године наступала је на концерту у Карнеги холу у Њујорку, у оквиру мајсторског курса култне америчке авангардне композиторке и певачице, Мередит Монк на који је позвана са још осамнаест певача из целог света. И даље активна као филмска и позоришна глумица, последњих 8 година се посветила истраживању људског гласа и његовој употреби у перформансу која излази из оквира традиционалних вокалних техника. Посећује и одржава радионице за глас и интердисциплинарни перфроманс, упознајући кроз директну сарадњу рад уметника као што су Схеллеy Хирсцх, Јаап Блонк, Јоан Ла Барбара, Јохн Гиорно, Пхил Минтон, Тран QуангХаи, Мариа Хуссман и сарађује на пројектима широког жанровског спектра са уметницима у земљи и иностранству.
Године 2013. представила се са својим новим ауторским пројектом Гласови нарученом за програм Београдског џез фестивала.

Београдска харфисткиња Милана Зарић је запослена у Београдској филхармонији на месту прве харфе. Такође је активна као соло музичар, импровизатор и члан или оснивач различитих камерних састава у Србији и Холандији. Композитори Хуго Моралес Мургуиа, Фалк Хуебнер, Теодора Степанчић, Јасна Велицковић и Ана Гњатовић су јој посветили дела. Дело Ричарда Барета Тендрил за харфу и електронику, биће премијерно изведена у оквиру овогодишњег Ринг Ринг фестивала. У периоду од 2009. до 2011. године Милана Зарић се усавршавала на Краљевском конзерваторијуму у Хагу у области савремене музике за харфу и импровизације. По повратку у Београд, основала је колектив и ансамбл за нову музику Студио6.
Такође је члан Но бордерс орцхестра, трија Тимбре, Ансамбла Жебељан и активна као предавач на мајсторским радионицама за композиторе и импорвизаторе. Један је од оснивача колектива ИмпровЕ, који од 2012. године редовно организује концерте и перформанце у Београду.
Сарађивала је са бројним иностраним музичарима (Цхрис Цутлер, Бутцх Моррис, Петер ван Берген, Аугусти Фернандез, Анние Госфиелд, Yедо Гибсон, Анне ла Берге, Зсолт Сорес). Наступала је на фестивалима Новембер Мусиц (Бос), Роттердам Операдаген, БЕАМ фестивал (Лондон), Доек фестивал (Амстердам), Музички бијенале Загреб, Трибина композитора (Београд), Интерференцес позоришни фестивал (Клуж).

Ови концерти су и почетак 19. Међународног фестивала нове музике Ринг Ринг који ће трајати до 28. маја.

Улаз на концерте је слободан

www.ringring.rs

Loading...