Критичари су изабрали 2011 / Маја Ћирић

12.01.2011-30.01, 17:12.
blank-image

Прихватљиве разлике: многоструки потенцијали и сликарство – ВОРЕН НАЈДИХ, у сарадји са локалним уметницима и експертима из различитих области.

У свом предавању БОЈА И ДУХОВНОСТ Душан Нинић говори о другачијем погледу на оно што зовемо БОЈА и колики је њен значај, а кроз неколико области: савремену квантну физику (према раду научника Н. Тесле и моделу квантиране густине енергије физичара Г. Марјановића), астрологију (значење боја у смислу одређених планета) и херметизам (употребу боја у магији). Нинић ће објаснити зашто је важан начин мешања боја, како која боја утиче на наше духовно биће, зашто је важно да ли додајемо или одузимамо енергију из тела неке боје и шта се тиме постиже? – четвртак, 27. јануар у 18.00

Душан Нинић је писац и публициста чија дела су, првенствено, филозофско-политичка штива, писана у маниру магијског реализма и александријског синкретизма, теорије специјалног рата и неуролингвистичког програмирања. У својим књигама Нинић успева да комбинује ове научне дисциплине и да покаже и докаже међусобне везе, а све у форми дијалога ликова фантастичних романа. „Да би читаоцима било питкије и разумљивије“, како сам Нинић објашњава.

************************

На вођењу кроз изложбу, Маја Ћирић, кустос овогодишње изложбе Критичари су изабрали, говорила је о раду Ворена Најдиха, о његовим истраживањима опажајних феномена, о дуги и њеном спектру у сликарству, о његовим ставовима да уметност треба да пружи нове сензације, нове врсте перцепције. Најдих је уметник који се у свом раду креће кроз различите медије – од фотографије, преко сликарства до видеа, користећи их да потенцира и објасни везу између науке и уметности, истовремено заинтересован за сам процес стварања слика. Изложени радови су примери како овај уметник реинтерпретира историју уметности (разлог због којег је изложена слика Васе Поморишца, Аутопортрет с палетом из 1932); они су, такође, пример да уметност схвата као експерименталну инвестицију, као скуп идеја које критички покрећу систем. Најдих тежи да стварање слика учини транспарентним. Сматра да у савршеном процесу постоји одређена група слика, унутар самог медија (било оно фотографија, слика или видео). Он настоји да у својим уметничким акцијама поново освоји сазнајне области које су усмерене на ефекте и механизме широко распрострањених медија масовне културе у глобалном свету. Спајајући на елегантан начин научно и естетско знање и искуство (до средине 80-их се бавио очном хирургијом), Најдих у свом раду полази од тачке на којој је реалност првобитно створена: неуронској мрежи мозга. За свој пројекат Неуромоћ добио је прошле 2010. године престижну награду Вилем Флусер.

Маја Ћирић, лауреаткиња Награде Лазар Трифуновић за 2008. у оквиру изложбе Критичари су изабрали одлучила се за Ворена Најдиха и пројекат који испитује однос концептуалне уметности и сликарства, међу-иституционалну сарадњу, образовање публике и тумачење уметности у контексту различитих друштвених, политичких, психолошких и идеолошких услова.

Пројекат је истовремено репрезентативног, перформативног и експерименталног карактера. Ворен Најдих се бави еманципацијом перцепције од институционалих ограничености. Изложба са састоји из више пројеката, а на изложби у КЦБ-у изложиће следеће радове: Образовање ока је експеримент који је пре Београда изведен у Берлину, срцу еуроцентричног капитализма и у Дафену, у комунистичкој Кини под капиталистичким условима. Дафен је град чија је читава популација фокусирана на производњу и дистрибуцију копија класичних европских слика и савремених кинеских уметничких дела. Овај рад открива многоструке потенцијале перцепције боје и њене варијабилности.
Дугине четке су инспирисане дугом у класичном европском сликарству. Дуга није само резултат специфичног оптичког ефекта, јер Најдих испитује неуроестетику тј. манифестације друштвених, историјских, психолошких и духовних односа ауторовог живота који су утицали на формирање идеолошлих услова у којима се формира ум. Историјски развој дуге у сликарству је пројектована слика услова у којима опстаје ум.

Саставни део изложбе чини сарадња са локалним уметницима и експертима из различитих области, која се огледа у перформансима и предавањима, одржаним уочи отварања изложбе у Ликовној галерији. Уметници и експерти који су учествовали у овом делу изложбе су: Синиша Илић, др Иван Јурета, Бранислав Николић, Исидора Николић, Душан Нинић, Марина Марковић, Милена Путник, Марко Тирнанић, Ранко Травањ, Милица Црнобрња Вукадиновић.

Ворен Најдих (1962, Њујорк, САД) је уметник који живи на релацији Лос Анђелес и Берлин и чији рад је интензивно представљен на међународној сцени. Добитник је награде Виљем Флусер за 2010. Тренутно је ресидент на Школи архитектуре у Делфту, Холандија.
www.warrenneidich.com

Loading...