Na svojoj prvoj samostalnoj izložbi u Beogradu, Mladen Miljanović se predstavlja radovima koje je izložio na 55. Bijenalu u Veneciji 2013. godine kao predstavnik BiH.
Ovaj renomirani umetnik mlađe generacije iz Banja Luke nije nepoznat beogradskoj javnosti. Njegovi radovi su mogli da se vide na izložbama Korkoran (Salon MSUB, 2007), Međuprostor (KCB, 2008), 49. i 53. Oktobarski salon (Beograd, 2008 i 2011).
Izložba koja će biti predstavljena u Likovnoj galerija KCB-a ima naslov Vrt uživanja i realizovana je u konceptualnom okviru kao reminiscencija na triptih Vrt zemaljskih uživanja (oko 1500) čuvenog renesansnog slikara Hijeronimusa Boša. Ovaj mističan i provokativan rad holandskog umetnika, bio je Miljanoviću inspiracija da stvori društveno angažovano umetničko delo koje teži višedimenzionalnoj istorijskoj perspektivi, sa jakim konotacijama koje zalaze u socijalno-politički, etički, ekonomski i kulturni kontekst istočnoevropskog društva iz kojeg umetnik dolazi. Ideja koja stoji iza celog projekta Vrt uživanja jeste da su neobuzdane ljudske želje i lične istine potčinjene kolektivnom apsurdu savremenosti, što je tipično za Bosnu u kojoj je umetnik rođen.
Projekat se sastoji iz tri uzajamno povezane celine: mermerni triptih, instalacija i video rad. Posebnost ovih radova čini njihova izvedba. Naime, Miljanović je koristio tehniku graviranja na nadgrobnim spomenicima, što je vrlo tipično za Balkan, da bi na granitnim pločama na hiperrealističan način predstavio splet univerzalnih ljudskih želja i stremljenja. U video radu Slatka harmonija apsurda snimljeni su članovi Banjalučke filharmonije koji sviraju, svako za sebe, svoje omiljene kompozicije, odražavajući na taj način heterogenost i kulturnu dinamičnost BiH. U okviru ovog projekta Miljanović je pozicioniran kao aktivista čija se umetnička praksa na sasvim određen način postavlja i kao model koji omogućava delovanje iz lokalne sredine. Njegovo aktuelno, relevantno, globalno saznanje, promišljeno kroz lokalni kontekst, stvara novu i jasnu umetničku spoznaju, koja je bitan označitelj celog rada.
Projekat se realizuje uz partnersku saradnju Kulturnog centra Beograda i Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske iz Banja Luke, a uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.