Музички програм поводом затварања изложбе АРТ & СЦИЕНЦЕ

27.04.2016, 15:19.
blank-image

Арцхитецтурал СонарWоркс уживо, Седрик Брандили & Ромен Дибуа Квантна музика, ЛП Дуо & Драган Новковић
Основу рада Арцхитецтурал СонарWоркс представља транспоновање такозваних „непокретних“ архитектонских елемената, насталих као резултат људских активности, у музику помоћу посебног софтверског пакета. На тој основи, дефинише се нова врста звучног језика преузета из читања мапа градова (схапефиле подаци). Захваљујући прецизним анализама (архитектонским, музичким и стварањем компјутерског језика), сада први пут можемо да направимо звучну партитуру било које урбане зоне. Будући да сви имају своје специфичне урбане морфологије, градови такође имају свој властити језик. Заједно са Роменом Дибоа, композитором и инжењером звука, Седрик Брандили изводи програм уживо са једним клавиром. У току једног сата, неколико великих светских градова добија свој звук, уз приказ видео-рада.

Седрик Брандили је визуелни уметник и извођач. Након студија ликовних уметности и архитектуре, наставио је школовање у академском делу Музеја националног центра за уметност Краљица Софија у Мадриду. Његов први пројекат, Урна, изведен је у Гран палеу у Лилу, у оквиру Европског сајма савремене уметности, у априлу 2012. године. Уследио је низ изложби у Паризу, Бриселу, Рену. Тада се филозоф и академик Мишел Сер заинтересовао за Седриков рад и понудио да му буде спонзор.
Његов рад у овом тренутку одражава и праксу перформанса канадских и француских ситуациониста, као и Флуксуса, промишљајући простор као извор стварања.

Ромен Дибоа је свестрани композитор и инжењер звука.
Продуцирао је неколико музичких комада који су извођени на међународном нивоу. Писао је музику за савремени плес, филм, француске шансоне, рекламе и радио.
Радио је савремену музику у Ла Мусе ен Цирцуит (Национални центар музичког стваралаштва у Паризу) и ПуцеМусе Центру за развој М3В (Ливе Мусиц Висуал Виртуал), у сарадњи са Институтом за истраживање и координацију акустике/музике.
Посебно је усмерен на однос између ритма, тела и слике уопште, истражујући све аспекте ова три дела, како сам каже, исте слагалице.

ЛП Дуо & Драган Новковић: Квантна музика

Пројекат Qуантум Мусиц представља место сусрета квантне физике и музике. Пројекат, започет у августу 2015, повезује неколико европских партнера – из Србије (Музиколошки институт САНУ, Центар за нову уметност и Центар за промоцију науке), Данске (Данска национална школа извођачких уметности) и Словеније (Кино Шишка) – уз подршку истраживача са Универзитета Оксфорд из Велике Британије и холандске лабораторије ТодаyсАрт.
Пројекат је инициран с циљем да се истраже везе између музике и квантне физике кроз стварање потпуно новог, научно утемељеног музичког жанра – квантне музике, како би се широкој публици приближила квантна физика и бизарни квантни свет кроз серију квантних акустичких екперимената и музику компоновану на основу ових експеримената. Поред стварања новог, хибридног инструмента “Q-Сyнтх”, финални производ биће концертно представљање квантне музике уживо у извођењу ЛП Дуа, клавирског дуета из Београда који сарађује на овом пројекту. На наступу којим се затвара Арт & Сциенце програм у Београду, на сцени ће им се придружити и Драган Новковић, професор акустике и музичар.
Више информација о пројекту на: quantummusic.org

Loading...