Уметници | Аутори: Каролина Чика, Кристоф Чижевски, Винслав Шумински & Куба Косак, Гжегош Домбровски, Ђовани Флореани, Лор Кирозен & Анђело Рикиарди, Предраг Марић, Самир Механовић, Лада Наконешна, Душан Радовановић, Томаш Рафа, Леон Тарасевич, Артур Валиауга, Александар Зограф
Кустоскиње: Габриела Кардацо и Ђулијана Карби
Четвртак, 2. јун 2016. – програм на отварању
20:00 – пројекција документарног филма Самира Механовића Силент Wар ин Беqаа Валлеy (Тихи рат у долини Бека) 22 мин
20:30 – разговор о пројекту са ауторима и уметницима – Габриела Кардацо, Ђулијана Карби, Леон Тарасевич, модераторка Зорана Ђаковић Миннити, кординаторка програма галерије Подроом (разговор ће бити на енгелском)
21:00 – концерт/музички перформанс: Ђовани Флореани – музика са обода – пројекат групе Стрепитз
Полазна тачка за овај мултидисциплинарни пројекат о „границама“, које су много више од граница између земаља и народа, била је реченица на француском језику „А ла фронтиèре…!“, која се више пута понавља у позоришном комаду Тадеуша Кантора Дзиś сą моје уродзинy (Данас је мој рођендан).
Габриела Кардацо, једна од ауторки пројекта, у тексту о изложби цитира Луиђија Арпинија (Луиги Арпини) који за ову реченицу каже да је Кантор када ју је изговарао вероватно мислио на „границу“ на којој је живео као и на задатак уметника да увек буду на првој линији и прочељу….
Уметнички радови и музика одабраних уметника и аутора су микро-приче о идентитету, припадању, границама и физичком раздвајању као и о спољним и унутрашњим ограничењима. Уметници из Пољске, Литваније, Украјине, Италије, Словачке, Либана, Босне и Херцеговине, Хрватске и Србије кроз различите медије, из личног искуства или из угла посматрача „говоре о причама о и са граница кроз које можемо боље сагледати себе и бити спремнији да превазиђемо сопствена ограничења. Период који постоји док се то не деси може да буде испуњен и радошћу уколико другима подаримо наше разумевање, осећајност и оптимизам ” појашњава Ђулијана Карби још једна од кустоскиња изложбе.
Овај пројекат који комбинује изложбе, предавања, пројекције, разговоре и концерте први пут је представљен у Трсту почетком 2016. године. С обзиром да је осмишљен као „изложба у настајању“, у Београду ће се пројекту прикључити још два уметника.
Више информација о пројекту: www.триестецонтемпоранеа.ит
Одржавање ове изложбе су помогли: АртСпаце, Триесте Цонтемпоранеа, Цултуре.пл, Литхуаниан Цултуре Институте, Амбасада Републике Литваније у Италији, Пољски институт у Риму, Аутономна регија Фриули Ђулија Венеција, Град Београд и Културни центар Београд.