Као и ранијих година, „Нишвилле“ ће у Београду најавити свој богати програм, који се од 13. до 16. августа 2015. године одвија на нишкој тврђави, мини концертом једног од учесника, састава „Master Flow & Midnight Jazzdance Band“. Концерту ће претходити конференција за новинаре.
Интернационални Нишвил џез фестивал – најпосећенији џез фестивал југоисточне Европе, од самог оснивања 1995. године доследно брани европске вредности мултикултуралности и стрпљиво негује музички укус појединаца. Нишвил џез фестивал је Јавна градска манифестација Ниша од 2005, а 2010. године одлуком Министарства културе Републике Србије и Манифестација од националног значаја. Туристичка организација Србије уврштава Нишвил у своју званичну сајамску понуду широм Европе, а многе домаће и стране туристичке организације и агенције позивају заљубљуенике у џез да крајем августа посете Србију и митски град Ниш.
Концепт фестивала је од почетка, осим на „традиционалнијим“ формама џеза, био заснован пре свега на фузији овог правца са етно традицијама различитих делова света а нарочито Балкана. Најпознатији џез магазин на свету, амерички Доwнбеат је у опширном приказу фестивала оценио Нишвил као фестивал који на најбољи могући начин истовремено промовише џез као правац настао на америчком континенту, музичку традицију Балкана, али и посебно спој та два стила, чиме је Нишвил у многоме допринео представљању балканске музике као новог светског тренда.
Главни програм фестивала одржава се на отвореном простору Платоа нишке Тврђаве, на две бине Еартх и Скy, а многи квалитетни домаћи и страни извођачи наступају на стејџевима који су бесплатни за публику: Ривер, Опен, Мовие, Матине, Wелцоме, Yоутх и Јам Сессион стејџ.
Ове године на Нишкој тврђави ће на 10 бина бити одржано 90 концерата, а наступиће преко 600 извођача, међу којима су Сун Ра Аркестра, Монтy Александар, Инцогнито, Душко Гојковић, Милцхо Левиев, Yилдиз Ибрахимова, Сотавенто Биг Банд, Цармен Соуза и многи дурги.
Представљање програма Нишвил џез фестивала (13-16.август, Ниш) у Културном центру Београда:
Петак, 7. август
12.00 – Галерија Артгет
Прес конференција
Говориће:
Иван Благојевић, директор Нишвилле Јазз Фестивала
Јован Маљоковић, џез музичар, овогодишњи добитник награде за животно дело
Рајко Милошевић Гера, стрип аутор и блуз гитариста
12.30 – Плато испред Културног центра Београда (код фонтана)
Концерт: Master Flow & Midnight Jazzdance Band
Милан Саитовић Booden-Maya (Master Flow ) – DJ, beat maker
Бојана Јовановић – виолина
Јован Благојевић – саксофон, кларинет
Мастер Флоw & Јаззданце Банд
Милан Саитовић Бооден-Маyа (Мастер Флоw), један од ретких електро свинг диџејева у региону, редовно наступа од 2006. године. Активна је као вршњачки едукатор за младе до 30 година на тему Увод у продукцију елелтронске музике и диџејинг. Као музички сарадник електро свинг бенда Паров Стелар од 2009. године наступа на разним музичким фестивалима широм Европе. Сарађивао је са многим симфонијским и радијским оркестрима у Европи. Године 2013, формирао је први српски електро свинг бенд Мастер Флоw & Бандтроница.
Бојана Јовановић је завршила Школу за основно и средње музичко образовање у Котору, а потом и студије виолине на Академији уметности у Новом Саду, у класи проф. Ирине Јашвили. Члан је многих камерних састава са којима свира различите жанрове музике, и за које пише аранжмане. Свирала је у симфонијским оркестрима у Србији и Црној Гори. Дуги низ година била је члан Оркестра традиционалне музике Балкана Етнопедија. Учествовала је на музичком фестивалу Септембарски дани културе као концертмајстор ческог ансамбла под руководством проф. Милослава Гајдоша.
Јован Благојевић је завршио Основну музичку школу у Нишу. Учесник је републичког такмичења. Похађао је више радионица за саксофон и јазз музику. Наступао је и учествовао у ауторском раду с различитим ансамблима као што су: Биг бенд Чекаоница, ЗАА, Процес, Лагатер квинтет и многим другима. Као најапаженији наступи издвајају се они на фестивалим Exit, Nisville, Пиволенд, Фестивал уличних свирача, Оверлоад, Тренцхтоwн, Сарајево филм и другим.
Плесна подршка коференције и мини концерта:
Swing the Beat је удружење грађана и плесна школа која шири културу везану за развој и настанак свинг плесова и џез музике прве половине XX века. Свинг је заједнички назив за групу плесова који прате развој џез музике, моду и културу 20-их, 30-их, 40-их година прошлог века. Њихова мисија је да окупе плесаче и музичаре који гаје љубав према овој врсти аутентичног музичког и плесног израза у јединствену сцену.