Nordijska panorama 09

14.02.2009-18.02, 17:19.
blank-image

Karin Johanson-Meks, izvršna direktorka producentske kuće Filmkontakt Nord i festivala Nordisk Panoram, svečano će otvoriti Šesti festival nordijskog filma u Beogradu

Ovogodišnje, peto izdanje beogradske Nordijske panorame, programski i sadržajno se oslanja na 19. Nordijsku panoramu – filmski festival pet gradova koji je, od 26. septembra do 1.oktobra prošle 2008, održan u švedskom gradu Malmeu. Izbor filmova zajednički su uredila dva stručnjaka za filmsku umetnost iz nordijskog i balkanskog regiona: Karin Johanson-Meks i Miroljub Vučković, direktor Filmskog centra Srbije. Ovogodišnja Nordijska panorama je najobimnija od svih prethodnih, jer će publika, u Dvorani Kulturnog centra Beograda i u Domu kulture Studentskog grada videti ukupno 34 ostvarenja, u trajanju od 1005 minuta, od kojih su mnoga dobila značajna evropska priznanja. Najviše je filmova kratkog metra (ukupno 18), dugometražnih je 5, animiranih 7, a fantastika je prisutna u 4 ostvarenja.
Miroljub Vučković, u tekstu za katalog kaže da su teme, sudbine i radnja filmova često negde daleko od uređenih severnih prostora…….Amerika, Turkmenistan, Kina, Sudan, Indija, Rusija, Kongo… nisu nedostupne destinacije za nordijske reditelje i producente kratkometražnih filmova. Za njih ne postoje jezičke, ni generacijske barijere, ni cenzure, niti samocenzure, žanrovska raznovrsnost, interes za urbane i ruralne probleme i teme… Autori filmova ipak su poštovali jednu granicu, koju niko nije prekoračio – granicu ljudskosti i poštovanja života. Dakle, Sloboda znači Granica, zaključuje Vučković.

Gledalac će i sam to zaključiti gledajući finski film Senka svete knjige (17. februar u 21,00) koji je dobio specijalnu nagradu žirija na medjunarodnom filmskom festivalu u Gruziji, a nominiran je i za nagradu Evropske filmske akademije. U ovom ostvarenju žanra fantastike režiser Arto Halonen pravi studiju o moralu međunarodnih kompanija koje zbog svoje gramzivosti podržavaju diktatorski režim Turkmenistana i tako prikrivaju masovno kršenje ljudskih prava.

Česta preokupacija nordijskih reditelja su problemi odrastanja adolescenata. Takav je islandski film Dve ptičice (14. februar od 19,00) Runara Runarsona, koji je pobrao brojne nagrade za najbolji kratkometražni film 2008. na filmskim festivalima u Milanu, Melbornu, Edinburgu, Valensiji , Brestu, Almeriji, a bio je nominovan i za Kansku „Zlatnu palmu“prošle godine. To je priča o jednoj letnjoj noći kada grupa tinejdžera ulazi u svet odraslih. Glavna ličnost je stidljiv dečak kome se sviđa jedna devojčica, ali se ispostavlja da se ona zabavlja sa njegovim drugom.

Adolescencijom se bavi i norveški film Tumulus (16. februar od 19,00), u kojem Hane Larsen prati život 11-godišnjeg Johana, koji upada u moralnu dilemu posle jedne naizgled bezazlene pošalice. Na psihološkom planu priča se dalje razvija u turbulentno odrastanje dečaka.

O odrastanju 9-godišnje Oni bavi se i film Između dva doma (16. februar od 21,00). Glavni lik ovog delimično animiranog dečijeg finskog dokumentarca rediteljke Marike Veisenen, je devojčica čiji su roditelji razvedeni. Od kada joj se otac seli u drugi grad, svakog drugog vikenda, putuje sama da bi se viđala sa njim. Za vreme jednog takvog putovanja, razmišlja o svom odrastanju u dve odvojene kuće i trudi se da shvati zašto odrasli nemaju želju da budu zajedno. Stotine kilometara dugačak put, ponekad dosadan i iscrpljujući, potreban je da bi mogla da razmisli o oba svoja roditelja.

Za najbolji film na Filmskom festivalu u Hamburgu 2008. proglašen je kratki film Poslednje stvari, (16. februar od 21,00) Levana Akina. Malom Hugu svi neprestano prosipaju pamet. Međutim, on je siguran da stvari nisu onakve kako izgledaju. Hugo je svestan da ne može da ode sa majkom i svojom malom sestrom i napusti sve. Posebno ne svog starijeg brata i najboljeg druga Simona.

Denijev čarobni napitak (16. febraur od 21,00) je animirani norveški film u trajanju od samo jedne minute, reditelja Gaute Hesthagen, u kojem nevaljali dečak Deni slučajno ispija čarobni napitak dobrote.

Beogradska publika videće i sjajan film iz Finske, Uralski leptir (16.februar od 21,00)
Katarine Lilqvist, koji je dobio nagradu za najbolji animirani film na Međunarodnom festivalu kratkometražnog filma u Tampere (Finska) 2008. Tokom ekspedicije u Kirgizu, legendarni ulan upoznaje predivnog mladića. Gospodar i njegov sluga putuju zajedno, sve dok im na put ne stanu ratni logori finskog građanskog rata. Film prikazuje dramski trougao iz kojeg niko ne izlazi kao pobednik.

Danski Instititut za film posebno preporučuje Vasterbo (15. februar od 19,00) Mikaela Noera, ostvarenje koje se bavi muško-ženskim odnosima. U ovom dugometražnom filmu, reditelj zalazi u mali stan gradskog kvarta Kopenhagena gde se Julija i Martin zabavljaju, svađaju i raspravljaju o neverstvu, deci i zajedničkoj budućnosti. Zamolivši je da snima svoj svakodnevni život, režiser filma Mikael Noer daje Juliji digitalnu video kameru. Kao rezultat nastaje prava „zbrka“ osećanja u kojoj se naspram pojmova sreće i odrastanja smenjuju ushićenja, strahovi, ljubav i bes.

Sličnim dilemama bavi se i švedski dokumentarac Izvanredna studija o ljudskom poniženju (17. februar od 19,00), koji je dobitnik nagrade Guldbagge za najbolji dokumentarni film. Posle raskida komplikovane ljubavne veze, filmski režiser Patrik Erikson upada u emotivnu krizu. Kako bi mu pomogli, njegove kolege Erik i Ruben snimaju terapeutske telefonske razgovore sa Patrikom.

Prokletstvo udaljenog ostrva (17. februar od 21,00), animirani finski film dolazi u Beograd sa Velikom nagradom za najbolji evropski kratkometražni film žanra fantastike sa Međunarodnog filmskog festivala u Espou (Finska) 2008 i sa Specijalnom nagradom sa Međunarodnog festivala kratkometražnog filma u Tampere (Finska) 2008. Pošto je u džungli tropskog ostrva bačeno prokletstvo, prokleti gospodin Void uzaludno pokušava da ulovi svoj neukrotivi brk. Gospodin Void skreće kanal i odlazi na put kroz vreme, koji će ga uvesti u kobne događaje

Mladoj publici posebno će biti zanimljiv Electronica Reykjavik ( 18. februar od 21,00)
muzički dokumentarac sa Islanda , režisera Arnara Jónassona. To je priča o revoluciji na polju muzike. Elektronska i house muzika kasnih 80-ih i ranih 90-ih prošlog veka značajno je uticala na čitavu jednu generaciju muzičara. Film beleži pojavu scene uglavnom underground i avangardnih umetnika elektronskog zvuka na Islandu, od kojih se mnogi mogu videti na filmu. Spremite se za najdublje ritmove prirode i, pre svega, za jednu veliku sexy žurku! U filmu igra retko dobra plejada muzičara koji se vezuju za početke Dance muzike, kao i imena poput Anonymous, Biogen, Gus Gus, Ghostigital i mnogih drugih.

Novinu ovogodišnjeg Festivala predstavlja paralelni program koji uključuje i susrete filmskih stvaralaca iz dva regiona u Filmskom centru Srbije, 15. februara u 12 sati. Tom prilikom Karin Johansson-Mex će održati predavanje o mogućnostima saradnje balkanskog i nordijskog regiona i finansijske podrške filmskoj produkciji zemljama jugoistočne Evrope. Ona će predstaviti i originalnu koncepciju festivala Nordisk Panoram. To će za ljubitelje evropskog filma biti posebna prilika da se iz prve ruke upoznaju sa radom ove ugledne filmske smotre, koja se naizmenično održava u pet gradova i svake godine u drugoj zemlji nordijskog regiona, sabirajući tako na jednom mestu čitavu skandinavsku produkciju kratkometražnog i dokumentarnog filma.

Posle Beograda, filmove će videti i publika u više od dvadeset gradova Srbije (Novi Sad, Zrenjanin, Niš, Leskovac, Sopot, Obrenovac, Lazarevac, Beočin, Gornji Milanovac, Pančevo ….), kao i ona u Bosni i Hercegovini (Sarajevo i Zenica).

Loading...