Уметници: Никола Агир (Ницолас Агуирре), Вансен Бетбез (Винцент Бетбезе), Армел Карон (Армелле Царон), Валери ди Шене (Валéрие Ду Цхéнé), Седрик Еменије (Цéдрицк Еyмениер), Грут и Мазеас (Гроут ет Мазèас), Наоми Хајнриш (Наоми Хеинрицх), Дидије Ебер-Гијон (Дидиер Хéберт-Гуиллон), Ален Лапјер (Алаин Лапиерре), Маријон Лиш (Марион Лисцх), Мишел Мартен (Мицхел Мартин), Гијом Пулен (Гуиллауме Поулаин), Беноа Пајп (Беноîт Пyпе), Себастјен Тајфер (Сéбастиен Таиллефер), Ерик Ватије (Ериц Wатиер) и Валентин Живановић (Валентине Живановић)
Пројекат „…О порозности“ резултат је сарадње између представника савременог ликовног стваралаштва из Београда и Монпељеа. Циљ је повезивање различитих сфера савремене уметности које настају у оквирима независних и институционалних структура.
Тако овај изложбени пројекат у првој фази подразумева две изложбе и низ сусрета и разговора са француским уметницима, професорима и студентима уметничких академија. Изложба под називом „…о порозности ИИ“, на којој ће се представити уметници који живе и раде у Монпељеу биће отворена у галерији Подроом, док ће исте вечери „…о порозности И“ изложба на којој ће се представити уметнички колектив Аперто бити отворена у Уметничком простору У10.
Наставак поменуте сарадње подразумева такође две изложбе и разговоре са уметницима који живе и раде у Србији али и професорима и представницам различитих институција током 2017. године у у галеријама Аперто и ЕСБАМА у Монпељеу.
Милан Тутуновић, уметнички директор Удружења Цлустер-101 и кустос, иницијатор и аутор пројекта, идеју порозности посматра као динамичан појам, који је метафора за дијалог и уметничку размену између Београда и Монпељеа, а везује се за пролазе и протоке. О порозности пишу Валтер Бењамин, Жил Делез и Феликс Гатари, али овај појам поседује бројне атрибуте тако да може да се тумачи у различитим областима и сагледава из различитих перспектива. Пројекат „…о порозности“ почива на реципроцитету између структура, које омогућавају даљи развој сарадње, предлажући и отварајући различите приступе. Наиме, идеја је да се кроз укрштање рада независних удружења, јавних институција и уметничких факултета преиспитају праксе и схватања у савременом ликовном стваралаштву у Србији и Француској. Али овде није реч о поређењу, већ о дијалогу, размени идеји и пракси.
« Размишљања везана за појам порозности надовезују се на мисли о истом појму Делеза, Гатарија и Бењамина. Овде није у питању покушај сједињавања ова два размишљања, већ напротив, реч је о утврђивању разлика. Појам порозности они различито схватају. За Делеза порозност је ствар површине; равна као кожа, у две димензије. Код Бењамина порозност личи на напуљску стену, тродимензионална, чврста, али ипак сунђерасте структуре са пуно пролаза. Делез сматра да су поре узрочници фракције супротности, док са друге стране Бењамин види у њима комплементарност опречних чинилаца». (Милан Тутуновић)
Иницијатор и аутор пројекта: Удрузење Цлустер -101 из Монпељеа
Партнери: Галерија Аперто – Монпеље, Галерија Подроом – Културни Центар Београда,
Уметнички простор У10 – Беогард, Факултет ликовних уметности Београд, Висока Школа ликовних уметности из Монпељеа – ЕСБАМА
Подршка: Град Београд, Министарство културе и информисања Републике Србије, аутор
Програм уз изложбу:
Четвртак, 17. новембар
20.00 – отварање другог дела изложбеног пројекта
Уметнички простор У10
Косовке девојке 3
17.11. – 04.12.2016. – … о порозности И
Колектив уметника Аперто из Монпељеа
Пјер Белман (Пиерре Беллемин), Дидије Касиглио (Дидиер Цасиглио), Емануела Етјен (Еммануелле Етиенне), Ањес Форнел (Агнèс Форнеллс), Кристел Грандон (Цхристелле Грандон), Алан Лапјер (Алаин Лапиерре), Никола Лебран (Ницолас Лебрун) и Мишел Мартан (Мицхел Мартин)
Субота, 19. новембар
13.00 – Вођење кроз изложбу: Милан Тутуновић, кустос изложбе и уметници