Okruglo sto: Politika istorije u Istočnoj Evropi

22.06.2015, 13:38.
blank-image

U okviru Međunarodne konferencije „Razmišljati s onu stranu kapitalizma“ – predavanja, okrugli stolovi, seminari, konferencija; Beograd 22 – 27. jun 2015;
Ponedeljak, 22. jun u 16:00
Međunarodna konferencija Razmišljati s onu stranu kapitalizma
Okruglo sto: Politike istorije u Istočnoj Evropi
U saradnji sa Institutom za filozofiju i društvenu teoriju

Učesnice okruglog stola će se usredsrediti na to kako izgleda odnos između istorije socijalizma i zamišljanja budućnosti u Istočnoj Evropi, i posebno na prostoru nekadašnje Jugoslavije. Obratiće se pažnja na odnos različito pisanih istorija i življenog iskustva, čemu će se pristupiti iz više perspektiva – afektivne, muzeološke, akademske i aktivističke. Učesnice će na dva načina razmotriti ono što je Ketrin Verderi 1999. godine opisala kao „istinsku orgiju istorijskog revizionizma, kada je komunistički period izbrisan iz prošlosti“. Šta nam fenomeni poput zakonā o lustraciji, otvaranja muzeja posvećenih žrtvama komunizma, uništavanja modernističkog arhitektonskog nasleđa ili pragmatičkog ponovnog prisvajanja globalnog prestiža Jugoslavije, govore o ovdašnjoj (ne)sposobnosti da razumemo svoju prošlost? Iz drugog ugla, razumevanju prošlosti prići će se i posredstvom istorijskog revizionizma u kontekstu feminističke istorije 20. veka, s pitanjem kako danas, u istočnoevropskom postsocijalizmu, shvatamo levičarske ženske pokrete nastale u periodu hladnog rata.

Moderira: Adriana Zaharijević (IFDT, Beograd)
Učesnice: Kristen Godsi (Baudoin Koledž, Brunsvik), Kjara Bonfiljoli (Univerzitet Juraj Dobrila u Puli), Danijela Majstorović (Univerzitet u Banjaluci), Tanja Petrović (SAZU, Ljubljana), Ljubica Spaskovska (Univerzitetu Egziteru)

Biografije učesnica:

Kristen Godsi je profesorka studija roda i ženskih studija na Baudoin Koledžu i viši saradnik na Frajburškom institutu za napredne studije (FINS). Istraživačke boravke provela je u Vudro Vilson međunarodnom centru za istraživače u Vašingtonu, DC; Institutu za napredne studije u Prinstonu, Nju Džerzi; Maks Plank institutu za demografska istraživanja u Rostoku i Redklif institutu za napredne studije na Harvard Univerzitetu. Dobitnica je Gugenhajmove stipendije za antropologiju i kulturologiju za 2012. godinu. Godsi je autorka pet knjiga i velikog broja članaka na temu komunizma, postkomunizma i ekonomske tranzicije u Istočnoj Evropi. Trenutno je u pripremi njena najnovija knjiga, Leva strana istorije: II svetski rat i neispunjeno obećanje komunizma u Istočnoj Evropi,koju će tokom 2015. objaviti Duke University Press.

Kjara Bonfiljoli (Juraj Dobrila Univerzitet u Puli) je trenutno Njufelpro postdoktorantkinja u Centru za kulturološka i istorijska istraživanja socijalizma. Od 2012. do 2014. bila je istraživačica u okviru CITSEE projekta Univerzitetu u Edinburgu. Objavila je mnoštvo radova na temu ženske istorije i istorije feminizma u evropskom kontekstu. Tokom poslednje dve godine, bavila se istraživanjem uticaja postsocijalističke tranzicije i deindustrijalizacije na rodne odnose u bivšoj Jugoslaviji.

Danijela Majstorović (Univerzitet u Banjaluci) je vanredna profesorka lingvistike i kulturoloških studija na odseku za engleski jezik na Univerzitetu u Banjaluci, gde predaje diskurzivnu analizu i kulturološke studije. Bila je Fulbrajtova istraživačica na UCLA 2012–2013. i postdoktorantkinja na odseku za Kulturološke studije u Kanadi na Univerzitetu u Alberti tokom 2014. Vodila je brojne međunarodne i domaće istraživačke projekte, među njima i projekte podržane od strane Kule instituta za napredne studije Univerziteta u Alberti poput „Neposredna demokratija i aktivističko građanstvona Zapadnom Balkanu: studije slučaja Bosne i Hercegovine“ tokom 2015.

Tanja Petrović (ZRC SAZU) je viša naučna saradnica pri Istraživačkom centru Slovenske akademije nauka i umetnosti u Ljubljani. Predmet njenih istraživačkih interesa su preseci između lingvističkih, društvenih i kulturalnih fenomena u bivšoj Jugoslaviji. Autorka je i urednica više knjiga (uključujući i najnoviju publikaciju Ogledajući Evropu: ideje Evrope i evropeizacije u balkanskim društvima, Brill, 2014) i nekoliko članaka o lingvističkim i kulturalnim identitetima i procesima u postjugoslovenskim društvima.

Ljubica Spaskovska (Univerzitet Egziter) je istraživačica na Univerzitetu u Egziteru, UK, gde je 2014. doktorirala s temom „Poslednja jugoslovenska generacija: omladinske politike i kulture u poznom socijalizmu“. Između 2009. i 2014. učestvovala je – ujedno kao istraživačica i kao saradnica – na projektu CITSEE pri Univerzitetu u Edinburgu. Njen članak „Polja trijumfa, sećanja i gubitka – o jugoslovenskom nadnacionalizmu i antinacionalizmu 1986–1991“, osvojio je 2011. studentsku nagradu za najbolji doktorski rad na godišnjem ASN skupu Univerziteta u Kolumbiji.

Loading...