Округло сто: Политика историје у Источној Европи

22.06.2015, 13:38.
blank-image

У оквиру Међународне конференције „Размишљати с ону страну капитализма“ – предавања, округли столови, семинари, конференција; Београд 22 – 27. јун 2015;
Понедељак, 22. јун у 16:00
Међународна конференција Размишљати с ону страну капитализма
Округло сто: Политике историје у Источној Европи
У сарадњи са Институтом за филозофију и друштвену теорију

Учеснице округлог стола ће се усредсредити на то како изгледа однос између историје социјализма и замишљања будућности у Источној Европи, и посебно на простору некадашње Југославије. Обратиће се пажња на однос различито писаних историја и живљеног искуства, чему ће се приступити из више перспектива – афективне, музеолошке, академске и активистичке. Учеснице ће на два начина размотрити оно што је Кетрин Вердери 1999. године описала као „истинску оргију историјског ревизионизма, када је комунистички период избрисан из прошлости“. Шта нам феномени попут законā о лустрацији, отварања музеја посвећених жртвама комунизма, уништавања модернистичког архитектонског наслеђа или прагматичког поновног присвајања глобалног престижа Југославије, говоре о овдашњој (не)способности да разумемо своју прошлост? Из другог угла, разумевању прошлости прићи ће се и посредством историјског ревизионизма у контексту феминистичке историје 20. века, с питањем како данас, у источноевропском постсоцијализму, схватамо левичарске женске покрете настале у периоду хладног рата.

Модерира: Адриана Захаријевић (ИФДТ, Београд)
Учеснице: Кристен Годси (Баудоин Колеџ, Брунсвик), Кјара Бонфиљоли (Универзитет Јурај Добрила у Пули), Данијела Мајсторовић (Универзитет у Бањалуци), Тања Петровић (САЗУ, Љубљана), Љубица Спасковска (Универзитету Егзитеру)

Биографије учесница:

Кристен Годси је професорка студија рода и женских студија на Баудоин Колеџу и виши сарадник на Фрајбуршком институту за напредне студије (ФИНС). Истраживачке боравке провела је у Вудро Вилсон међународном центру за истраживаче у Вашингтону, ДЦ; Институту за напредне студије у Принстону, Њу Џерзи; Макс Планк институту за демографска истраживања у Ростоку и Редклиф институту за напредне студије на Харвард Универзитету. Добитница је Гугенхајмове стипендије за антропологију и културологију за 2012. годину. Годси је ауторка пет књига и великог броја чланака на тему комунизма, посткомунизма и економске транзиције у Источној Европи. Тренутно је у припреми њена најновија књига, Лева страна историје: ИИ светски рат и неиспуњено обећање комунизма у Источној Европи,коју ће током 2015. објавити Дуке Университy Пресс.

Кјара Бонфиљоли (Јурај Добрила Универзитет у Пули) је тренутно Њуфелпро постдокторанткиња у Центру за културолошка и историјска истраживања социјализма. Од 2012. до 2014. била је истраживачица у оквиру ЦИТСЕЕ пројекта Универзитету у Единбургу. Објавила је мноштво радова на тему женске историје и историје феминизма у европском контексту. Током последње две године, бавила се истраживањем утицаја постсоцијалистичке транзиције и деиндустријализације на родне односе у бившој Југославији.

Данијела Мајсторовић (Универзитет у Бањалуци) је ванредна професорка лингвистике и културолошких студија на одсеку за енглески језик на Универзитету у Бањалуци, где предаје дискурзивну анализу и културолошке студије. Била је Фулбрајтова истраживачица на УЦЛА 2012–2013. и постдокторанткиња на одсеку за Културолошке студије у Канади на Универзитету у Алберти током 2014. Водила је бројне међународне и домаће истраживачке пројекте, међу њима и пројекте подржане од стране Куле института за напредне студије Универзитета у Алберти попут „Непосредна демократија и активистичко грађанствона Западном Балкану: студије случаја Босне и Херцеговине“ током 2015.

Тања Петровић (ЗРЦ САЗУ) је виша научна сарадница при Истраживачком центру Словенске академије наука и уметности у Љубљани. Предмет њених истраживачких интереса су пресеци између лингвистичких, друштвених и културалних феномена у бившој Југославији. Ауторка је и уредница више књига (укључујући и најновију публикацију Огледајући Европу: идеје Европе и европеизације у балканским друштвима, Брилл, 2014) и неколико чланака о лингвистичким и културалним идентитетима и процесима у постјугословенским друштвима.

Љубица Спасковска (Универзитет Егзитер) је истраживачица на Универзитету у Егзитеру, УК, где је 2014. докторирала с темом „Последња југословенска генерација: омладинске политике и културе у позном социјализму“. Између 2009. и 2014. учествовала је – уједно као истраживачица и као сарадница – на пројекту ЦИТСЕЕ при Универзитету у Единбургу. Њен чланак „Поља тријумфа, сећања и губитка – о југословенском наднационализму и антинационализму 1986–1991“, освојио је 2011. студентску награду за најбољи докторски рад на годишњем АСН скупу Универзитета у Колумбији.

Loading...