Ликовна Галерија ГРАЕАЕ ауторке: Ивана Милев, Бојана Атлија и Нина Галић; Галерија Артгет „Слике којима (се) памтимо“ ауторке: Маја Медић и Милена Јокановић Галерија Подроом „Требињска савремена умјетничка сцена“
У четвртак 11. фебруара у 19:00 Културни центра Београда отвара 3 изложбе у својим галеријским просторима. Све изложбе су отворене за публику до 5. марта, а радно време галерија је од 12 до 20 сати, осим недељом.
У Ликовној галерији КЦБ-а представљамо изложбу ГРАЕАЕ, ауторки Иване Милев, Бојане Атлија и Нине Галић. У грчкој митологији Греје су три сестре које су поред крвног сродства делиле и око – орган који нам омогућава перцепцију и имагинацију. Бојана, Ивана и Нина симболично деле једно око, међутим, свет који оне перципирају, присвајају и преобликују, фундаментално је другачији. Њихове визуре условљене су различитим проблемима – естетским, егзистенцијалним и политичким. Кроз различите приступе стварању, компулсивности тог процеса, решавања ликовних, филозофских и политичких проблема, ауторке се чисте од афеката које ствара спољни свет…
У галерији Артгет Маја Медић и Милена Јокановић на изложби фотографија Слике којима (се) памтимо, истражују сопствену прошлост односно наслеђе које проналазе у старим породичним фотографским албумима. Централно питање око којег се обе крећу, једна кроз уметнички израз, а друга са теоријског аспекта, јесте питање идентитета – идентитета њихових бака чије фотографије и документа налазе у породичној баштини, идентитета града Београда у којем одрастају како њихове баке тако и оне саме, те најзад, питање сопствених идентитета који се константно преплићу и разоткривају управо у различитим слојевима, својеврсним сликама прошлости. Појам слике, иако се на овој изложби највише везује за буквалне слике прошлости, односно старе фотографије, ауторке изложбе схватају много шире, мислећи на најразличитије носиоце сећања и успомена који активирају меморију сваког појединца и буде низ различитих асоцијација на минула времена. Изложбу отвара проф. др Драган Булатовић, из Центра за музеологију и херитологију Филозофског факултета у Београду.
У галерији Подроом представиће нам се чак 8 аутора из Требиња на изложби Требињска савремена умјетничка сцена. Изложба поставља питање да ли се уопште може говорити о активној уметничкој сцени у месту које је географски на самој периферији територије једне државе? И поред тога што сви одабрани уметници, Анка Гардашевић, Игор Бошњак, Миљан Вуковић, Марко Мусовић, Нада Арнаут, Ратко Вучинић, Сретен Милатовић, Таида Јашаревић, говоре препознатљивим интернационалним језиком, користе сва доступна модерна технолошка достигнућа, у њиховим радовима се могу препознати назнаке поднебља са којег потичу, у избору тема и у поступку, као и у духу којим одишу. Они савременим медијским језиком истражују различите контексте свог друштвеног окружења, нарочито теме у вези са личним односом ка друштвено-политичкој транзицији, миграцији, глобализацији, проблемима идентитета и односа према савременој економији, капиталу и технологији.
Реализација изложбе: Културни Центар Београда, Културни Центар Требиње, Општина Требиње, Академија ликовних умјетности Требиње.