Предавање: ,,Европска унија као трансформативна сила? Капитализам, демократија и модернизација на периферији Европе’’

21.09.2016, 18:00.
blank-image

Предавање о Европи Волфганга Штрека, директора емеритуса Института Макс Планк за изучавање друштава у Келну. Програм реализујемо у сарадњи са Институтом за филозофију и друштвену теорију, Београд
Дужничка криза у европским земљама одражава један специфичан однос између модерних држава и друштава на периферији Европе која су, делимично или у потпуности, заглављена у предмодерним друштвеним структурама и начину живота. Овај однос додатно компликују дубоке поделе између напредних и неразвијених региона унутар појединих држава или, у областима у којима и данас владају готово феудални односи, огромна концентрација наслеђеног богатства која коегзистира са свеприсутним сиромаштвом и стагнацијом у руралним пределима. Нешто је мање видљива веома изражена репресија локалних елита које имају мање или више развијене везе са легалним и нелегалним тржиштима у оквиру модерног капитализма и са политичким партијама модерних држава. Да би ухватила корак са капиталистичком модерношћу, овим друштвима су у ранијим периодима биле потребне социјалне револуције које би омогућиле експропријацију наслеђеног богатства и утрле пут стварању новог богатства средње класе индустријалаца. Таква политика се, на пример, спроводила укључењем Грчке, Португала и Шпаније у Европску унију, а потом и у Монетарну унију (Еврозону). Међутим, таква политика претвара периферне земље у предмет тешко разумљивих игара моћи и моралног и семантичког етноцентризма нација које се налазе у капиталистичком центру. Предавање ће тематизовати улогу Европске уније, са посебним нагласком на немачко изједначавање ,,Европске идеје’’ са заједничком европском валутом, у спречавању периферних европских земаља да изађу из монетарне замке у коју су упале након уласка у Еврозону.

Институт за филозофију и друштвену теорију ће истог дана, 21. октобра у 10.00 одржати семинар у својим просторијама (Краљице Наталије 45) на тему ,,Зашто евро дели Европу?’’, уз учешће професора Штрека и еминентних друштвених научника из Србије. Идејно полазиште семинара биће скорашњи текст В. Штрека: ,,Зашто евро дели Европу?’’, у којем Штрек развија утицајну критику смитовског схватања новца као неутралног средства размене, схватања које је натурализовано у друштвеној теорији од Парсонса до Хабермаса. Аргументујући насупрот томе у прилог Веберове концепције новца као оружја за тржишну борбу, Штрек показује како је заједничка валута трансформисала квалитативни хоризонтални диверзитет Европе у квантитативну вертикалну неједнакост. Семинар је замишљен као простор за отворену расправу и критичке увиде у Штрекову анализу.

Семинар се одржава на енглеском језику.

Волфганг Штрек (Wолфганг Стреецк), рођен 1946, је директор емеритус Института Макс Планк за изучавање друштава у Келну. Био је професор социологије на Универзитету у Келну, као и професор социологије и индустријских односа на Универзитету Висконсин, Медисон. Претходно је предавао на универзитетима у Франкфурту, Њујорку, Минстеру, Фиренци, Берлину и многим другим. Волфганг Штрек је почасни члан Друштва за социјалну економију (Социетy фор тхе Адванцемент оф Социо-Ецономицс) и члан Берлинско-бранденбуршке Академије наука и Ацадемиа Еуропаеа. Професор Штрек је и Дописни члан (Цорреспондинг Феллоw) Британске академије од 2016. Међу многим публикацијама професора Штрека, издвајамо неке од скорашњих: Буyинг Тиме: Тхе Делаyед Црисис оф Демоцратиц Цапиталисм (2014), Политицс ин тхе Аге оф Аустеритy (2013), Ре-Форминг Цапиталисм: Институтионал Цханге ин тхе Герман Политицал Ецономy (2009).

Loading...