Предавање „Сексуална репресија: покретач западног напретка, од 1500. до данас“ Предавач: Робер Мишамблед/Роберт Муцхемблед, Универзитет Париз – Север; Предавање се организује поводом објављивања књиге Робера Мишамбледа, „Оргазам и Запад. Историја ужитка од XВИ века до данас “ (2016), у преводу Марка Дрче (Л’оргасме ет л’Оццидент: Уне хистоире ду плаисир ду XВИе сиèцле à нос јоурс); издавач: Академска књига, Нови Сад
Истакнути француски историчар и професор на Универзитету Париз-Север, Робер Мишамблед, гостује у Новом Саду и Београду по позиву Академске књиге из Новог Сада, Француског института у Србији и Културног центра Београда. Академска књига објавила је претходно још једно дело Робера Мишамбледа: „Историја насиља. Од краја средњег века до данас“(2015) у преводу Тамаре Валчић Булић (Уне хистоире де ла виоленце: Де ла фин ду Моyен Аге à нос јоурс).
Прво предавање професор Мишамблед одржаће 15. јуна у Новом Саду у 19:00 у Огранку Српске академије наука и уметности (Николе Пашића 6) под називом „Припитомљено насиље. Контрола младалачке агресивности од средњег века до данас” (Ла виоленце аппривоисéе. Ле цонтрôле де л’агрессивитé јувéниле, ду Моyен Âге à нос јоурс). Модератор предавања биће академик Тибор Варади.
Друго предавање одржаће се 16. јуна у Београду у 19:00 у Културном центру Београда (Дворана Културног центра Београда, Коларчева 6) под називом „Сексуална репресија: Покретач западног напретка, од 1500. до данас?“ (Ла рéпрессион сеxуелле: ун мотеур ду прогрèс оццидентал, де 1500 à нос јоурс?). Модератор предавања биће др Адриана Захаријевић.
Академска књига из Новог Сада објавила је две књиге Робера Мишамбледа: „Историја насиља. Од краја средњег века до данас“, 2015, у преводу Тамаре Валчић Булић (Уне хистоире де ла виоленце: Де ла фин ду Моyен Аге à нос јоурс) и „Оргазам и Запад. Историја ужитка од XВИ века до данас“, 2016, у преводу Марка Дрче(Л’оргасме ет л’Оццидент: Уне хистоире ду плаисир ду XВИе сиèцле à нос јоурс).
Предавање ће бити симултано превођено, број пријемника је лимитиран на 145.
О КЊИГАМА:
Робер Мишамблед, „Историја насиља. Од краја средњег века до данас“
Савремено доба изводи насиље на светло позорнице. Тема драга социолозима и политичарима, оно је и предмет историјских проучавања. Супротно преовлађујућем схватању, Робер Мишамблед показује да су бруталност и стопа убистава од XИИИ века наовамо у сталном опадању. Све строжа друштвена контрола младих неожењених мушкараца, праћена принудним васпитавањем истих вршњачких група, могу да објасне то опадање агресивности. Мало -помало, мушко насиље нестаје из јавног простора, да би се одмах потом усредсредило на приватну сферу, док популарна књижевност добија катартичну улогу. Почетак XXИ века као да означава поновно појављивање насиља, нарочито у „предграђима“. Да ли ће човек човеку поново постати вук?
Робер Мишамблед, „Оргазам и Запад. Историја ужитка од XВИ века до данас“
Може ли се оргазам сјединити с историјом? Као индивидуална, готово неизрецива емоција, а истовремено и културна реалност, оргазам припада и измиче колективном искуству. Историја оргазма је историја притајеног тела, забрањене жудње, путености приклештене између табуа и моралних начела. Документи који сведоче о овом физичком, повремено либертинском искуству, леже дубоко закопани у архивама и библиотекама, што не умањује њихову невероватну бројност и задивљујућу снагу. Књига Робера Мишамбледа на видело дана износи сјајне изворе који нас позивају да на нов начин сагледамо прошлост, дуго времена ‘уштогљену’ услед душебрижничких одабира, не бисмо ли открили „позадину сценографије“ и схватили да сублимација еротских нагона није била само предмет религијског аскетизма него истински скривени покретач западног динамизма све до 1960-их. У погледу сензуалности, Енглеска и Француска кретале су се паралелним путевима, а данас Сједињене Америчке Државе чувају оштар печат овог заједничког репресивног модела. Њега је хедонистичка Европа недавно напустила у корист пластичне сексуалности чије су кориснице превасходно жене. Одбацивши окове и страхове којима их је репродуктивна улога притискала, жене сада могу да се изборе за једнакост са мушкарцима и да без комплекса трагају за ужитком који се телесним назива…
О АУТОРУ :
Робер Мишамблед (1944), професор је историје, докторирао је на Универзитету Париз И – Пантеон Сорбона, докторску тезу одбранио је под менторством Пјера Губера. Његова биографија објављена је у збирци „Wхо’с Wхо“. Тренутно ради као почасни професор на Универзитету Париз XИИИ. Аутор је 24 дела, ментор на многим другим, а објавио је и близу 100 чланака. Његови радови преведени су на више од 30 језика. Био је ментор на око тридесетак педагошких дела. Такође је допринео и реализацији следећих изложби и изради њихових каталога: „Карло В“, Гент 2000, „Ренесанса“, Цирих, 2016).
Члан је Центра за квебечке студије (у Квебеку и Троа-Ривијер), добитник француско-холандске награде Декарт-Хојгенс 1997. године, био је члан Института за напредне студије у Принстону (САД) и извештавач са Светског конгреса историчара одржаног у Сиднеју у јулу 2004. Успоставио је бројне сарадње са страним истраживачима и учешћа на међународним семинарима. Од 1999. до 2006. водио је међународни научни програм о културним трансферима, „Цултурал Еxцханге ин Еуропе 1400-1700“, који је покренула Европска научна фондација (Стразбур), уз учешће од преко 80 истраживача из 20 земаља. Резултат овог програма је објављивање 6 томова на енглеском језику на тему европске културне интеграције. Четири тома објавио је 2006. Универзитет у Кембриџу.
Његова истраживања о културној и друштвеној историји највише се тичу северозападне Европе, нарочито Француске, Париза и париске регије.
Носилац је ордена Витеза Легије части.
Програм помогао ресторан ФРАНШ.