Promocija knjige Ane Šomlo, Uvek ovde, ponekad tamo

02.11.2010, 15:59.
blank-image

Učestvuju: Prvoslav S. Plavšić, Filip David, Vesna Pešić (urednica) i autorka; moderator: Dobrila Sinđelić Ibrajter

Knjiga Uvek ovde, ponekad tamo predstavlja izbor tekstova (67) Ane Šomlo objavljivanih u raznim dnevnim i nedeljnim listovima u poluvekovnom periodu. Prvi tekst u knjizi datira iz 1958. a poslednji iz 2009.godine. Police za knjige u mojoj sobi zatrpane su koricama iz kojih izviru požuteli isečci iz novina, moji tekstovi koje decenijama objavljujem u raznim jugoslovenskim, izraelskim i sada srpskim listovima. (…) Ovo su samo neki od mojih zapisa o susretima, putovanjima, izložbama, sajmovima knjiga u svetu i ličnostima, među kojima ima i onih koji su prešli u večnost. (uvodni tekst, Ana Šomlo).

Za jedne će ovo biti podsetnik na protekla zbivanja, čiji su, možda, bili svedoci, za druge to će biti kuturna hronologija, za treće zbirka reportaža iz naše zemlje i sveta, za četvrte pregled ličnih reminiscenija autorke, i slično. Za mene to je izbor stavova iz života i o životu jedne pronicljive i duhovite žene, koja se od radoznalog mladog novinara razvila u poznatog pisca, uvek na razmeđi realnog i mogućeg, viđenog i dograđenog. (iz Predgovora, Prvoslav S. Plavšić).

Izdanje Pešić i sinovi, Beograd, 2010.

Ana Šomlo (Negotin, 1935) pisac, prevodilac, novinar. Diplomirala je orijentalnu filologiju i književnost na Beogradskom univerzitetu. Boravila je dve godine na studijima u Jerusalimu radi usavršavanja arapskog i hebrejskog jezika. Od 1960. godine radila na Televiziji Beograd, a dvadeset godina je uređivala časopis „RTV – Teorija i Praksa“.
Objavila je romane: Lea Štraser (1980), Kao… (1983, 1990), Glasovi dijaspore (1985), Milenina pisma Kafki (1988), Hazari ili obnova vizantijskog romana, razgovori sa Miloradom Pavićem (1990), Žuti prkos (2006); Zbirku priča: Iduće godine u Jerusalimu (2000); knjige: Biti i opstati na televiziji (intervjui )2004, Bila sam tvoje more (prepiska Franca Kafke i Milene Jesenske),2005. Sastavila Hebrejsko–srpskohrvatski i srpskohrvatsko–hebrejski rečnik (Udruženje jugoslovenskih Jevreja u Izraelu, Tel Aviv 1993) i sastavila Hebrejsko–srpski rečnik, 2007. Napisala je udžbenik Učite sami hebrejski (Izdanje autora, Natanija 1996).
Prevela je na desetine knjiga sa hebrejskog jezika, priredila nekoliko antologija i knjiga, saradnik je na nekoliko encikopedija. Piše na srpskom i hebrejskom i objavljuje tekstove u obe zemlje.

Priznanje „Kalat haor“ (Laureat svetlosti) za 2005. godinu dodeljeno Ani Šomlo za dugogodišnji rad na afirmaciji izraelske književnosti u svetu

Loading...