Govore: dr Radoslav Lazić, dr Snežana Milenković, dr Ratko Božović i urednik Tamara Novaković Moderator: Gordana Dobrić
Savremeni srpski likovni teoretičar Kosta Bogdanović (1930) obuhvatnom ikonološkom studijom Lice i lik u vizuelnoj kulturi (2010) objedinjuje svoju fenomenološku trilogiju likovne kulture. Njoj prethode njegove studije Poetika vizuelnog (2005) i Poetika vizibilnog (2007), kojima se, sada pridružuje i studija o licu i liku u likovnoj teoriji. Ova svojevrsna Bogdanovićeva vizuelna gnoseologija je dostupna savremenom čitaocu kao treći i završni tom ovog enciklopedijskog poduhvata.
Sve tri navedene kapitalne studije iz teorije vizuelne kulture, čiji je, kod nas, upravo, utemeljivač Kosta Bogdanović, objavljene su u izdanju Zavoda za udžbenike Beograd i predstavljaju istinski izdavački poduhvat na početku XXI veka, dostojan posebne pažnje u savremenoj likovnoj pedagogiji, estetici, istoriji i teoriji vizuelne kulture.
Stavljajući u moto svoje studije misao Ive Andrića da „zvezdanog neba i ljudskih lica nikad se nagledati“ autor kao da ističe ideju o lepoti gledanja i viđenja, vizuelnog i vizibilnog, stvarnog i uobraziljnog. Kao teoretičar i umetnik Kosta Bogdanović ovim stavom utemeljuje svoje opredeljenje vizuelne gnoseologije i viđenja sveta kao univerzuma.
Knjiga je štampana u tvrdom povezu, formata A4, sa brojnim crno-belim likovnim prilozima, obima 416 strana.
Razgovor se vodi uz projekciju vizuelnog materijala iz knjige.
Izdanje Zavoda za udžbenike, Beograd, 2010.