Промоција монографије Јасмине Чубрило „БОЈАН БЕМ / медијска репозиционирања слике“

07.03.2017, 12:07.
blank-image

Учествују: др Лидија Мереник, рецензент књиге, др Мариела Цветић, рецензент књиге, Слободан Шијан, сликар, режисер и теоретичар филма, др Александер Бассин, историчар уметности (Љубљана/Словенија) и ауторка. Модератор: Гордана Добрић, кустоскиња. Разговор се води уз видео пројекцију
Књига Јасмине Чубрило БОЈАН БЕМ/медијска репозиционирања слике, у издању Фондација Вујичић колекција, изашла је крајем 2016. године као 14 публикација у оквиру знамените едиције „Уметност“ посвећене протагонистима наше савремене ликовне и визуелне сцене. Монографија о познатом сликару Бојану Бему бави се његовим уметничким опусом кроз време – од почетака његовог сликарства шездесетих година прошлог века до актуелних фотографских пројеката и видео инсталација са почетка 21. века. Ауторка Јасмина Чудрило примењује методологију разматрања дела овог уметника, кога позиционира као офф модернисту на националној сцени савремене уметности, кроз анализу и инспиративна тумачења основних ликовних постулата које Бем примењује у свом вишемедијском и вишедеценијском опусу континуирано се бавећи проблемима – простора/површине/предмета и боје/светлости/сенке, што његову поетику и естетику чини посебном на целом некадашњем југословенском ликовном простору и на европској сцени. Књига је на 280 страна структурирана у пет студијских поглавља, са резимеом на енглеском језику, кратким уводним текстом уметника, великим бројем репродукција из свих стваралачких фаза, уз обиље документарних фотографија из личне и породичне архиве уметника, биографским и библиографским јединицама са преводима на енглески, као и кратке двојезичне биографије ауторке књиге и информативног текста о издавачу.

Подаци о уметнику:
Бојан Бем (1936, Београд) дипломирао је на Групи за историју уметности Филозофског факултета у Београду 1962. када активно почиње да се бави сликарством.Живи и ради у Београду, са боравцима у Паризу у периодима 1966-1969. и 1985-2000.године. Ради у медијима сликарства, цртежа, фотографије, видео инсталација. На српској, југословенској и интернационалној сцени присутан је од 1965.године: приредио је 25 самосталних изложби у угледним музејима и галеријама у некадашњој Југославији, Италији, Француској, и учествовао је на великом броју колективних, студијских и тематских изложби у земљи и иностранству (Београд, Ријека, Дубровник, Љубљана, Сарајево, Скопље,Задар, Мотовун, Бања Лука, Чачак, Загреб,Копар,Ужице, Херцег Нови,Суботица, Цирих,Рим, Париз, Брно, Будимпешта,Даблин, Глазгов, Пекинг, Хелсинки,Мадрид, Москва итд.). Добитник је значајних ликовних награда међу њима на Меморијалу Надежде Петровић у Чачку 1978, Награде СИЗ културе Београда 1991; признања „Изложба месеца“, Студија Б 1990., и 1995. а Политикину награду из Фонда Владислав Рибникар добио је 2010. за изложбу Каденце одржану у Културном центру Београда. Његови цртежи и слике се налазе у МСУ, НМ и Музеју Цептер у Београду, Галерији БиХ у Сарајеву, МСУ у Бањ Ллуци, НМ у Задру, Галерији у Мотовуну, НЛБ атр цоллецтион у Љубљани, Галерији Жула у Марибору, Галерији Цаваллино у Венецији, Галерији у Тренту, ФРАЦ у Салзбургу итд, и у многим приватним колекцијама у Србији, Словенији и Француслој.

О ауторки књиге:
Јасмина Чубрило је дипломирала, магистрирала и докторирала на Катедри за Модерну историју уметности Одељња историје уметности Филизофског факултета у Београду, где ради као ванредна професорка на Семинару за студије модерне уметности. Бави се модерном и савременом уметношћу. Поред стручних и научних чланака и студија у часописима и каталозима изложби у земљи и иностранству, објавила је и неколико књига међу којима су и следећи наслови: Београдска уметничка сцена деведесетих, Београд 1998; Зора Петровић, Београд 2011, Сyмптом. дј: Јелица Радовановић и Дејан Андјелковић, Београд 2011; Огледи о/из другости: Маргарета Јелић, Београд 2013.

Loading...