Otvorena psihodramska radionica
U utorak, 28. oktobra, od 17 do 21č održaće se otvorena psihodramska grupa u Likovnoj galeriji KCB-a, Knez Mihailova 6, gde je u toku izložba “DECA SUNCA” Ivone Pleskonja.
Slike “DECA SUNCA” biće polazište za grupni proces. Ova psihodramska seansa biće besplatna i vodiće je psiholog Gorda Božović. Svi zainteresovani građani, koji bi voleli da učestvuju i rade na sebi kroz ovaj četvorosatni psihodramski proces, mogu svoje učešće da prijave Gordi na 064 1362079 ili da dođu 28. oktobra pre 17 h u Likovnu galeriju KCB-a, Knez Mihailova 6. Dobrodošli!
više o psihodrami saznajte na linku : spamoreno.tripod.com
Psihodrama je jedna od formi grupne psihoterapije. Akcioni metod koji koristi elemente drame, spontanog improvizovanog “pozorišta istine”. U grupi se na psihodramskoj sceni istražuju međuljudski odnosi u grupi, sada i ovde, kao i van grupe, kao i njihova paralela. Takodje, istražuju se i razne uloge koje igramo u životu. Istražuje se prošlost, sadašnjost, budućnost, realnost, fantazija, snovi, spoljni i unutrašnji svet. Ne ostaje se samo na verbalnoj komunikaciji. U toku grupnog procesa, članovi grupe koji to žele, mogu postati protagonisti i na sceni, u improvizovanoj drami i istražiti interpersonalne odnose, a važne ličnosti iz njihovog života igraju članovi grupe koje protagonisti budu izabrali. Kada se jedna životna situacija istražuje na psihodramskoj sceni i kada se protagonista obraća direktno drugoj ličnosti, postiže se veća emocionalnost i aktivira se više asocijacija nego što se to dešava u verbalnoj komunikaciji. Kada je pogodno, protagonista i za njega značajna ličnost, zamenjuju uloge (role reversal). Protagonista iz uloge druge ličnosti može da sagleda sebe, poveća empatiju, istraži svoje autentične potrebe, eventualnu samosabotažu i eventualnu repetitivnu kompulsivnost . Drugim rečima, da sagleda mustre ponavljanja medjuljudskih odnosa i ponašanja, kao i da sadašnjost poveže sa bitnim odnosima i dešavanjima iz prošlosti.
Tu često nije potrebna psihoterapijska analiza, interpretacija i savetovanje, već sam spontani razvoj niza psihodramskih scena i reakcija grupe vodi ka psihoterapijskom efektu. Takodje i niz asocijacija i dozivljaja u grupnoj komunikaciji, sada i ovde, vode ka psihoterapijskom emotivno-kognitivnom oslobađajućem iskustvu, nekada i katarzi. Posle dramskog rada na psihodramskoj sceni sledi razgovor, deljenje iskustva, Deljenje (shering) kada članovi grupe dele, komuniciraju svoj doživljaj u toku drame, a i cele grupne seanse. To je ona neophodna grupna komunikacija, emotivno deljenje i refleksija za sam kraj seanse. Dr Dušan Potkonjak
Psihodrama je forma grupne psihoterapije, forma grupne komunikacije, koja može naći primenu i u grupama sa drugačijim ciljevima, osim psihoterapijskog. Predstavlja akcioni metod, koji teži oslobađanju spontanosti, autentične komunikacije i istraživanju intra i interpsihičkih odnosa. Ulaskom u grupu bojimo svojim sadržajima, svesnim i nesvesnim, svakog drugog člana grupe, kao i grupu u celini, grupu kao posebno telo. Isto tako, ulaskom u grupu, dobijamo i sve one boje koje donose ostali članovi, ali i posebne boje koje stvara sama grupa. Gorda Božović