PALATA PORCIA, HERRENGASSE 23, BEČ
Савремена уметност из Србије у Бечу
Отварање изложбе:
Маг. Карин Зиммер, представница Министарства за просвету, уметност и културу
Њ. Е. Перо Јанковић, амбасадор Републике Србије у Аустрији
О изложби ће говорити Миа Давид Зарић, в.д. директора
Културног центра Београда
Изложба ће трајати од 5. до 19. децембра 2013. године и може се посетити од понедељка до петка, од 9.00 до 15.00 сати
Стогодишњица почетка Првог Светског рата, убиство принца Фердинанда, и различита схватања улоге Гаврила Принципа, данас, неминовно доводе до преиспитивања односа “хероја – антихероја”. Управо то је идентитетски оквир у коме се Србија одувек кретала.
Метак је био испаљен због вере у слободу, бољу будућност. Након метка дошло је и до великих политичких промена и губитака људских живота. Последице ратова су велике, пре свега када је реч о броју изгубљених људских живота али и непрестаног преиспитивања принципа којима се руководимо у доношењу одлука и заузимању ставова и страна. Ипак потрага за бољим животом није стала. Данас, преко 300.000 људи са простора бивше Југославије, живи и ради у Бечу и Аустрији. Разлози миграција у последњих сто година су различити, али им је свима заједничко да су између идеологија и политика, одабрали живот.
Сто година наког почетка првог светског рата, током 2014, Србија ће се на Путу за Европу зауставити у различитим европским градовима. Изложба у Бечу је прва станица. Свака следећа ће представити радове који се баве специфичном темом везаном за одређени контекст и простор. Потреба за сталним преиспитивањем идентитета, личне и заједничке прошлости и историје, доводи до игре речима која пут претвара у трип – специфично стање свести – који нас на путу личног и заједничког развоја истовремено гура напред али и ствара простор за грешке. Са друге стране, поставља се питање Принципа на основу којих деламо. Уметници: Ана Адамовић, Радош Антонијевић, Урош Ђурић, Марко Лулић, Владимир Миладиновић, Даринка Поп Митић и Милица Томић у својим радовима се баве управо питањима принципа, принципијелним и непринципијелним одлукама на пољу личног, уметничког и јавног простора.
Миа Давид и Зорана Ђаковић Миннити