РАТ И МИР НА БАЛКАНУ, изложба, документарни филм, панел дискусија

09.09.2015, 19:04.
blank-image

У организацији Гоетхе Института и у сарадњи са Универзитетском библиотеком „Светозар Марковић“ и Културним центром Београда
У четвртак, 3. септембра, у 13 часова, отвара се изложба фотографија Рат и мир на Балкану у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић“. Изложбу чине фотографије пет фотографа, као и интервјуи дванаест историчара, који сведоче о утицају Првог светског рата на становништво. Изложбу „Рат и мир на Балкану“ организује Гоетхе-Институт у сарадњи са Универзитетском библиотеком „Светозар Марковић“ и биће отворена за посетиоце до 30. септембра 2015. године сваким радним даном од 8 до 20 часова.
Појам „Први светски рат“ најпре призива у сећање милионе младића који су морали да погину у рововима Западног фронта. На Балкану се није ратовало у рововима, него је рат беснео у самим селима и градовима, трансформишући сваки аспект живота.
„Рат и мир на Балкану“ је изложба и дванаест интервјуа којима се жели подсетити на заједничко страдање уз промишљање различитих тумачења Првог светског рата.
Изложба „Рат и мир на Балкану“ представља радове петорице фотографа. Американац Луис Хајн је радио портрете деце која су била жртве рата. Аријел Варгес, такође Американац, своје је мотиве проналазио у Солуну након искрцавања јединица Антанте. Рус Сампсон Чернов документовао је повлачење српске војске преко албанских планина. Двојица анонимних фотографа, који су били припадници немачких одн. француских трупа, фотографисали су ратну свакодневицу на Балкану и ратне злочине против цивилног становништва.
„Рат и мир на Балкану“, поред кратких филмова и изложбе фотографија, чине и документарни филм, монографија и образовни програм за ђаке.

У среду, 9. септембра, у 19 часова, приказује се филм „Рат и мир на Балкану“ у Дворани Културног центра Београда, на који се у 20 часова надовезује панел дискусија у којој учествују Дубравка Стојановић и Предраг Ј. Марковић уз модерацију Мухарема Баздуља. Пратећи програм реализован је у сарадњи са Културним центром Београда.
Служећи се ретком архивском грађом, филм приповеда о драматичним променама у животу цивилног становништва на Балкану, од Босне и Србије преко Бугарске па све до Грчке и Отоманског царства. Да ли данас, сто година након Првог светског рата, може да се напише заједничка балканска историја рата? Историја Балкана? Шта се добило а шта изгубило на путу од царстава до националних држава насталих након Великог рата?

Loading...